لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۴ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۲:۰۳

موسیقی امروز: پنج‌شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۳

در برنامه موسیقی امروز از دو خبر جهان موسیقی می‌شنوید، حراج دست‌نوشته‌های باب دیلن آهنگساز و خواننده اسطوره‌ای آمریکایی و انتشار آلبوم مستقل رابی ویلیامز.

موسیقی فولک و جنگ هسته‌ای

امروز دست‌نوشته های دو شعر قدیمی باب دیلن آهنگساز و خواننده اسطوره‌ای آمریکایی در حراج کریستی عرضه می‌شود. به گزارش مجله رولینگ استون، کارشناسان بهای این دو دست‌نوشته در حراج بین سی تا پنجاه هزار دلار برای هر کدام برآورد کرده‌اند. این ترانه‌ها در سال ۱۹۶۲ منتشر شده، اما هرگز برای ساخت آهنگ و آواز به کار نرفته است.

به گفته روزنامه نیویورک تایمز، این هنرمند ۷۳ ساله هر دو ترانه را به ایزی یانگ موسس «مرکز موسیقی فولک» نیویورک اهدا کرده بود. یکی از این ترانه‌ها همنام این مرکز است و به درخواست یانگ سروده شده، جایی که باب دیلن روزهای بی‌شماری را با شنیدن موسیقی و مطالعه سپری کرده بود.

ترانه دوم «دور شو، بمب!» نام دارد و هنرمند برنده ۱۱ جایزه گرمی آن را در اعتراض به جنگ هسته‌ای نوشته است. دست‌نوشته این ترانه پیشتر در لندن به حراج گذاشته شده بود، اما به فروش نرفت.

صاحب این دو دست‌نوشته، ایزی یانگ، سال‌ها پیش به سوئد مهاجرت کرده و قصد دارد با مبلغ به دست آمده از این حراج، مرکز موسیقی فولک دیگری در استکهلم راه‌اندازی کند.

​تیک دت: چرا حالا؟

رابی ویلیامز خواننده بریتانیایی این هفته به شکلی‌ غیرمنتظره همزمان با گروه سابق خود «تیک دت» آلبومی منتشر کرده به نام «زیر رادار» جلد اول که حاوی آثار منتشر نشده او در سال‌های گذشته است.

«رابی ویلیامز» - زیر رادار، جلد اول
«رابی ویلیامز» - زیر رادار، جلد اول

تنها اقدام ویلیامز برای خبررسانی درباره آلبوم، انتشار یک ویدیوی شخصی کوتاه بوده است.

بارلو گفته که از قصد ویلیامز برای عرضه آثار منتشر نشده در یک آلبوم خبر داشته، اما انتشار مجموعه در این هفته او را متعجب کرده است.

به گزارش وب‌سایت میرور، گری بارلو یکی از اعضای گروه رقابت آلبوم ویلیامز با آلبوم «۳» تیک دت را با جنگ هنری بین گروه‌های بلور و اوئیسیس مقایسه می‌کند.

XS
SM
MD
LG