لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۶:۵۰

بازداشت بیش از ۳۰۰ نفر در اعتراضات بلاروس علیه لوکاشنکو


نیروهای امنیتی بلاروس روز یکشنبه ۹ آذر بیش از ۳۰۰ نفر از معترضانی را که خواستار برکناری الکساندر لوکاشنکو از قدرت هستند، بازداشت کردند.

رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی به نقل از گروه‌های مدافع حقوق بشر گزارش داد که اغلب این افراد به بازداشتگاهی در مینسک و سایر آنها نیز به بازداشتگاه‌های برست، هروندو و بارائولیانی منتقل شده‌اند.

این دومین هفته‌ای است که نیروهای اپوزیسیون اعتراضات را در شهرهای متعدد برگزار می‌کنند. استراتژی آنها این است که با مرکززدایی از اعتراضات، کار را برای نیروهای امنیتی که در پی سرکوب معترضان هستند، سخت‌تر کنند.

گزارشگر رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی در بلاروس می‌گوید که نیروهای امنیتی و پلیس به سوی معترضان گاز اشک‌آور و نارنجک صوتی پرتاب کرده‌اند. ارتباط اینترنتی در مینسک قطع شده بود و ایستگاه‌های مرکزی مترو را هم بسته بودند. با این حال تقریبا تمام مناطق پایتخت صحنه اعتراضات بود.

مشخص نیست چه تعداد در این اعتراضات شرکت کردند. بلاروس از روز ۹ اوت و زمان انتخابات ریاست جمهوری مناقشه‌انگیزی که لوکاشنکو خود را پیروز آن معرفی کرد، شاهد اعتراضات دنباله‌داری بوده است. ایالات متحده و اتحادیه اروپا انتخاب دوباره آقای لوکاشنکو را به رسمیت نشناخته‌اند.

مخالفان لوکاشنکو که معتقدند در این انتخابات تقلب شده، خواستار استعفای او، آزادی همه زندانیان سیاسی و برگزاری مجدد انتخابات ریاست جمهوری هستند.

آقای لوکاشنکو روز جمعه به‌طور تلویحی گفت که با تغییر قانون اساسی بلاروس از مقام خود استعفا خواهد کرد. او این مدت بارها خواستار تدوین یک قانون اساسی جدید شده، اما مخالفین معتقدند که او به این شکل می‌خواهد برای خودش زمان بخرد تا همچنان در قدرت باقی بماند.

الکساندر لوکاشنکوی ۶۶ ساله از سال ۱۹۹۴ تاکنون قدرت را در بلاروس در اختیار دارد.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG