لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۵:۱۹

رئیس‌جمهوری سابق برزیل برای حکم ۱۲ سال زندان «خود را تسلیم پلیس می‌کند»


لولا دا سیلوا متهم به دریافت رشوه است

لوئیس ایناسیو لولا دا سیلوا، رئیس‌جمهوری سابق برزیل، یک روز پس از مهلتی که دادگاه برای شروع دوره محکومیت دوازده ساله وی در زندان تعیین کرده بود، اعلام کرد که خود را تسلیم پلیس خواهد کرد.

لولا دا سیلوا که نخستین رئیس‌جمهوری از طبقه کارگر در برزیل محسوب می‌شود روز شنبه ۱۸ فروردین طی یک نطق آتشین میان هواداران سرخ‌پوش خود مقابل دفتر اتحادیه کارگران صنعت فولاد بر بی‌گناهی‌اش تاکید کرد و اتهام دریافت رشوه را یک پاپوش سیاسی برای خود خواند.

وی اظهار داشت: «من از حکم دادگاه تبعیت می‌کنم، و در عوض، هر کدام شما یکی مثل "لولا" خواهید شد. من فراتر از قانون نیستم. اگر به قانون اعتقاد نداشتم، هیچگاه یک حزب سیاسی راه نمی‌انداختم. من یک انقلاب ایجاد کردم».

خبرگزاری رویترز در تحلیل این رخداد می‌نویسد که زندانی شدن لولا باعث حذف یکی از پرنفوذترین سیاستمداران برزیل از صحنه سیاست خواهد شد در حالی که وی بخت بسیاری برای پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری این دوره برزیل داشت که امسال برگزار می‌شود.

این رخداد همچنین بی‌تردید پایانی بر دوره چپ‌گراها در برزیل خواهد بود که به خاطر لولا در خیابان‌های اطراف اتحادیه کارگران فولاد در سائوپائولو تجمع کرده بودند، در حالی که پلیس منتظر بود رئیس‌جمهوری سابق برزیل خود را تسلیم کند.

لولا به دریافت رشوه متهم است از جمله بازسازی آپارتمان سه طبقه خود در کنار دریا که گفته می‌شود یک شرکت مهندسی در قبال برخی قراردادهای دولتی آن را انجام داده است. اما لولا دا سیلوا اساسا تملک خود بر این آپارتمان را رد می‌کند.

وی اظهار داشت: «من تنها کسی هستم که به خاطر آپارتمانی که مال خودم نیست تحت تعقیب قضایی قرار گرفتم».

دیوان عالی برزیل روز شنبه آخرین درخواست لولا داسیلوای هفتاد و دو ساله برای تجدیدنظر در حکم دادگاه را رد کرد. قوانین برزیل کسانی را که در دادگاه گناهکار شناخته شده‌اند برای هشت سال از کاندیداتوری در انتخابات منع می‌کنند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ س.ن /ک.ر

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG