لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۴:۵۱

پیروزی نامزد چپ‌گرای انتخابات ریاست‌جمهوری در مکزیک


اوبرادور

نتایج شمارش اولیه آرا و نظرسنجی‌های پس از رای‌گیری در انتخابات ریاست‌جمهوری مکزیک، نشان می‌دهد که آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، نامزد چپ‌گرا، با فاصله قابل‌توجهی از رقیبان خود، پیروز شده‌است.

نتایج منتشرشده در یازدهم تیر ماه حاکی‌ست آقای اوبرادور به آسانی از دو رقیب اصلی خود پیشی گرفته و حزب او نیز به پیروزی‌های بزرگی دست پیدا کرده‌است.

انتظار می‌رود نتایج نهایی، عصر دوشنبه دوم ژوئیه به وقت مکزیک، منتشر شود.

نتایج نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد بین ۴۶ تا ۵۳ درصد از رای‌دهندگان به آندرس مانوئل لوپز اوبرادور رای داده‌اند. نتایج رسمی اولیه از شمارش آرا نیز نشان می‌دهد که او دست‌کم ۵۳ درصد آرا را از آن خود کرده‌است. آرای رقیب اصلی او، ریکاردو آنایا، از حزب «اقدام ملی» بین ۱۹ تا ۲۵ درصد و آرای خوزه آنتونیو مید، از حزب «انقلاب سازمانی» حدود ۱۷ درصد است.

آقای مید در همان ساعت‌های آغازین روز دوشنبه شکست خود و پیروزی اوبرادور را پذیرفت. آنایا نیز شکست خود را پذیرفته و انریکه پنا نیه‌تو، رئیس‌جمهوری فعلی مکزیک نیز پیروزی اوبرادور را تبریک گفته‌است.

آندرس مانوئل لوپز اوبرادور، رهبر حزب «جنبش بازسازی ملی» (مورنا) است که یک حزب چپ‌گرا به‌شمار می‌رود. «اقدام ملی» ائتلافی از چهره‌های چپ‌گرا و راست‌گرا است و «انقلاب سازمانی» یک تشکل میانه‌رو محسوب می‌شود.

حزب انقلاب سازمانی در حال حاضر رهبری دولت را در دست دارد. در حقیقت این حزب، در کنار «اقدام ملی» و حزب انقلاب دمکراتیک، برای سال‌ها قدرت و دولت را در مکزیک در دست داشتند. خود آقای اوبرادور نیز زمانی عضو «انقلاب دمکراتیک» بود و شش سال پیش اقدام به تاسیس «مورنا» کرد.

لوپز اوبرادور وعده داده است دست به «تغییراتی رادیکال» در روند فعلی دولت و سیاست‌های کشورش بزند. او در حالی به پیروزی رسیده که اعتراضات و خشم مردم از «فساد»، کارتل‌های مواد مخدر و خشونت‌هایی که به آن‌ها دست می‌زنند رو به فزونی‌ست.

برپایه گزارش‌های اسوشیتدپرس و رویترز|ت.ت

دیدن نظرات (۴)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG