لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ تیر ۱۴۰۱ تهران ۰۲:۰۴

مرگ بیش از ۲ هزار کوآلا در آتش‌سوزی‌های استرالیا


نام کوآلا از در زبان بومیان استرالیا به معنی «آب‌نخور» است زیرا این حیوانات رطوبت را از خوردن برگ دریافت می‌کنند و به ندرت آب می‌خورند

در حالی که آتش‌سوزی بی‌سابقه همچنان در سراسر نیوساوث ولز و کوئینزلند استرالیا ادامه دارد کارشناسان می‌گویند به برآورد آنها تاکنون بیش از دو هزار کوآلا در این آتش‌سوزی‌ها جان باخته‌اند.

کوآلاها جانورانی درخت‌زی و کیسه‌دار بومی استرالیا هستند که از برگ اکالیپتوس تغذیه می‌کنند. کوآلاها به اندازه‌ای از این برگ‌ها می‌خورند که خودشان هم بوی اکالیپتوس می‌دهند.

کوآلاها تنها در استرالیا یافت می‌شوند و بخش بزرگی از زیستگاه‌های آنها تاکنون به دلیل پاکسازی گسترده اراضی برای کشاورزی و توسعه شهری از بین رفته‌است اما بیش از ۱۴۰ آتش‌سوزی که همچنان در جنوب استرالیا ادامه دارد عرضه را بر آنها تنگ‌تر کرده‌است.

مسئولان می‌گویند سرعت گسترش آتش زیاد است و از آنجا که کوآلاها سرعت حرکت کندی دارند نمی‌توانند به موقع از پیش آتش بگریزند.

شین فلاناگان، مدیر بیمارستان کوآلا در شرق استرالیا، به خبرگزاری آلمان گفته است: «طی سال‌ها بارها شاهد آتش‌سوزی بوده‌ایم اما چیزی شبیه به این ندیده بودیم. مثل آخرالزمان است، واقعاً شبیه آخر زمان است.»

در شمال غربی سیدنی، چندین آتش‌سوزی که هفته‌ها است آغاز شده اکنون به هم پیوسته و یک «اَبَرحریق» به‌وجود آورده که تاکنون ۳۱۹٬۰۰۰ هکتار از زمین را نابود کرده است که بیشتر آن از زمین‌های پارک‌های ملی است. بر اثر آتش‌سوزی، درجه حرارت در برخی مناطق از ۴۴ درجه سانتیگراد هم گذشته است.

مسئولان می‌گویند از آنجا که دو سوم از قسمت شمالی زیستگاه کوآلاها اکنون از آتش آسیب دیده و حریق گسترده همچنان ادامه دارد احتمالاً جمعیت کوآلاها دیگر نخواهد توانست خود را به سطح قبلی برساند.

روز یکشنبه، دولت ایالت کوئینزلند اعلام کرد که قصد دارد ۵۷۰ هزار هکتار را به عنوان «منطقه ارجحیت کوآلا» اعلام کند. این بخشی است از یک راهبرد جدید گسترده‌تر در استرالیا برای حفاظت از کوآلاها.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG