لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ تهران ۱۵:۳۰

خبرهای کوتاه

مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه شد

ابراهیم رئیسی، روز چهارشنبه، ۲۰ مرداد، مسعود میرکاظمی را به عنوان معاون رئيس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه منصوب کرد.

مسعود میرکاظمی که دکترای مهندسی صنایع دارد از اعضای سپاه پاسداران است که در زمینه‌های اجرایی، عملیاتی و مدیریتی مسئولیت‌های گوناگونی را در این نهاد، همچون ریاست «مرکز مطالعات بنیادی سپاه»، بر عهده داشته و مدتی مسئول سپاه پاسداران در منطقه ۳ تهران بوده است.

او در دولت محمود احمدی‌نژاد ابتدا چهار سال وزیر بازرگانی و سپس دو سال وزیر نفت شد و در زمان تصدی وزارت نفت، در سال ۲۰۱۱ ریاست اوپک را هم بر عهده داشت.

آقای میرکاظمی همچنین سابقه نمایندگی در مجلس نهم را دارد و ریاست هیئت مدیره سازمان اقتصادی رضوی و ریاست دانشگاه شاهد از دیگر سمت‌های او تا پیش از این بوده است.

متهم به «اقدام علیه سلامت مردم ایران»، «مؤثر» در ورود بابک زنجانی

پیش از این در ۱۲ خرداد ۹۳ سه تن از وکلای دادگستری مسعود میرکاظمی، وزیر نفت پیشین و رئیس وقت کمیسیون انرژی مجلس را به اقدام علیه بهداشت عمومی و سلامت مردم ایران متهم کردند.

مصطفی ترک همدانی که یکی از حقوقدانان شاکی توضیح داد که تولید بنزین‌های سمی در داخل کارخانه‌های پتروشیمی و توزیع در سطح شهرها که موجب خسارت هنگفت مادی و معنوی به کشور و مردم شده، دلیل اصلی تنظیم این شکایت‌نامه است.

مسعود میرکاظمی در واکنش به این موضوع، در گفت‌وگویی با خبرگزاری فارس، صحبت‌ها دربارهٔ بنزین سمی را سیاسی خواند و اطلاعات ارائه شده را دروغ نامید.

ایران تا سال ۸۸ خورشیدی حدود نیمی از بنزین مصرفی خود را از خارج تأمین می‌کرد، اما به دلیل تحریم‌های غرب، مجبور شد کمبود ظرفیت پالایشگاهی تولید بنزین را از طریق تولید این سوخت در مجتمع‌های پتروشیمی و با افزودن سرب یا کاتالیست‌های شیمیایی و سرطان‌زا جبران کند.

از سویی دیگر، آن‌گونه که امیرعباس سلطانی‌فر، نماینده مجلس نهم روایت کرده است، مسعود میرکاظمی «در ورود بابک زنجانی به بخش نفت، نقش پررنگی داشت». میرکاظمی بعدها با بابک زنجانی اختلاف پیدا کرد و شروع به مصاحبه و افشاگری علیه او کرد.

بابک زنجانی در دی ماه سال ۹۲ با شکایت وزارت نفت بازداشت و به فساد فی‌الارض، اخلال در نظام اقتصادی کشور، کلاه‌برداری گسترده از شرکت ملی نفت و پول‌شویی ۲ میلیارد یورویی متهم و حکم اعدام او تیرماه سال ۹۵ در دیوان عالی کشور تایید شد.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

شهباز شریف به نخست‌وزیری پاکستان بازگشت

شهباز شریف (سمت راست)
شهباز شریف (سمت راست)

مجلس در اسلام‌آباد روز یکشنبه ۱۳ اسفند شهباز شریف را به عنوان نخست‌وزیر جمهوری اسلامی پاکستان انتخاب کرد.

آقای شریف که یک سیاستمدار شناخته شده و رهبر حزب مسلم لیگ، شاخه نواز است، برای دومین بار به این مقام بازمی‌گردد.

او نامزد حزب خود و نیز سیاستمدار مورد توافق از سوی حزب مردم و شمار دیگری از احزاب در مجلس برای احراز پست نخست‌وزیری بود.

در رأی‌گیری داخلی مجلس، آقای شریف از حمایت ۲۰۱ نفر از نمایندگان برخوردار شد در حالی که رقیبش، عمر ایوب، ۹۲ رأی کسب کرد. انتخاب نخست‌وزیر به رأی ۱۶۹ تن از ۳۶۶ کرسی نمایندگان نیاز داشت.

عمر ایوب از سوی عمران خان، دولتمرد زندانی، برای پست نخست‌وزیری پیشنهاد شده بود.

حامیان عمران خان در حزب «تحریک انصاف» در نشست مجلس شعارهایی با اتهام «تقلب» سر دادند. «تحریک انصاف» از مذاکره با احزاب رقیب برای تشکیل یک ائتلاف خودداری کرده است.

دور کنونی مجلس پس از انتخابات سه هفته پیش که در فضای بازداشت‌ها، قطع تلفن همراه، اختلال اینترنت و اتهاماتی در خصوص تقلب در رأی‌گیری همراه بود، برپا شده است. کمیسیون انتخابات اتهامات را رد کرده بود.

شهباز شریف در سخنرانی در مجلس گفت خود او و حامیانش «در دوره‌های گذشته هدف انتقام‌گیری سیاسی قرار گرفتند اما وقتی به قدرت رسیدند، انتقامی نگرفتند.»

او بدون بردن نام عِمران خان افزود رقیبان سیاسی اما از جمله او و متحدش، آصف علی زرداری (شوهر بی‌نظیر بوتو، نخست‌وزیر ترور شده) را به زندان انداختند.

آقای شریف حامیان عمران خان را به حمله به تأسیسات نظامی متهم کرد و گفت اکنون باید دید که مجلس و دادگاه‌ها مهاجمان را عفو خواهند کرد یا نه.

