لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۳۲

مونته‌نگرو و صربستان سفیران یکدیگر را اخراج کردند


اهتزاز پرچم صربستان در یک تظاهرات اعضای کلیسای ارتدوکس در پودگوریتسا، پایتخت مونته نگرو (عکس از آرشیو)

به دنبال بالا گرفتن تنش دیپلماتیک بین مونته‌نگرو و صربستان، وزارتخانه‌های خارجه دو کشور روز شنبه از اخراج سفیران یکدیگر خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، تنش در روابط این دو کشور عضو یوگسلاوی سابق به دنبال اظهارات ولادیمیر بزوویچ، سفیر صربستان بالا گرفت.

وزارت امور خارجه مونته نگرو، ولادیمیر بزوویچ را به دلیل «دخالت در امور داخلی» این کشور «عنصر نامطلوب» خواند و از کشور اخراج کرد.

صربستان نیز در واکنش به تارزان میلوسوویچ، سفیر مونته نگرو ۷۲ ساعت فرصت داد تا از کشور خارج شود.

مونته نگرو استقلال در سال ۲۰۰۶ خود را از صربستان اعلام کرد، اما تنش‌ها بر سر هویت ملی در این کشور کوچک بالکان از موضوعات حساس سیاسی است.

ولادیمیر بزوویچ روز جمعه در سخنرانی از مصوبه مجلس برای پیوستن مونته نگرو به پادشاهی متحد صربستان، کرواسی و اسلونی در سال ۱۹۱۸ به عنوان «آزادی سازی» یاد کرده بود. وی از این تصمیم مجمع ملی به عنوان درخواست آزادانه مردم مونته نگرو برای پیوستن به سرزمین پدری یاد کرده بود.

اما وزارت خارجه مونته نگرو در واکنش به این اظهارات گفته است، ولادیمیر بزوویچ به طور مستقیم کشور میزبان خود را «تحقیر» کرده است.

مجلس مونته نگرو در سال ۲۰۱۸ در قطعنامه‌ای نمادین مصوبه مجمع ملی در سال ۱۹۱۸ را لغو کرد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه٬ روابط بین دو کشور همسایه به دنبال پیروزی ائتلافی از مخالفان حزب حاکم به رهبری طرفداران صربستان در انتخابات پارلمانی این کشور در ماه اوت سال جاری تشدید شده است.

بعد از این انتخابات هزاران نفر از طرفداران این ائتلاف هوادار صربستان برای چند روز در خیابان‌ها جشن پایکوبی کرده و با در دست داشتن پرچم صربستان سرودهای ملی گرایانه سر دادند.

میلو جوکانویچ، رئیس جمهور مونته نگرو و رهبر حزب حاکم تا پیش از انتخابات ماه اوت پارلمانی در این کشور به دلیل حمایت از قوانین جنجالی مرتبط آزادی مذاهب در کشور با کلیسای ارتدوکس صربستان دچار اختلاف شده بود. بهمین دلیل گفته می‌شود این اختلاف یکی از دلایل شکست انتخاباتی حزب حاکم بود.

میلو جوکانویچ کلیسای ارتدوکس را متهم کرده است که به دنبال از بین بردن هویت مونته نگرو است.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG