لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۱۳:۴۶

واکنش آمریکا به تهدید خرازی: ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت


متیو میلر می‌گوید ایالات متحده به هر طریقی تضمین می‌کند که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت
متیو میلر می‌گوید ایالات متحده به هر طریقی تضمین می‌کند که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اظهارات مشاور ارشد رهبر جمهوری اسلامی در مورد احتمال تجدید نظر در دکترین هسته‌ای ایران را «غیرمسئولانه» خواند و تاکید کرد ایالات متحده اجازه نخواهد داد ایران به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.

متیو میلر روز پنج‌شنبه، ۲۰ اردیبهشت، این اظهارات را در پاسخ به خبرنگاری بیان کرد که پرسیده بود اظهارات کمال خرازی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی، در مورد تجدید نظر در دکترین هسته‌ا‌‌ی را «چقدر نگران‌کننده» می‌داند.

این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «این اظهارات غیرمسئولانه است، اما همان‌طور که رئیس‌جمهور و وزیر خارجه به صراحت گفته‌اند، ایالات متحده به هر طریقی تضمین می‌کند که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نیابد».

آقای میلر افزود: «ما همچنان به استفاده از سلاح‌های مختلف، ببخشید، ابزارهای مختلف برای دستیابی به آن هدف ادامه می‌دهیم و همه گزینه‌ها روی میز هستند».

او در عین حال گفت ایالات متحده همچنان بر این باور است که دیپلماسی بهترین راه برای دستیابی به راه‌ حلی پایدار و مؤثر است، اما با توجه به تشدید تنش‌ها، از جمله شکست ایران در همکاری با آژانس، ما در حال حاضر از چنین چیزی فاصله داریم.

کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی و مشاور ارشد علی خامنه‌ای، در مصاحبه‌ای با شبکه الجزیره عربی که رسانه‌های ایران محتوای آن را روز پنج‌شنبه منتشر کردند، تهدید کرد که «ما ظرفیت تولید بمب را داریم» و در صورت «تهدید موجودیت» ایران، «ناچاریم دکترین هسته‌ای خود را تغییر دهیم».

او این اظهارات را در واکنش به احتمال هدف قرار دادن تأسیسات هسته‌ای ایران بیان کرد و گفت: «اگر آن‌ها بخواهند به توانایی‌های هسته‌ای ایران ضربه بزنند، طبیعتاً می‌تواند موجب تغییر دکترین هسته‌ای ایران شود».

به نظر می‌رسد اشاره این مقام ایرانی به طرح‌های اسرائیل برای حمله به پایگاه‌های اتمی ایران در صورت تلاش آن برای دستیابی به سلاح هسته‌ای باشد.

تنش بین دو کشور در ماه‌های اخیر تشدید شده و ایران بیش از ۳۰۰ موشک و پهپاد به خاک اسرائیل شلیک کرده که، به گفته مقام‌های اسرائیلی، ۹۹ درصد آن‌ها رهگیری و منهدم شدند.

گزارش‌هایی نیز منتشر شده که حاکی از هدف قرار دادن تجهیزات راداری و سامانه دفاعی اس-۳۰۰ ایران در پایگاه هشتم شکاری اصفهان توسط نیروی هوایی اسرائیل در ماه گذشته به تلافی حملات ایران است.

این تجهیزات راداری ساخت روسیه قرار است از تأسیسات هسته‌ای و نظامی حساس ایران در اصفهان و اطراف آن حفاظت کند.

تهدید احتمال تغییر در دکترین هسته‌ای ایران در زمانی منتشر می‌شود که رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، در اوایل ماه جاری هشدار داد که ایران نه چند ماه، بلکه تنها چند هفته با داشتن اورانیوم غنی‌شده کافی برای تولید بمب هسته‌ای فاصله‌ دارد.

مقام‌های ایران همواره به فتوای ادعایی علی خامنه‌ای مبنی بر «حرام بودن» دستیابی به سلاح هسته‌ای استناد می‌کنند، ولی هیچ گاه این فتوا را منتشر نکرده‌اند و اظهارات کمال خرازی نیز نشان می‌دهد که چنین فتوایی، در صورت وجود، سریعا می‌تواند لغو شود.

XS
SM
MD
LG