لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۱۱

یونان و مقدونیه در سوئیس در مورد اختلاف در «نامگذاری» مذاکره می‌کنند


تظاهرات روز یکشنبه در تسالونیکی در شمال یونان در مخالفت با حضور هرگونه نام «مقدونیه» در مذاکرات نامگذاری

رهبران یونان و مقدونیه اعلام کرده‌اند که در هفته جاری و در حاشیه اجلاس اقتصادی داووس در سوئیس، مذاکرات برای پایان دادن به بیش از سه دهه اختلاف بر سر نامگذاری مقدونیه را دنبال می‌کنند.

یک سخنگوی دولت یونان روز دوشنبه اعلام کرد آلکسیس سیپراس نخست‌وزیر یونان، با زوران زایف نخست‌وزیر مقدونیه، نشستی را روز پنجشنبه این هفته در داووس خواهند داشت.

آتن می‌گوید نام «مقدونیه» این شبهه را ایجاد می‌کند که این کشور، منطقه حاکمیت خود را به ناحیه شمالی مقدونی که بندر تسالونیکی را هم در برمی‌گیرد، گسترش داده است.

یونان از سال ۱۹۹۱ و اعلام استقلال کشور مقدونیه، به انتخاب این نام معترض بوده است. این اختلاف باعث شده روند مذاکرات مقدونیه برای پیوستن به اتحادیه اروپا و ناتو، با مشکل روبه‌رو شود.

مقام‌های یونان و مقدونیه گفته‌اند که امیدوارند در سال جاری میلادی، بتوانند این مشکل را پایان دهند و آن را حل و فصل کنند.

دو طرف هفته گذشته در نیویورک و با واسطه سازمان ملل، گفت‌وگوهایی داشتند که به سرانجام نرسید. با این حال، گزارش رسانه‌ها حاکی است چند نام در مذاکرات بررسی شده است.

طبق پیش‌نویس سند کمیسیون غرب بالکان اروپا، که به تازگی به مشاهده خبرنگار رادیو اروپای آزاد رادیو آزادی رسیده، مقدونیه باید مذاکرات الحاق به اتحادیه اروپا را تا پایان سال ۲۰۱۹ میلادی شروع کند، اما پیش‌شرط این موضوع رفع اختلافات این کشور با یونان بر سر نامگذاری است.

خواسته یونان آن است که مقدونیه نام خود را تغییر داده و پسوندی چون «شمالی» یا «جدید» به آن اضافه کند که مشخص شود مقدونیه هیچ مالکیتی بر استان مقدونیه در شمال یونان ندارد.

با این حال، هنوز شمار زیادی از مردم یونان با این راه حل موافق نیستند. روز یکشنبه گذشته، شمار زیادی از مردم در شهر تسالونیکی در شمال یونان تظاهرات کرده و گفتند هیچ نامی از «مقدونیه» نباید در نام پیشنهادی دیده شود.

در حال حاضر و در سازمان ملل، عنوان رسمی کشور مقدونیه «جمهوری مقدونیه یوگسلاوی سابق» است. با این حال شورای امنیت سازمان ملل پذیرفته است که این نام، نامی موقتی است.

عنوان رسمی مقدونیه در بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول هم «جمهوری مقدونیه یوگسلاوی سابق» است، اما شمار زیادی از کشورها، از جمله روسیه و ایالات متحده آمریکا، عنوان ذکر شده در قانون اساسی این کشور یعنی «جمهوری مقدونیه» را پذیرفته‌اند.

بر اساس گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی، و با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ ک.ت./م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG