لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۳۷

پنجاه سالگی «شازده» دوست‌داشتنی


درست پنجاه سال پیش در ۱۳۴۸ خورشیدی، وقتی نویسنده ۳۲ ساله اصفهانی، رمان «شازده احتجاب» را منتشر کرد، بی‌درنگ نامش در محافل ادبی تهران پیچید.

هوشنگ گلشیری، به وقت انتشار شازده احتجاب، هنوز هیچیک از آثار مهم بعدی‌اش را ننوشته بود. اما نمی‌توان شگفت‌زده نشد که همین متنِ نه چندان بلند که «رمان»اش بنامی و نه چندان کوتاه که «داستان بلند»، برای نام‌آور کردنش بسنده بود.

همان کافی بود که بالاترین ستایش‌ها را از جامعه ادبی سخت‌گیر و پرسودا و شکوفان آن دهه پرستاره چهل و پنجاه خورشیدی ایران نصیب او کند.

بی‌دلیل نیست که گلشیری این مخلوقش را خوش‌اقبال‌ترین اثرش نامیده است؛ چرا که از این ستایش‌ها، نه تنها در طول این نیم قرن کاسته نشد، بلکه شازده احتجاب در آزمون بی‌ترحم و بلعنده زمان، به سلامت رهیده است؛ موقعیتش را به کفایت تثبیت کرده است؛ و حالا نویسنده‌اش را برفراز و در کنار درخشان‌ترین‌های ادبیات مدرن ایران همچون هدایت و چوبک نشانده است.

در این برنامه از منتقد ادبی، روزنامه‌نگار و نویسنده فرج سرکوهی که از دوستان نزدیکِ سالیانِ هوشنگ گلشیری در سال‌های حیاتش هم بوده، دعوت کردم تا ببینیم غث و سمین این اثر چیست و آن را به اختصار با او بَرْبرسیم.

در عین حال طبیعی است که در چنین مناسبتی، بخشی از گفت‌وگو به قدر مجال، به خود گلشیری و سلوک و منش اجتماعی او هم کشیده شود.

خوش آمدید به برنامه مرور کتاب رادیو فردا: نمای دور، نمای نزدیک.

پنجاه سالگی «شازده» دوست‌داشتنی
please wait

No media source currently available

0:00 0:38:15 0:00
لینک مستقیم

  • 16x9 Image

    مهرداد قاسمفر

    مهرداد قاسمفر شاعر، نویسنده و روزنامه‌نگار فرهنگی و اجتماعی است که از بیش از یک دهه پیش با رادیوفردا همکاری می‌کند. او در این سال‌های علاوه بر تهیه گزارش‌های متنوعی در حوزه‌های مختلف سیاسی، فرهنگی و اجتماعی، تهیه‌کنندگی چندین مجموعه را به عهده داشته که از جمله آنها برنامه‌های هفتگی «جنگ فرهنگی» و «نمای دور، نمای نزدیک» است.

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG