لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۱۷:۵۹

انتخابات فرانسه؛ مکرون اکثریت پارلمانی را از دست داد


امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، اکثریت پارلمان این کشور را از دست داد، رخدادی که ضربه‌ای بزرگ به برنامه‌های او برای دوره دوم ریاست جمهوری تلقی می‌شود.

گزارش‌ها حاکی از پیروزی‌های ائتلاف تازه شکل گرفته جناح چپ و جریان راست افراطی در این دوره انتخابات است. نتیجه این انتخابات عرصه سیاسی در فرانسه را دچار تلاطم و آشفتگی می‌کند و احتمال بن‌بست در پارلمان یا ائتلاف‌های اجباری مکرون با گروه‌های دیگر را قوت می‌بخشد.

مکرون که طی ماه‌های اخیر تلاش کرده نقشی برجسته برای پایان بخشیدن به تهاجم نظامی روسیه به اوکراین ایفا کند، اکنون باید تلاش بیشتری برای حل مشکلات داخلی فرانسه بکند.

ائتلاف «با هم‌دیگر» مکرون اگرچه همچنان بزرگ‌ترین فراکسیون در پارلمان فرانسه را تشکیل خواهد داد، اما با ۲۴۵ کرسی که به دست آورده، ۴۴ کرسی دیگر برای دستیابی به اکثریت پارلمان فاصله دارد. پارلمان فرانسه ۵۷۷ عضو دارد که برای دستیابی به اکثریت آن کسب دست‌کم ۲۸۹ کرسی لازم است.

الیزابت بورن، نخست وزیر فرانسه، در یک نطق تلویزیونی گفت: «با توجه به چالش‌هایی که مجبوریم با آنها روبه‌رو شویم، شرایط اکنون خطراتی را متوجه کشورمان می‌کند. از فردا تلاش می‌کنیم که بتوانیم اکثریت را تشکیل بدهیم.»

نتیجه این انتخابات بر پیروزی اخیر امانوئل مکرون بر رقیب راست افراطی خود در انتخابات ریاست جمهوری سایه افکنده است. او تنها رئیس جمهوری فرانسه طی دو دهه اخیر محسوب می‌شود که توانسته دو نوبت در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود.

روزنامه معروف لوموند تیتر وبسایت خود را چنین نوشت: «مکرون با خطر فلج سیاسی مواجه است».

نتایج انتخابات پارلمانی که وزارت کشور فرانسه منتشر کرده است نشان می‌دهد که ائتلاف جناح چپ تحت رهبری ژان لوک ملانشون ۷۰ ساله ۱۳۵ کرسی به دست آورده. آقای ملانشون نتیجه انتخابات یکشنبه را «فراتر از یک شکست انتخاباتی» برای مکرون توصیف کرده است.

از طرفی حزب ملی تحت رهبری مارین لوپن که راست افراطی شمرده می‌شود، ۸۹ کرسی پارلمان را پیروز شده که دستاوردی بزرگ برای آن محسوب می‌شود.

خانم لوپن از این نتیجه به شدت استقبال کرد و وعده داد که پارلمان بعدی فرانسه در اختیار حزب او خواهد بود.

مکرون امیدوار بود که دومین دوره ریاست جمهوری خود را با برنامه‌های بلندپروازانه‌ای از جمله کاهش مالیات‌ها، اصلاح برنامه‌های رفاهی و افزایش سن بازنشستگی آغاز کند، اما اکنون این چشم‌انداز به شدت تیره و تار شده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فرانسه؛ س.ن
XS
SM
MD
LG