شهباز شریف، ۷۲ ساله، برادر کوچک‌تر نواز شریف است که او نیز در مقام رهبری حزب مسلم لیگ، شاخه نواز، سه دوره نخست‌وزیری کشورش را در دست داشت.

شهباز شریف در دور پیشین در مسند نخست‌وزیری توانست با صندوق بین‌المللی پول در واشینگتن توافق کند تا با دریافت وام، اقتصاد پاکستان را از گرفتاری‌های عمیق نجات دهد اما این توافق ماه آینده به پایان می‌رسد.

دولت جدید باید مذاکره با صندوق بین‌المللی پول برای دریافت کمک مالی جدید را از سربگیرد و با نارضایتی فزاینده مردم از فقر نیز که در سال‌های گذشته حادتر شده، مقابله کند.

ارزیابی شده که شهباز شریف در این دوره باید با چالش‌های سیاسی ناشی از هواداران عمران خان، زیرساخت‌های در حال فروپاشی دست و پنجه نرم کند و برای بهبود رابطه کشورش با همسایگان به‌ویژه افغانستان که زیر کنترل طالبان است، تدابیر تازه‌ای بیندیشد.

مهرداد بختیاری به حبس، ممنوع‌الخروجی و تبعید محکوم شد

مهرداد بختیاری، عموی پویا بختیاری
مهرداد بختیاری، عموی پویا بختیاری

مهرداد بختیاری، عموی پویا بختیاری، اعلام کرده که به «حبس»، «ممنوع‌الخروجی» و «تبعید» محکوم شده است.

پویا بختیاری ۲۵ آبان ۱۳۹۸ در جریان اعتراضات به افزایش قیمت بنزین با شلیک نیروهای حکومتی کشته شد.

مهرداد بختیاری در توئیتی که شامگاه شنبه ۱۲ اسفند در حساب کاربری خود در ایکس منتشر کرده، گفته است که از سوی شعبه یکم دادگاه انقلاب کرج بابت اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» به یک سال حبس و برای اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به پنج سال حبس و دو سال ممنوع‌الخروجی هم‌چنین دو سال تبعید به شهرکرد محکوم شده است.

به گزارش سایت حقوق بشری «هرانا» پرونده آقای بختیاری مربوط به تیر ۱۴۰۱ است که او به همراه ناهید شیرپیشه، مادر پویا بختیاری، در یک پرونده مشترک متهم شناخته شده بودند.

عمومی پویا بختیاری ۲۰ تیر ۱۴۰۱ پس از انتشار ویدئویی درباره نحوه بازداشت مادر این معترض کشته‌شده و انتشار تصاویری از قفل شکسته در خانه او، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان رجایی‌شهر کرج منتقل شده بود.

بر اساس این گزارش جلسه رسیدگی به اتهامات آقای بختیاری روز ۲۸ بهمن برگزار شده است.

خانواده دادخواه پویا بختیاری در سال‌های گذشته از سوی نهادهای امنیتی و قضایی تحت فشارهای زیادی قرار گرفته‌اند. منوچهر بختیاری، پدر او، با وجود وضعیت نامناسب جسمانی و مادرش از مدت‌ها پیش در حبس به‌سر می‌برند.

حوثی‌ها: به غرق کردن کشتی‌های بریتانیایی ادامه خواهیم داد

تصویری برگرفته از یک ویدئو از غرق شدن کشتی «روبی‌مار»
تصویری برگرفته از یک ویدئو از غرق شدن کشتی «روبی‌مار»

در پی غرق شدن کشتی «روبی‌مار» که تحت مالکیت بریتانیا بود، حوثی‌های یمن، روز یکشنبه ۱۳ تیر اعلام کردند به هدف قراردادن کشتی‌های بریتانیایی در خلیج عدن ادامه خواهند داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حسین العزی، معاون وزیر امور خارجه دولت منصوب توسط حوثی‌ها در یمن، پستی در شبکه اجتماعی ایکس اعلام کرد: «یمن همچنان به غرق کردن کشتی‌های بریتانیایی ادامه خواهد داد و هرگونه پیامد یا خسارات بعدی به فهرست مطالبات از بریتانیا اضافه خواهد شد.»

او بریتانیا را «یک دولت یاغی» نامید «که به یمن حمله می‌کند.»

ارتش ایالات متحده آمریکا در روز شنبه تأیید کرد که کشتی باری «روبی‌مار» متعلق به بریتانیا پس از اینکه روز بیست‌وهشتم اسفند هدف یک موشک بالیستیک ضدکشتی حوثی‌ها قرار گرفت، غرق شده است.

ارتش آمریکا نسبت به پیامدهای زیست‌محیطی غرق شدن این کشتی نیز هشدار داد.

این نخستین کشتی است که در حملات شبه‌نظامیان حوثی مورد حمایت ایران به دریای سرخ و خلیج عدن غرق می‌شود.

دولت رسمی یمن اعلام کرده است، کشتی «روبی‌مار» که حامل محموله کود شیمیایی بود، پس از ورود آب به آن غرق شد.

فرماندهی مرکزی آمریکا، سنتکام، نیز در بیانیه‌ای در شبکه ایکس اعلام کرد کشتی فله‌بر روبی‌مار، متعلق به بریتانیا با پرچم بلیز که در ۲۹ بهمن توسط شبه‌نظامیان حوثی مورد حمله قرار گرفت، ساعت ۲:۱۵ بامداد روز شنبه غرق شد.

سنتکام اضافه کرده است: کشتی روبی‌مار که «تقریبا ۲۱ هزار تن کود سولفات آمونیوم فسفات حمل می‌کرد، یک خطر زیست‌محیطی در دریای سرخ است.»

فرماندهی مرکزی آمریکا می‌گوید، این کشتی غرق‌شده اکنون خطری برای سایر کشتی‌هایی است که از این آب‌راه شلوغ عبور می‌کنند.

سنتکام تصریح کرده است: «حوثی‌های مورد حمایت ایران تهدیدی برای فعالیت‌های دریایی جهانی هستند. ایالات متحده و شرکای ائتلاف همچنان خود را به حفاظت از آزادی دریانوردی، تلاش برای افزایش ایمنی و امنیت آب‌های بین المللی برای کشتیرانی تجاری متعهد می‌دانند.»

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا پیشتر تاکید کرده بود که «حوثی‌ها همچنان نسبت به تأثیرات منطقه‌ای حملات خود بی‌توجه هستند و تجارت جهانی صنعت ماهیگیری جوامع ساحلی و چرخه مواد غذایی منطقه را هم تهدید می‌کنند.»

یک مقام آمریکایی هفته گذشته به سی‌ان‌ان گفته بود: «تهدید حملات بیشتر حوثی‌ها در دریای سرخ، همراه با وضعیت آب،» دسترسی به کشتی روبی‌مار و تلاش برای کشیدن آن به یک بندر را بسیار دشوار کرده است.

شبه‌نظامیان حوثی که پرجمعیت‌ترین نواحی یمن را در اختیار خود دارند، بارهای کشتی‌های تجاری را در دریای سرخ هدف حملات موشکی و پهپادی خود قرار داد‌اند.

نیروهای آمریکایی و بریتانیایی با چندین حمله به تأسیسات حوثی‌ها به حملات آنان پاسخ داده‌اند، اما تاکنون نتوانسته‌اند این حملات را به طور کامل متوقف کنند.

قطع داروی بیماران اس‌ام‌اِی؛ ۱۰ کودک مبتلا طی یک ماه جان باختند

عکس مربوط به یکی از تجمع‌های اعتراضی کودکان مبتلا «اس‌ام‌اِی» و خانواده‌های آن‌ها است.
​
عکس مربوط به یکی از تجمع‌های اعتراضی کودکان مبتلا «اس‌ام‌اِی» و خانواده‌های آن‌ها است. ​

انجمن دیستروفی ایران اعلام کرد که طی یک ماه ۱۰ کودک مبتلا به بیماری «اس‌ام‌اِی» به‌دلیل «قطع دارو» جان خود را از دست داده‌اند.

رامک حیدری، مدیر عامل انجمن دیستروفی ایران، روز شنبه ۱۲ اسفند به سایت خبری «فراز» گفته است که با وجود گذشت سه ماه از از قول وزارت بهداشت در مورد توزیع دارو به بیماران مبتلا به اس‌ام‌اِی، «حتی داروی ایرانی تولید نشده، هیچ دارویی توزیع نشده، و برخلاف نظر خانواده‌های کودکان مبتلا، معاون وزیر در نامه‌ای به نهاد ریاست‌ جمهوری اثربخشی دارو‌ها را رد کرده است.»

خانم حیدری این اقدامات را «بهانه‌ای برای قطع دارو‌ها» عنوان کرده و گفته است: «دراین یک ‌ماه اخیر حدود ۱۰ کودکان مبتلا به اس‌ام‌اِی به دلیل قطع دارو و حاد شدن وضعیت‌شان، فوت کردند.»

بیماری «اس‌ام‌ای» یا «تحلیل ماهیچه‌های ستون فقرات» که زیرمجموعه بیماری دیستروفی به شمار می‌رود یک بیماری نادر است که با اختلال ماهیچه‌ای‌ـ‌عصبی همراه است و در ادامه اندام‌های حرکتی و تنفسی بیمار را درگیر می‌کند.

«اسپین‌رازا» تنها داروی معتبری است که تاکنون در کُند کردن روند این بیماری اثر داشته است.

مدیرعامل انجمن دیستروفی پیشتر گفته بود که به ‌دلیل قیمت بالای این دارو، وزارت بهداشت جمهوری اسلامی در سال‌های گذشته تلاش کرده است تا به بهانه‌هایی چون «اثربخشی پایین» از واردات آن سرباز زند و به دنبال ارائه داروهای ارزان‌تر باشد.

رامک حیدری ۲۵ آذر خبر داده بود که بسیاری از خانواده‌های بیماران مبتلا به اس‌ام‌اِی به دلیل نبود «درمان مناسب» در ایران و با هدف نجات بیمار خود به سایر کشورها «پناهنده» شده‌اند.

بحران دارو به‌ویژه در مورد بیماری‌های خاص در حالی است که گزارش‌های متعددی از فروش آن‌ها با قیمت‌های گزاف در بازار آزاد منتشر شده است.

در این رابطه شهرام کلانتری خاندانی، رئیس انجمن داروسازی ایران، روز یک‌شنبه به روزنامه «قدس»، چاپ مشهد، گفته است که «سرمایه‌داران غیر داروساز با تجویز نسخه‌های جعلی از سوی برخی پزشکان، بخشی از داروهای کمیاب و گران‌قیمت را به اسم بیماران از داروخانه‌ها خارج می‌کنند و در بازار آزاد می‌فروشند.»

برف و کولاک شدید در کالیفرنیا و نوادا

ایستگاه اتوبوس، منطقه دریاچه‌های ماموت در شرق سیرا نوادا، کالیفرنیا. شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲
ایستگاه اتوبوس، منطقه دریاچه‌های ماموت در شرق سیرا نوادا، کالیفرنیا. شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲

با ادامه کولاک زمستانی در ایالت‌های نوادا و کالیفرنیا در غرب آمریکا، در هشداری کم‌سابقه پیش‌بینی شده که ریزش برف سنگین در ادامه این هفته شرایط «تهدیدکننده زندگی» در این مناطق را در پی داشته باشد.

این هشدار به‌ویژه برای حوزه دریاچه تاهو که برای دومین سال پیاپی شاهد بارندگی برف و وزش بادهای شدید است، داده شده است.

سرعت باد ۷۰ مایل در ساعت در جنوب نوادا و بیش از ۱۰۰ مایل در ساعت در ارتفاعات کالیفرنیا ارزیابی شده است.

ریزش برف از پنج‌شنبه گذشته در این مناطق آغاز شد و در بلندی‌ها به چند متر نیز رسید. احتمال داده شده ارتفاع برف در اطراف دریاچه تاهو به سه متر یا بیشتر نیز برسد.

همزمان مناطق کم‌مرتفع‌تر شاهد بارندگی شدید بوده‌اند.

مقامات محلی نسبت به اختلالات محسوس در زندگی روزمره در ارتفاعات سیرا نوادا و احتمال سقوط بهمن در این منطقه هشدار داده و از مردم خواستند در هر جایی که هستند بمانند.

ساکنان بخش‌هایی از کالیفرنیا، نوادا، آریزونا، یوتا و تا غرب کلرادو نیز نسبت به عواقب وزش بادهای شدید، خطر سقوط درختان و اختلال در جریان برق هشدار گرفته بودند. شرایط رانندگی در این مناطق «بسیار خطرناک تا غیرممکن» توصیف شده است.

به گزارش شبکه سی‌بی‌اس، با وجود هشدارها، ده‌ها هزار خانه در دو ایالت نوادا و کالیفرنیا بدون برق مانده‌اند.

به دلیل برف سنگین و کاهش دید، جاده‌ها و آزادراه شماره ۸۰ میان شرق و غرب کالیفرنیا مسدود شده و پیست‌های اسکی ایالت تعطیل شدند.

گشت بزرگراهی در مرز کالیفرنیا و نوادا احتمال داده کنترل خودروها از دست رفته و کمک‌رسانی به رانندگان گرفتار مدت زیادی طول بکشد.

پارک ملی طبیعی یوسمیتی نیز که از جمعه تعطیل شده، کماکان به روی گردشگران بسته است.

دفتر خدمات هواشناسی ملی در ساکرامنتو، مرکز ایالت کالیفرنیا، پیش‌بینی کرده که موج دوم این کولاک هرچند در ادامه هفته ضعیف‌تر خواهد شد اما از دوشنبه تا چهارشنبه یک تا دو متر دیگر برف ببارد.

کالیفرنیا با هوای معروف به «همیشه‌بهار» و نوادا و آریزونا با هوایی که در اکثر ایام سال گرم و خشک است، کمتر شاهد برف و کولاک‌های سهمگین بوده‌اند.

با این حال، در نتیجه تغییرات عمده آب و هوایی در سال‌های اخیر، هوای این ایالات در غرب آمریکا نیز دستخوش تغییرات محسوس شده است.

حسین رزاق، فعال سیاسی، به بند ۲۰۹ وزارت اطلاعات منتقل شد

حسین رزاق، فعال سیاسی منتقد جمهوری اسلامی
حسین رزاق، فعال سیاسی منتقد جمهوری اسلامی

حسین رزاق، فعال سیاسی منتقد جمهوری اسلامی، صبح روز یکشنبه ۱۳ اسفند به بند امنیتی ۲۰۹ متعلق به وزارت اطلاعات منتقل شد.

بر اساس گزارش‌هایی که به رادیو فردا رسیده، مأموران وزارت اطلاعات روز شنبه آقای رزاق را تهدید کرده بودند که به خاطر راه‌اندازی کارزار تحریم انتخابات با او برخورد خواهند کرد.

حسین رزاق قبل از انتقال اعلام کرده بود در صورت منتقل شدن به سلول انفرادی، اعتصاب غذا خواهد کرد.

حسین رزاق که از موسسان اتاق «میدان آزادی» در شبکه اجتماعی کلاب‌هاوس بود، در روز ۱۴ آذر ۱۴۰۰ در منزل شخصی خود در آمل توسط مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شد.

این فعال رسانه‌ای روز ۲۴ آذر با تودیع وثیقه دو میلیارد تومانی از سوی شعبه سوم بازپرسی دادسرای آمل آزاد شده بود.

فرزندان جوادی آملی و مرتضی مطهری به حکم شروین حاجی‌پور واکنش نشان دادند

شروین حاجی‌پور، خواننده و ترانه‌سرای اعتراضی
شروین حاجی‌پور، خواننده و ترانه‌سرای اعتراضی

فرزندان عبدالله جوادی آملی و مرتضی مطهری که شروین حاجی‌پور، خواننده معترض، به خلاصه‌نویسی از کتاب‌های این دو چهره مذهبی محکوم شده است، به این حکم واکنش نشان دادند.

شروین حاجی‌پور، خواننده و ترانه‌سرای معترض، ۱۱ اسفند اعلام کرده بود که از سوی دادگاه انقلاب به مجازات‌های متعددی ازجمله «خلاصه‌نویسی» از کتاب‌های «حقوق زن در اسلام» اثر آیت‌الله مرتضی مطهری و کتاب «زن در آئینه جمال» نوشته آیت‌الله عبدالله جوادی آملی و انتشار آن‌ها در فضای مجازی محکوم شده است.

در واکنش به صدور این حکم، حسین مطهرى، نوه مرتضی مطهرى در پستی که در حساب کاربری خود در اینستاگرام منتشر کرده، نوشته است: «من کارى در برابر این حکم از دستم بر نمى‌آید جزء این که مى‌توانم نوشتن خلاصه دو کتاب را براى آقاى حاجى‌پور به‌عهده بگیرم تا روزى که خواندن کتاب شهید مطهرى مجازات تلقى نشود.»

مرتضی جوادی آملی، فرزند عبدالله جوادی آملی، نیز در بیانیه‌ای صدور این حکم را «حركتى ضد فرهنگى» خوانده و گفته است: «شناخت دنياى فرهنگ و هنر، علم و دانش و روح و جانى كه در اين رابطه مصروف مى‌شود كاملا با فضاى قضایى و امنيتى متفاوت است و هيچ مساسى [ربطی] با يكديگر ندارند.»

شروین حاجی‌پور در روزهای آغازین اعتراضات «زن زندگی آزادی» آهنگ و ترانه «برای» را با الهام از پست‌های کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی خواند و منتشر کرد. این ترانه با استقبال گسترده در داخل و خارج از ایران روبرو شد و جایزه بخش «آهنگ برای تغییرات اجتماعی» شصت و پنجمین دوره گرمی را از آن خود کرد.

او بابت انتشار این ترانه به «حبس»، «ساخت موسیقی علیه جنایات آمریکا» و «ممنوعیت خروج از کشور» نیز محکوم شده است.

هادی چوپان، بدنساز، قهرمان مسابقات «آرنولد کلاسیک» شد

عکس از حساب هادی چوپان در شبکه اکس (توییتر سابق)
عکس از حساب هادی چوپان در شبکه اکس (توییتر سابق)

مسابقات پایانی فدراسیون بین‌المللی بدنسازی و تناسب اندام که به نام آرنولد شوارتزنگر نام‌گذاری شده است شامگاه یکشنبه ۱۲ اسفند در ایالت اوهایو آمریکا برگزار شد و هادی چوپان به مقام اول در بخش «بدنسازی حرفه‌ای» معروف به «آرنولد کلاسیک» دست یافت.

آرنولد شوارتزنگر، فرماندار پیشین ایالت کالیفرنیا و چهره سرشناس بدنسازی و پرورش اندام جهان، یک روز پیشتر با انتشار ویدئویی از هادی چوپان از او تمجید کرده بود و جایزه «آرنولد کلاسیک» سال ۲۰۲۴ را شخصا به این بدنساز ایرانی داد.

آرنولد کلاسیک پس از مسابقات «مستر المپیا» دومین مسابقات مهم در عرصه این رشته ورزشی به شمار می‌رود.

هادی چوپان، زاده ۱۳۶۶ در سپیدان استان فارس و عضو پیشین تیم ملی بدنسازی ایران، سال گذشته در مستر المپیا به مقام دومی رسید اما نارضایتی خود را از رای داوران نشان داد.

جشنواره فیلم بلگراد «جایزه ویکتور» را به اصغر فرهادی اهدا کرد

گزارش‌ها حاکی است که جشنواره فیلم بلگراد «جایزه ویکتور» را به اصغر فرهادی، کارگردان و فیلمنامه نویس ایرانی، اهدا کرده است.

صفحه رسمی اصغر فرهادی با انتشار ویدئویی از این مراسم، از استقبال « گسترده تماشاگران، فیلمسازان و علاقه‌‌مندان به‌ سینمای فرهادی» در این مراسم خبر داد.

آقای فرهادی در این مراسم،‌ دریافت این جایزه را «خاطره انگیز» توصیف کرد و گفت از دریافت این «جایزه مهم» افتخار می‌کند.

«جایزه ویکتور» پیش از این به گوستا گاوراس، کارگردان یونانی‌الاصلِ فرانسوی، الکساندر سوخورف، فیلم‌ساز روس، کارلوس سائورا،جان مالکویچ، امیر کوستاریتسا، و ریچارد دریفوس تعلق گرفت.

طبق این گزارش، در مراسمی دیگر جایزه سینماتک کشور صربستان نیز به آقای فرهادی اهدا شده است.

جشنواره فیلم بلگراد ۲۰۲۴ از ۲۳ فوریه تا ۳ مارس (۱۳ اسفند) برگزار می‌شود.

اصغر فرهادی در سال ۲۰۱۱ جایزه اسکار را برای فیلم «جدایی نادر از سیمین» و در سال ۲۰۱۷ دومین اسکار را برای فیلم «فروشنده» دریافت کرد.

فیلم دیگر او به نام «قهرمان» در سال ۲۰۲۱ نامزد دریافت سومین اسکار شد و جایزه هیئت داوران جشنواره کن را دریافت کرد.

اصغر فرهادی پیشتر در یک گفت‌وگوی رسانه‌ای اعلام کرد که دیگر نمی‌خواهد در سینمای خود موهای زنان را به‌طور «سیستماتیک» بپوشاند.

نخستین کمک‌های هوایی آمریکا به ساکنان غزه

فرماندهی مرکزی ایالات متحده، سنتکام٬ روز شنبه ۱۲ اسفند اعلام کرد که با سه هواپیمای نظامی اولین کمک شامل بیش از ۳۸ هزار وعده غذایی را از طریق آسمان به غزه انجام داده است.

جو بایدن، رئیس‌جمهور آمریکا، روز جمعه با اشاره به اینکه جریان ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه کافی نیست اعلام کرد که ایالات متحده کمک‌هایی از طریق هوا به غزه انجام خواهد داد.

سنتکام می‌گوید این عملیات در هماهنگی با نیروی هوایی سلطنتی اردن در روز شنبه بین ساعت سه تا پنج بعد از ظهر(به وقت غزه) صورت گرفت.

طبق این بیانیه٬ «هواپیماهای سی-۱۳۰ آمریکا بیش از ۳۸ هزار وعده غذایی را در امتداد خط ساحلی غزه رها کردند که امکان دسترسی غیرنظامیان به کمک‌های حیاتی را فراهم می‌کند.»

سنتکام اضافه کرد: «ما در حال انجام برنامه‌ریزی برای ماموریت‌های آتی ارسال کمک‌های بشردوستانه هوایی هستیم. این کمک‌رسانی هوایی بخشی از تلاش مستمر برای رساندن کمک‌های بیشتر به غزه، از جمله گسترش روند کمک‌ ها از طریق کریدورها و مسیرهای زمینی است.»

دفتر سازمان ملل برای هماهنگی کمک‌های بشردوستانه می‌گوید دست‌کم ۵۷۶ هزار تن از مردم نوار غزه، یعنی یک چهارم کل جمعیت آن، تنها یک قدم با «قحطی» فاصله دارند.

فاجعه انسانی در غزه، به‌ویژه در مناطق شمالی آن بعد از حدود پنج ماه اجرای عملیات زمینی و هوایی توسط ارتش اسرائیل که بیشتر زیرساخت‌های این باریکه را نابود کرده است، مردم غزه را به قحطی کشانده است.

در حالی که مردم غزه به خوردن غذای حیوانات و کاکتوس برای زنده ماندن روی آورده‌اند و کادر درمانی می‌گویند کودکان در بیمارستان‌ها از سوءتغذیه و نبود آب جان خود را از دست می‌دهند، سازمان ملل گفته است با «موانع سنگین» برای کمک‌رسانی مواجه است.

کاروانی هزاران نفری با شعار آزادی گروگان‌های اسرائیلی وارد اورشلیم شد

عکس گروگان‌ها بر دیواری در اورشلیم
عکس گروگان‌ها بر دیواری در اورشلیم

خانواده‌های گروگان‌های اسرائیلی به همراه یک کاروان ۱۵ هزار نفری از حامیان مذاکره با گروه افراطی حماس برای آزادی گروگان‌ها، روز شنبه، ۱۲ اسفند، وارد اورشلیم شدند. این کاروان به سمت دفتر نخست‌وزیری در حال راه‌پیمایی است.

این کاروان یک روز پس از آن به راه افتاده است که گروه حماس که توسط آمریکا و اروپا تروریستی شناخته می‌شود از مرگ هفت گروگان دیگر در جریان جنگ غزه خبر داد.

خانواده‌های افرادی که در حمله ۱۵ مهرماه گذشته به دست حماس گروگان گرفته شدند با بلندگو و حمل پلاکارد، پرچم اسرائیل و بادکنک‌های زردرنگ که سمبل ماتم و عزا است، در تلاش هستند دولت بنیامین نتانیاهو را به توافق با حماس برای آزادی گروگان‌ها ترغیب کنند.

ورود کاروان ۱۵ هزار نفری به اورشلیم در حالی است که هفته گذشته دولت اسرائیل بعد از مذاکرات پاریس و دوحه اعلام کرد با حماس به توافق نرسیده و قرار است دور جدید مذاکرات روز یک‌شنبه، ۱۳ اسفند، در قاهره برگزار شود.

آمریکا، مصر و قطر از ماه ژانویه برای آزادی گروگان‌ها، میان اسرائیل و حماس میانجی‌گری می‌کنند.

جو بایدن رئیس‌جمهوری آمریکا اظهار امیدواری کرده است که توافق آتش‌بس تا آغاز ماه رمضان، هشت روز دیگر، حاصل شود.

یک مقام ارشد آمریکایی نیز روز شنبه به رسانه‌ها اعلام کرد اسرائیل با آتش‌بس موافقت کرده و منتظر تصمیم حماس است.

او که نخواست نامش در رسانه‌ها برده شود، گفت: «گروگان‌ها باید آزاد شوند. معامله اساساً وجود دارد، اما من نمی‌خواهم توقعاتی را با اعلام این مطلب ایجاد کنم.»

آبان‌ماه گذشته توافق آتش‌بس یک هفته‌ای منجر به آزادی ۱۰۵ گروگان اسرائیلی شد که بخش عمده آنها زنان، پیرسالان و کودکان بودند. اسرائیل نیز سه برابر این تعداد، زندانی فلسطینی آزاد کرد که بخش بزرگی از آنها زنان و کودکان بودند.

گروه افراطی حماس در جریان یورش ۱۵ مهر به خاک اسرائیل، ۲۵۳ نفر را به گروگان گرفت و ۱۲۰۰ نفر را کشت.

این حمله به حملات متقابل اسرائیل به باریکه غزه انجامید که تاکنون، بنا بر بر روایت نهادهای وابسته به حماس، ۳۰ هزار کشته بر جای گذاشته و برخی گروگان‌ها نیز در جریان این حملات جان باخته‌اند.

حماس روز جمعه، ۱۱ اسفندماه، در صفحه تلگرام خود، اعلام کرد که در حملات اخیر، هفت گروگان اسرائیلی دیگر در غزه کشته ‌شده‌اند و تاکنون تعداد گروگان‌های کشته شده ممکن است از ۷۰ نفر فراتر رود.

خبر گروه حماس به طور مستقل قابل تایید نیست.

در غیاب شفافیت گروه حماس، برخی گزارش‌ها و ارزیابی‌های اطلاعاتی احتمال می‌دهند هنوز ۱۳۴ گروگان اسرائیلی در دست ستیزه‌جویان حماس باشند.

ادای احترام صدها تن دیگر به الکسی ناوالنی یک روز بعد از مراسم خاکسپاری

مادر الکسی ناوالنی (چپ) و مادر همسرش در محل دفن او در روز شنبه
مادر الکسی ناوالنی (چپ) و مادر همسرش در محل دفن او در روز شنبه

یک روز بعد از خاکسپاری الکسی ناوالنی،‌ منتقد سرسخت رئیس‌جمهور روسیه، صدها تن دیگر در صفی طولانی مقابل گورستان محل دفنش در جنوب مسکو، به او ادای احترام کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، لودمیلا ناوالنایا، مادر این رهبر مخالفان ولادیمیر پوتین، همراه با آلا آبراسیمووا، مادر یولیا ناوالنایا، همسر آقای ناوالنی، در میان جمعیتی بودند که روز شنبه ۱۲ اسفند برای قرار دادن دسته‌گل بر مقبره الکسی ناوالنی گرد آمده بودند.

خبرگزاری فرانسه نیز به نقل از خبرنگار خود در مسکو خبر داده عزاداران بیرون گورستان بوریسوف صف بسته بودند و تعداد بیشتری از ایستگاه مترو نزدیک گورستان در حالی که گل و پلاکارد در حمایت از او در دست داشتند،‌ به سمت محل ذفن او می‌رفتند.

بر اساس این گزارش،‌ مقام‌های انتظامی مسکو دستگاه‌های اسکنر در ورودی قبرستان کار گذاشتند و مأموران پلیس بازدیدکنندگان را جست‌وجوی بدنی می‌کردند.

آنها به مردمی که دسته‌گل‌های قرمز و سفید بر قبر ناوالنی می‌گذاشتند،‌ دستور حرکت و پراکنده شدن می‌دادند.

ویدئوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد انبوهی دسته‌گل بر محل دفن او قرار داده شده است.

الکسی ناوالنی روز ۲۷ بهمن در سن ۴۷ سالگی در زندانی در منطقه سیبری جان باخت و مسئولان روسیه ادعا می‌کنند مرگ او به «دلایل طبیعی» بوده است.

اما نزدیکان و همکاران آقای ناوالنی مقام‌های روسیه را به صادر کردن فرمان قتل او متهم می‌کنند و رهبران غربی نیز گفته‌اند مسئولیت مرگ او با ولادیمیر پوتین است.

در مراسم خاکسپاری او در روز جمعه هزاران شهروند روسیه شرکت کردند و برخی از آنها شعارهایی علیه حکومت روسیه و شخص پوتین سردادند.

یک گروه حقوق بشری با نام «اووی‌دی-اینفو» گزارش داد که روز جمعه ۱۲۸ نفر در ۱۹ شهر روسیه به دلیل تجمع در حمایت از الکسی ناوالنی بازداشت شدند. اما به بازداشت‌های جدید در روز شنبه اشاره نکرد.

سخنگوی کرملین روز جمعه گفته بود هرکس در تجمع‌های «غیرمجاز» شرکت کند بازداشت خواهد شد.

پیش از خاکسپاری او، پلیس صدها تن را در شهرهای مختلف روسیه به دلیل حضور در اماکن نمادین برای ادای احترام به او بازداشت کرده بود.

آقای ناوالنی هنگام مرگ در حال گذراندن دوران محکومیت خود با عناوین اتهامی متفاوت ازجمله «افراطی‌گری» بود. او همه اتهامات را رد کرده و گفته بود مقام‌های روسیه قصد دارند او را به دلیل انتقاد از پوتین ساکت کنند.

مقام‌های روسیه بعد از اعلام خبر جان باختن او، تا ۹ روز از تحویل پیکرش به خانواده او سر بازمی‌زدند و برای برگزاری مراسم تشییع او نیز کارشکنی کردند.

افزایش قیمت سکه و طلا در پی انتخابات در ایران؛ دلار از ۶۰ هزار فراتر رفت

قیمت انواع ارز و سکه و طلا یک روز بعد از انتخابات مجلس و خبرگان رهبری که کم‌رمق‌ترین انتخابات بعد از انقلاب ۵۷ از نظر میزان مشارکت مردم توصیف شده افزایش یافت.

نرخ دلار در بازار آزاد ایران از ۵۸ هزار و ۸۰۰ تومان در روز قبل از انتخابات به ۵۹ هزار و ۲۵۰ تومان در روز جمعه رسید و ظهر روز شنبه، ۱۲ اسفند، به حدود ۶۰ هزار تومان اوج گرفت.

نرخ دلار در لحظه تنظیم این گزارش در عصر روز شنبه پس از عبور از مرز ۶۰ هزار تومان، روی ۵۹ هزار و ۵۰۰ تومان در نوسان است.

همچنین نرخ انواع سکه در روز شنبه شاهد رشدی ۱.۳ درصدی تا ۲.۲ درصدی بود.

سکه بهار آزادی با ۲.۲ درصد رشد به ۳۲ میلیون و ۴۹۵ هزار تومان اوج گرفته که رکوردی تاریخی در کشور است.

ارزش برابری ارزهای معتبر خارجی در مقابل ریال ایران طی هفته‌های گذشته و در پی آغاز حملات ائتلاف غربی به گروه حوثی‌های یمن، تحت حمایت ایران، همچنین حمله گروه‌های نیابتی ایران در عراق به پایگاه نیروهای آمریکایی در اردن که منجر به کشته شدن سه سرباز آمریکایی شد، به شدت بالا رفته است.

در مجموع، ریال ایران تنها در دو ماه گذشته ۲۰ درصد از باقی‌مانده ارزش خود را در مقابل ارزهای معتبر مانند دلار آمریکا از دست داده و قیمت انواع سکه نیز به همین میزان رشد کرده است.

دولت ابراهیم رئیسی با شعار تثبیت نرخ ارز، جلوگیری از تورم و کنترل نقدینگی از طریق توقف استقراض دولت سر کار آمد، اما در همه شاخص‌های یاد شده، بدترین وضعیت را نسبت به دولت‌های گذشته داشته است.

از زمان روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی (۲.۵ سال گذشته)، ریال ایران تقریبا ۶۰ درصد ارزش خود را از دست داده است.

نرخ ارز در روز ۱۰ بهمن و هفتم اسفند امسال نیز به مرز ۶۰ هزار تومان نزدیک شده بود، اما خبرگزاری‌های ایران گزارش دادند که بانک مرکزی با «عرضه پرفشار ارز به بازار» جلو ریزش بیشتر ارزش ریال را گرفته است.

طبق ارزیابی‌های بین‌المللی، از جمله نشریه تخصصی فوربز، ریال ایران از سال گذشته عنوان «بی‌ارزش‌ترین ارز جهان» را یدک می‌کشد.

یک «بسیجی» در زاهدان در پی حمله مسلحانه کشته شد

عکسی که «کمپین فعالین بلوچ» از عثمان شه‌بخش، بسیجی کشته‌شده در زاهدان منتشر کرده است
​
عکسی که «کمپین فعالین بلوچ» از عثمان شه‌بخش، بسیجی کشته‌شده در زاهدان منتشر کرده است ​

همزمان با حمله به سه نیروی عضو «بسیج» در تهران در روز جمعه، ۱۱ اسفند، یک عضو دیگر این سازمان هم در همین روز در زاهدان هدف حمله قرار گرفته و کشته شد.

خبرگزاری‌های ایران نام «بسیجی» کشته‌شده در زاهدان را عثمان شه‌بخش اعلام کرده‌ و گفته‌اند که او حین رفتن به محل کار خود بر اثر اصابت گلوله افراد «مسلح» کشته شده است.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

در گزارش رسانه‌های ایران به جزئیات بیشتری درباره این حمله اشاره نشده است. کانال تلگرام «کمپین فعالین بلوچ» هم ضمن اعلام این خبر گفته که آقای شه‌بخش روز جمعه ۱۱ اسفند هدف گلوله قرار گرفته و کشته شده است.

پلیس شمیرانات هم روز جمعه خبر داده بود که سه عضو «بسیج» در شمال تهران در مسیر رفتن به شعبه رأی‌گیری با سلاح سرد مورد حمله قرار گرفته‌اند.

سایت خبری «رکنا» در گزارشی حال یکی از مجروحان را «وخیم» گزارش کرده و گفته بود که یکی دیگر از آن‌ها راهی «اتاق عمل» شده و نفر سوم با خطر از دست دادن «یک چشم» خود روبه‌رو است.

در سال‌های گذشته حملات مسلحانه به نیروها و چهره‌های حکومتی افزایش یافته و به‌ویژه در ماه‌های گذشته گزارش‌های متعددی از این حملات که منجر به کشته‌ شدن نیروهای حکومتی در سیستان و بلوچستان شده، منتشر شده است.

قرارگاه قدس نیروی زمینی سپاه روز ۲۲ بهمن از کشته شدن دو عضو سازمان بسیج در سیستان و بلوچستان خبر داده بود.

رسانه‌های حکومتی نیز ۲۰ دی درباره حمله مسلحانه به یک پاسگاه در اطراف راسک در این استان و کشته شدن دست‌کم یک مأمور انتظامی گزارش منتشر کرده بودند.

دو دونده ایرانی به‌دلیل «کوتاهی فدراسیون در نامه‌نگاری» از رقابت‌های جهانی بازماندند

حسن تفتیان و فرزانه فصیحی، قهرمانان دومیدانی ایران. عکس مربوط به پوستر مسابقات جهانی ۲۰۲۲ است
حسن تفتیان و فرزانه فصیحی، قهرمانان دومیدانی ایران. عکس مربوط به پوستر مسابقات جهانی ۲۰۲۲ است

فرزانه فصیحی و حسن تفتیان، قهرمانانان دومیدانی ایران، از کوتاهی فدراسیون دومیدانی در «نامه‌نگاری» که منجر به برکناری آنان از مسابقات جهانی گلاسکو شده است، انتقاد کردند.

خانم فصیحی روز جمعه ۱۱ اسفند در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت که بدون این که «خطایی» کرده باشد «از مسابقات قهرمانی جهان هم» جا مانده است.

او افزوده است: «شاید درک ارزش حضور و سختی کسب سهمیه برای عده‌ای قابل لمس نباشه، اما نه هیچ‌وقت بابتش پاداش خواستم نه حواله. فقط می‌خواستم تو آماده‌ترین سالَم، با بزرگان دنیا مسابقه بدم اما این اجازه به من داده نشد. رویاهای یک ورزشکار، زیر پا له شد.»

فدراسیون دوومیدانی می‌گوید که مسئول امور بین‌الملل خود را به‌دلیل عدم نامه‌نگاری برای اعزام قهرمانان به مسابقات جهانی گلاسکو، برکنار کرده است.

مهدی مبینی، سرپرست فدراسیون دوومیدانی، ضمن قبول «کوتاهی» این فدراسیون گفته است که اگر مسئول مربوطه «زودتر اعلام کرده بود ویزا در ایران صادر نمی‌شود، فرزانه فصیحی [قهرمان آسیا] را به صربستان می‌فرستادیم تا آن جا ویزا بگیرد.»

حسن تفتیان، قهرمان دوی سرعت ایران، نیز در پستی که در اینستاگرام منتشر کرده، پرسیده است: «چه كسی در ورزش پاسخ‌گوی من است؟»

او در ادامه با اشاره به عدم ارسال نام او به‌عنوان نماینده ایران به فدراسیون جهانی گفته است که آیا او«علاوه بر تمرين و تمركز بر حضور موفق‌تر در اين مسابقات می‌بايست جور كارها‌ی انجام‌نشده اداری از سوی فدراسيون را هم بكشد؟»

پیش‌تر برخی رسانه‌های حکومتی، دلیل جا ماندن دوندگان را «کارشکنی سفارت انگلیس» عنوان کرده بودند.

در سال‌های گذشته عدم صدور ویزا برای ورزشکاران ایرانی موجب شده است تا برخی از آن‌ها فرصت‌های شرکت در رقابت‌های بین‌المللی را از دست بدهند.

از سوی دیگر پس از اعتراضات سراسری ۱۴۰۱ فشارهای حکومتی بر ورزشکاران افزایش یافته است و در موارد متعددی فدراسیون‌های ورزشی ایران به‌دلیل نگرانی از پناهندگی و واکنش‌های اعتراضی ورزشکاران ایرانی، از اعزام برخی تیم‌های ورزشی به مسابقات خارج از کشور به بهانه‌های مختلف خودداری کرده‌اند.

بیشتر

تازه‌های ایران و جهان

XS
SM
MD
LG