لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۰۸:۰۳

مراکش روابط خود را با ایران قطع می‌کند


مراکش اعلام کرد که روابطش را با ایران به خاطر حمایت تهران و حزب الله لبنان از «جبهه پولیساریو» قطع خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ناصر بوریطه وزیر خارجه مراکش روز سه‌شنبه ۱۱ اردیبهشت خبر داد که سفارت این کشور در تهران بسته می‌شود و سفیر ایران در رباط هم اخراج خواهد شد.

وزیر خارجه مراکش اعلام کرده، گروه حزب الله لبنان که متحدان ایران به شمار می‌آید با جبهه پولیساریو در ارتباط است و سفارت ایران در الجزایر نیز زمینه دیدار این دو گروه را فراهم کرده است.

وی مدعی شده که حزب الله لبنان از جبهه پولیساریو حمایت مالی و تسلیحاتی می‌کند.

جبهه پولیساریو، سازمانی سیاسی نظامی در صحرای غربی است و با تشکیل جمهوری خودخواندهٔ دمکراتیک عربی صحرا، مدعی حکومت بر صحرای غربی است. کنترل بیشتر بخش‌های صحرای غربی در اختیار دولت مراکش است.

۱۰ سال پیش نیز مراکش سفارت ايران در رباط را متهم به تلاش برای «تغییر بینادهای مذهبی پادشاهی مراکش» کرده و روابط خود با ایران را قطع کرده بود.

تنش در روابط دو کشور در سال ۸۷ پس از احضار سفیر مراکش در تهران به وزارت خارجه ایران به دلیل حمایت این کشور از بحرین رخ داده بود.

وزارت خارجه مراکش به سفیر ایران گفته بود: «در حالی‌که اکثريت کشورهای عربی در اين مناقشه ديپلماتيک جانب بحرين را گرفته‌اند، روشن نيست چرا ايران با احضار کاردار مراکش در تهران فقط از رباط انتقاد کرده است».

در نهایت اما در پی روی کار آمدن دولت حسن روحانی، روابط دو کشور از سر گرفته شده بود.

روابط دیپلماتیک دو کشور در همان سال‌های نخستین انقلاب در ایران، و در پی حضور محمدرضا پهلوی، آخرین پادشاه ایران، در مراکش، پس از خروج از کشور، به صورت کامل قطع شده بود.

دیدن نظرات (۸۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG