لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۴:۳۹

مقام‌های آمریکایی: چندین موشک از مبدأ ایران به اربیل عراق شلیک شده است


خبرگزاری دولتی عراق گزارش داد که بامداد یکشنبه چند فروند موشک به اربیل، پایتخت منطقه خودمختار کردستان در شمال عراق شلیک شده است.

همین رسانه ساعاتی بعد به نقل از اداره کل مبارزه با تروریسم کردستان نوشت که موشک‌ها از نوع بالستیک و تعداد آنها ۱۲ فروند بوده که از خارج از عراق شلیک شده‌اند.

ساعاتی پس از اعلام این خبر، مقام‌های آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفتند که این موشک‌ها از ایران شلیک شده‌اند.

همزمان با گزارش‌های اولیه، خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، به نقل از کانال تلگرامی «صابرین‌نیوز»، متعلق به گروه‌های شبه‌نظامی در عراق، نوشته بود که چندین راکت به استان اربیل و یکی از پایگاه‌های نظامی آمریکا اصابت کرده است.

گزارش ایرنا شمار راکت‌های شلیک‌شده را ۱۴ فروند و نوع آنها را گراد ۱۲۲ میلیمتری عنوان کرده است.

اما گزارش‌های بعدی مشخص کرد که موشک‌ها در نزدیکی کنسولگری ایالات متحده در اربیل فرود آمده‌اند. با این حال خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، به نقل از کانال صابرین‌نیوز نوشته که «دو مرکز آموزشی جاسوسی موساد» در اربیل مورد اصابت موشک‌ها واقع شده‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز به رویترز گفته است در این حمله هیچ آمریکایی آسیب ندیده و هیچ آسیبی به تأسیسات آمریکایی در اربیل وارد نشده است.

گزارش رسانه‌های عراقی به نقل از سامان برزنجی، وزیر بهداشت دولت اقلیم کردستان عراق، نیز می‌گویند که حملات موشکی تلفاتی نداشته است.

نیروهای آمریکایی که در مجموعه فرودگاه بین‌المللی اربیل مستقر شده‌اند تاکنون بارها هدف حملات راکتی و پهپادی قرار گرفته‌اند و مقامات آمریکا نیز معمولا گروه‌های شبه‌نظامی متحد ایران را مسئول آن دانسته‌اند.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است. اما یکی از مقامات امنیتی عراق به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که این موشک‌ها از ایران شلیک شده‌اند.

در این حال مقتدی صدر، روحانی پرنفوذ شیعه، در توییتر نوشت: «اربیل زیر آتش است... گویی کردها عراقی نیستند.»

ساکنان اربیل ویدیوهایی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند که نشان می‌دهد چندین انفجار بزرگ رخ داده است و برخی از آنها گفته‌اند که خانه‌هایشان بر اثر این انفجارها لرزیده است.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری رویترز، آسوشیتدپرس، ایرنا و ایسنا؛ س.ن

XS
SM
MD
LG