لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۵۹

«قو‌ی‌‌ترین» موتورسیکلت‌های جهان


با وجود توسعه موتورسیکلت‌های پرقدرت برقی، موتورسیکلت‌هایی با موتور درونسوز همچنان قوی‌ترهستند؛ موتورسیکلت‌هایی که برخی از آنها حتی سریع‌تر از خودروهای سوپر اسپرت به‌شمار می‌روند.

موتورسیکلتی با قدرت پنج خودرو سواری

باس‌هاس یکی از سازندگان کوچک موتورسیکلت در ایالات متحده است اما این موتورسیکلت‌ساز کوچک، یکی از قوی‌‌ترین موتور سیکلت‌های جهان را می‌سازد.

باس‌هاس سوپر اسپرت محصولی است که ۵۶۳ اسب بخار قدرت دارد که تقریبا برابر پنج خودروی سواری کلاس متوسط قدرت تولید می‌کند.

در این موتورسیکلت که سالانه ۳۰۰ دستگاه از آن تولید می‌شود از پیشرانه هشت سیلندر ۷.۵ لیتری شورولت استفاده شده است. این پیشرانه قدرت ۵۶۳ اسب بخار و گشتاور ۷۴۰ نیوتن‌ متر را تولید می‌کند با این توانایی این موتورسیکلت، ۶۰۰ کیلوگرمی، می‌تواند به سرعت ۳۵۰ کیلومتر در ساعت دست پیدا کند. قیمت پایه این محصول ۷۵ هزار دلار است.

ام‌تی‌تی ۴۲۰ اسبی

ام‌تی‌تی شرکتی است که تجربه زیادی در ساخت پیشرانه‌های توربینی برای صنایع هوایی دارد. البته این شرکت در زمینه ساخت موتورسیکلت هم فعال است. این شرکت محصولی با نام ۴۲۰ آرآر دارد که از قوی‌‌ترین موتورسیکلت‌های جهان محسوب می‌شود. قدرت این موتور سیکلت ۴۲۰ اسب بخار است. اما به دلیل وزن و طراحی و همچنین استفاده از سیستم انتقال قدرت خاص، می‌تواند به سرعت ۴۴۰ کیلومتر در ساعت دست پیدا کند. سرعتی که روی دو چرخ جنون‌آمیز بنظر می‌رسد.

قیمت این موتورسیکلت از بسیاری از خودروهای سوپراسپرت هم بیشتر و در حدود ۲۰۰ هزار دلار است.

استرالیایی ۳۰۰ اسبی

اگرچه استرالیایی‌ها دیگر برند خودرویی ندارند اما هنوز در زمینه موتورسیکلت فعال هستند؛ شرکت استرالیایی پی‌جی‌ام از جمله شرکت‌هایی است که سال‌ها در زمینه مسابقات سرعت تجربه دارد. این شرکت با موتورسیکلت وی هشت در باشگاه قوی‌‌ترین موتورسیکلت‌سازان جهان حضور دارد.

این شرکت در محصول خود از یک پیشرانه دو لیتری هشت سیلندر با قدرت ۳۳۴ اسب بخار استفاده می‌کند. این محصول ۲۴۲ کیلوگرم وزن دارد و با قیمتی در حدود ۱۰۰ هزار دلار بفروش می‌رسد.

ایتالیایی جذاب

ایتالیایی‌ها همیشه در جهان خودرو و موتورسیکلت چه در زمینه طراحی و چه در بخش مسابقات حرف‌های زیادی برای گفتن دارند. آپرلیا از قوی‌‌ترین شرکت‌های ساخت موتورسیکلت‌های اسپرت در اروپا است. این شرکت ایتالیایی پیشرانه یک لیتری ساخته که ۲۰۰ اسب بخار قدرت دارد. برای مقایسه بد نیست بدانید موتور خودرو تیبا با حجم یک و نیم لیتر تنها حدود ۸۰ اسب بخار قدرت دارد.

این موتورسیکلت در نسخه‌های خاص تا ۲۲۵ اسب بخار هم قدرت دارد.

آر‌اس‌وی-۴ ساخت شرکت آپرلیا
آر‌اس‌وی-۴ ساخت شرکت آپرلیا

ژاپنی پرسرعت

هوندا را می‌توان معروف‌‌ترین شرکت سازنده موتورسیکلت در جهان دانست اما گذشته از موتورهای معمولی و شهری این شرکت موتور پر قدرتی می‌سازد که این شرکت را در میان باشگاه سازندگان قوی‌‌ترین موتورسیکلت در جهان قرار داده است.

سی‌بی‌آر هزار آر آر موتورسیکلت پرقدرت ژاپنی است که ۲۱۴ اسب بخار قدرت دارد.

این موتورسیکلت خاص با یک موتور یک لیتری ساخت هوندا می‌تواند ۲۱۵ اسب بخار قدرت و ۱۱۲ نیوتن متر گشتاور تولید کند. مصرف سوخت این موتورسیکلت هم در مقابل رقبا پایین و حدود ۶.۵ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است. قیمت این موتور سیکلت ۱۶ هزار دلار است.

روح ایتالیایی مهندسی آلمانی

شرکت دوکاتی را در میان سازندگان موتورسیکلت می‌توان مانند لامبورگینی در جهان خودرو دانست و البته مانند لامبورگینی که صاحب آن گروه فولکس‌واگن آلمان است دوکاتی هم زیر مجموعه این گروه خودروسازی است.

ترکیب روح ایتالیایی و مهندسی آلمانی هم محصولی را با نام دوکاتی استریت‌فایتر و پانیگاله پدید آورده که با قدرت ۲۳۴ اسب بخار در میان قوی‌‌ترین موتورسیکلت‌های جهان قرار دارد. این موتورسیکلت با موتور ۱.۱ لیتری می‌تواند قدرت ۲۰۸ و گشتاور ۱۲۲ نیوتن متری را تولید کند.

XS
SM
MD
LG