لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۱۴

ده‌ها کشته در دومین زمین‌لرزه طی یک هفته در جزیره توریستی اندونزی


شماری از زخمی‌ها خارج از بیمارستان ماتارام، شهر اصلی جزیره لومبوک

دست‌کم ۹۱ نفر در زمین‌لرزه هفت ریشتری در جزیره لومبوک، نزدیک بالی اندونزی، جان خود را از دست داده و بسیاری از سازه‌ها در مهم‌ترین شهر این جزیره آسیب دیده‌اند. انتظار می‌رود شمار قربانیان افزایش پیدا کند.

این دومین زمین‌لرزه شدید طی چند روز گذشته در جزیره لومبوک است. تازه‌ترین زلزله شب یک‌شنبه رخ داد و شهروندان و گردشگران را چه در جزیره لومبوک، و چه در بالی، نزدیک آن، به خیابان‌ها کشاند. گزارش‌ها حاکی‌ست برخی از گردشگران و شهروندان ساکن این دو جزیره از ترس وقوع سونامی راهی مناطق کوهستانی شده‌اند.

تصاویر از جزیره بالی، دیگر جزیره توریستی اندونزی در نزدیکی لومبوک، نشان می‌دهد مردم از ترس در حال فرار هستند، فروشگاه‌ها و بارها در مناطق توریستی تعطیل و خیابان‌ها خلوت شده‌اند.

هزاران تن از ساکنان لومبوک نیز در حال حاضر خارج از محل سکونت خود به سر می‌برند، چراکه بسیاری از سازه‌ها خراب شده و مردم نگران وقوع پس‌لرزه یا زمین‌لرزه شدیدتر هستند.

سخنگوی سازمان ملی مدیریت پس از سوانح طبیعی اندونزی به خبرنگاران گفته است «انتظار می‌رود شمار جان‌باختگان افزایش پیدا کند، چون ما هنوز در حال ارزیابی خرابی‌های ناشی از زلزله هستیم».

لومبوک؛ ساعتی پس از زمین‌لرزه
لومبوک؛ ساعتی پس از زمین‌لرزه

روزنامه «جاکارتا گلوب» می‌گوید هر دو فرودگاه در منطقه، یعنی فرودگاه بین‌المللی بالی و فرودگاه لومبوک، پس از وقفه‌ای در ساعت‌های گذشته، فعالیت معمول خود را از سر گرفته‌اند.

دفتر روابط عمومی فرودگاه لومبوک گفته به‌جز «آسیب‌های جزئی به ترمینال‌ها» باندهای فرودگاه آسیبی ندیده و فعالیت‌ها در آن از سر گرفته شده‌است.

هفته پیش نیز زمین‌لرزه‌ای به قدرت ۶.۴ ریشتر لومبوک را لرزانده و جان دست‌کم ۱۷ نفر را گرفته بود. طی چند روز گذشته پیش از صد پس‌لرزه در لومبوک و اطراف آن رخ داده‌است.

با استفاده از رویترز، خبرگزاری آلمان، جاکارتا گلاب و شبکه‌های اجتماعی|ت.ت
XS
SM
MD
LG