لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۱۰:۰۷

توضیح رییس سابق صدا و سیما درباره تحویل اسناد به شهرزاد میرقلی خان


تصویری از فیلمی که شهرزاد میرقلی‌خان از هنگام دریافت مدارک منتشر کرده است.
تصویری از فیلمی که شهرزاد میرقلی‌خان از هنگام دریافت مدارک منتشر کرده است.

رئیس سابق صدا و سیمای جمهوری اسلامی در واکنش به انتشار فیلمی از تحویل مدارکی به شهرزاد میرقلی‌خان، مشاور سابق خود، اعلام کرد که این اسناد مربوط به مکاتبات خانم میرقلی‌خان با دادگاه‌های آمریکا مربوط به اتهام خرید دوربین‌های دید در شب است.

شهرزاد میرقلی‌خان پیش از این به این اتهام در آمریکا زندانی شده بود.

خانم میرقلی‌خان به تازگی فیلمی از استقبال از آقای سرافراز در فرودگاه عمان و دریافت اسنادی از او را منتشر کرده که انتشار آن در شبکه‌های اجتماعی بازتاب داشته است.

محمد سرافراز روز جمعه، ششم فروردین، در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا گفت که این اسناد را دو هفته پیش به شهرزاد میرقلی‌خان تحویل داده است.

او اعلام کرد که این اسناد مربوط به «پنج سال زندان و مکاتبات او با دادگاه‌های آمریکا درباره اتهام خرید دوربین‌های دید درشب است».

به گفته آقای سر افراز، درسال ۹۴ و پیش از آنکه به خانم میرقلی‌خان «اتهام جاسوسی وارد شود»، خودروی او مورد سرقت قرارگرفته بود و «فقط لپ تاب و چمدان اسناد زندان که در صندوق عقب خودرو قرار داشت، ربوده شد».

آقای سر افراز اضافه کرد: «قاعدتاً تصور می‌کردند به این ترتیب سندی برای اثبات زندان رفتن در آمریکا ندارد».

در همین حال خانم میرقلی‌خان با انتشار ویدیوهایی خطاب به حسین طائب، رئیس اطلاعات سپاه، می‌گوید که این اسناد اصل سندهایی است که پیش از این نیروهای سازمان اطلاعات سپاه از خودروی او «دزدیده بودند».

وی همچنین فیلمی را از روخوانی یک نامه منتشر کرده که مدعی است در آبان ۹۷ خطاب به آیت الله خامنه‌ای نوشته و آقای سرافراز نیز ضمن نوشتن مقدمه‌ای آن را برای رهبر جمهوری اسلامی ارسال کرده است.

خانم میر قلی خان در این نامه خواستار محاکمه حسین طائب، محسن رضایی، محمد باقر قالیباف، محسن ساجدی نیا یا محمود سیف و همه افراد «وابسته به تیم طائب از ارگان‌های کشور شده است».

وی همچنین خواستار «خلع قدرت و خروج مجتبی خامنه‌ای از بیت رهبری شده است».

شهرزاد میرقلی خان که در سال ۸۷ در دادگاهی در فلوریدا به جرم تلاش برای قاچاق تجهیزات نظامی از آمریکا به ایران، به پنج سال زندان محکوم شده بود در سال ۹۱ آزاد شد.

دولت عمان گفته بود که وی با میانجیگری این کشور آزاد شده است. قبلا از آزادی خانم میر قلی خان ، با میانجیگری عمان ، سه کوهنورد آمریکایی زندانی در ایران آزاد شده بودند.

او پس از آزادی و مراجعه به ایران مدیر روابط عمومی شبکه پرس تی‌وی و مشاور رییس صدا و سیما شد و «برخورد» با او یکی از دلایل استعفای آقای سرافراز اعلام شده بود.

محمد سرافراز سال ۹۵ و پس از ۱۸ ماه ریاست بر سازمان صدا و سیما استعفا داد.

پیش از این استعفا گزارش‌هایی درباره اختلاف آقای سرافراز با نهادهای امنیتی منتشر شده بود و او نیز در مصاحبه با روزنامه «جام جم» گفته بود که «یک دستگاه امنیتی» با شهرزاد میرقلی‌خان، مشاور سابقش «برخورد غیرمنطقی» کرده و از خانم میرقلی‌خان خواسته است که کشور را ترک کند.

همزمان شهرزاد میرقلی‌خان در فیس‌بوکش نوشته بود که مأموران اطلاعات سپاه پاسداران از او خواسته‌اند که از کشور خارج شود.

در همین زمینه، امیر تاجیک، رئیس شبکه مستند، در مطلبی در روزنامه «جام جم» نوشته بود که گزارش شهرزاد میرقلی‌خان در خصوص «حیف و میل بی‌جهت بودجه سازمان» به رئیس صداوسیما، علت مسائل پیش آمده برای او بوده است.

XS
SM
MD
LG