لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۸:۰۳

۹۵ نفر در یک قتل عام قبیله‌ای در مالی کشته شدند


نیروهای ارتش مالی (عکس از آرشیو)

یک مقام دولت مالی روز دوشنبه ۲۰ خرداد گفت شب گذشته حداقل ۹۵ نفر در روستایی که ساکنان آن اقلیت دوگون هستند قتل عام شدند. این حادثه تازه‌ترین مورد از قتل عام هایی است که مناطق مرکزی مالی را ناآرام کرده است.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است. ولی از ماه مارس که شبه نظامیان اقلیت دوگون به قتل عام بزرگ تری در یک روستای اقلیت پئوهل متهم شدند، تنش در مناطق مرکزی مالی تشدید شده است.

یوسوف تولوبا، فرمانده شبه نظامیان دوگون دخالت پیکارجویان این گروه در قتل عام ماه مارس که در آن ۱۵۷ نفر به قتل رسیدند را تکذیب کرده است. ولی تعدادی از رهبران قلیت پئوهل ازمدت‌ها پیش وعده داده بودند که این حمله را تلافی خواهند کرد.

سخنگوی وزارت امنیت داخلی مالی گفت در جریان حمله به روستای سوبانه که ساعت ۳ بامداد روز دوشنبه روی داد حداقل ۹۵ نفر کشته و ۱۹ نفر مفقود شده اند. این روستا در قلب مناطق تحت کنترل شبه نظامیان دوگون قرار دارد که قتل عام ماه مارس، مرگبارترین حمله‌ای که تاکنون اتفاق افتاده به آنها نسبت داده شده است.

دولت مالی روز دوشنبه در بیانیه‌ای گفت مهاجمان مظنونان به «تروریسم» هستند. در این بیانیه گفته شد خانه‌های روستا به آتش کشیده شده و دام‌های مردم را کشته اند و نیروهای امنیتی برای تعقیب مهاجمان به منطقه اعزام شده اند.

درگیری‌های خشونت آمیز بین اقلیت‌های قومی ساکن مالی طی سالهای اخیر افزایش یافته و تحت تاثیر حرکت گروههای اسلام گرا که مناطق پایگاهی آنها در شمال است به سمت نواحی جنوبی این کشور گسترش یافته است.

شبه نظامیان اقلیت پئوهل به همکاری با پیکارجویان جهادی وابسته به شاخه گروه «خلافت اسلامی» در مناطق شمالی آفریقا متهم شده اند. در مقابل آنها شبه نظامیان دوگون را به همکاری با ارتش مالی متهم کرده اند هر چند شواهد قانع کننده‌ای در مورد حمایت دولت از دوگون‌ها وجود ندارد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس می افزاید دیده بان حقوق بشر شبه نظامیان اقلیت دو گون موسوم به «دان نا آمباساگو» را به انجام حملات مرگبارمتعددی در سال جاری متهم کرده است. رییس جمهور مالی نیز وعده داده که این گروه را نابود خواهد کرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد در جدیدترین گزارش خود در مورد مالی که اواخر ماه مه منتشر شد گفت اگر دولت با معضل مسلح شدن شبه نظامیان اقلیت‌های قومی و پخش اسلحه در نواحی مرکزی مالی برخورد نکند «این خطر جدی وجود دارد که حملات مرگبار گسترش یافته و به قتل عام‌های بیشتری بیانجامد.»

آنتونیو گوترش در بخش دیگری از این گزارش گفت تحت تاثیر حملات خشونت آمیز و ناآرامی‌ها در مناطق مرکزی مالی حدود ۶۰ هزار نفر از مردم آواره شده اند.

با استفاده از گزارش آسوشیتدپرس، ش.ر
XS
SM
MD
LG