لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۲:۱۱

گزارشی از حداقل حقوق‌های ماهانه در کشورهای مختلف جهان، آمریکا ۱۵۵۰ دلار


عکس از آرشیو

بر اساس آخرین داده‌های منتشر شده در مورد حداقل حقوق‌های مالیات‌دررفته ماهانه شهروندان در سطح جهانی، بالاترین میزان حداقل دستمزد ماهانه مربوط به اروپای شمالی، آمریکای شمالی و استرالیا است.

این اطلاعات را وب‌سایت گروه تحلیل سرمایه‌گذاری، به نام «ویژوآل کپیتالیست» (visual capitalist) در گزارش این ماه خود منتشر کرده و در آمار آن، حداقل دستمزدها تا ماه ژانویه ۲۰۲۳ بر اساس دلار آمریکا محاسبه شده است.

در نمودار و فهرست این گزارش، در مورد ایران و بیشتر کشورهای قاره آفریقا اطلاعاتی در این زمینه منتشر نشده است.

بر اساس این گزارش، حداقل حقوق ماهانه در ایالات متحده آمریکا هزار و ۵۵۰ دلار، در آلمان هزار و ۵۹۴ دلار، در بریتانیا هزار و ۷۰۵ دلار و در فرانسه هزار و ۳۸۰ دلار است.

بر اساس نمودارهای منتشر شده در این وب‌سایت، کشور کوچک لوکزامبورگ با حداقل حقوق دو هزار ۱۴۰ دلار در ماه بالاترین حقوق را در میان کشورهای جهان دارد و پس از آن، در جدول، استرالیا دیده می‌شود با حداقل حقوقی معادل دو هزار و ۲۲ دلار آمریکا در ماه.

در خاورمیانه هم اسرائیل با حداقل حقوق هزار و ۳۸۹ دلار پیشتاز است. پس از اسرائیل عربستان سعودی با حداقل حقوق ۹۵۸ دلار قرار دارد.

در کشورهای همسایه شمالی ایران، ارمنستان با ۱۳۸ و آذربایجان با ۱۸۶ دلار در ماه دیده می‌شوند.

در این گزارش اشاره‌ای به حداقل حقوق در ایران و افغانستان نشده، اما حداقل حقوق در پاکستان ۱۱۱ دلار ذکر شده است.

«ویژوآل کپیتالیست» در گزارش خود آورده که «ترکیه و آرژانتین که با بحران مالی گسترده و تورم روبه‌رو هستند نسبت به مدت مشابه سال قبل ۱۰۰ درصد حداقل حقوق شهروندان را افزایش داده‌اند. حداقل حقوق در آرژانتین به ۳۳۶ دلار و در ترکیه به ۴۵۷ دلار رسیده است.»

ترکیه از بحران ارزی مداوم رنج می‌برد، به طوری که لیر ترکیه بیش از ۴۰ درصد از ارزش خود را در سال ۲۰۲۱ از دست داد و قیمت کالاهای اساسی به‌طور چشمگیری افزایش یافته است. «ویژوآل کپیتالیست» در گزارش خود یادآوری می‌کند که یک نظرسنجی در سال ۲۰۲۲ نشان داد که ۷۰ درصد از مردم ترکیه برای پرداخت هزینه غذا با مشکل مواجه هستند.

در آمریکای شمالی پس از ایالات متحده با حداقل حقوق هزار و ۵۵۰ دلار، کانادا با حقوق هزار و ۵۴۵ دلار قرار دارد.

در آمریکا بر اساس کمترین حقوق در ساعت، ایالت واشینگتن با ساعتی ۱۵ دلار ۷۴ سنت و ایالت کالیفرنیا با حداقل حقوق ۱۵ دلار و ۵۰ سنت در ساعت بهترین وضعیت را دارند. ایالت تگزاس با حداقل حقوق هفت دلار و ۲۵ سنت در ساعت یکی از کمترین‌ها در ایالات متحده است.

در آمریکای لاتین، اکوادور با حقوق پایه ۴۰۷ دلار در ماه در صدر است و برزیل دارای حداقل حقوق ۲۳۲ دلار است.

در آسیا و اقیانوسیه اشاره‌ای به حداقل حقوق در ژاپن و چین نشده است، اما استرالیا با دو هزار و ۲۲، نیوزیلند با هزار و ۸۶۶ و کره جنوبی با هزار و ۳۳۳ دارای بیشتر حقوق پایه هستند. هند با حداقل حقوق ۹۵ دلار در ماه کمترین حقوق را در آسیا دارد.

در قاره آفریقا، کشور آفریقای جنوبی دارای حداقل حقوق ۲۲۶ دلار در ماه و نیجریه دارای حداقل حقوق ۶۸ دلار است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG