لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۶:۴۷

جو بایدن سرکوب خونین اعتراضات در میانمار را «تکان‌دهنده» نامید


جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، سرکوب خونین اعتراضات علیه کودتای نظامی در میانمار را به شدت محکوم کرد و رخدادهای روز شنبه در این کشور را که به کشته شدن بیش از یکصد تن از معترضان انجامید، «نکان‌دهنده» دانست.

میانمار از حدود دو ماه قبل که ارتش با انجام کودتا آنگ سان سوچی، رهبر غیرنظامی این کشور را بازداشت کرد، صحنه اعتراضات گسترده مردمی بوده است. این اعتراضات اما با سرکوب شدیدی همراه شده به طوری که تنها در روز شنبه ۷ فروردین دست‌کم ۱۰۷ نفر از معترضان به دست نیروهای امنیتی کشته شدند.

آقای بایدن روز یکشنبه ۸ فروردین در گفت‌وگوی خود با خبرنگاران وقایع روز گذشته در میانمار را «وحشتناک» نامید. وی گفت: «گزارش‌هایی که دریافت کرده‌ام تکان‌دهنده هستند. تعداد بسیار زیاد و بهت‌آوری از مردم کشته شده‌اند.»

کشتار روز شنبه در پی رژه بزرگ سالیانه نیروهای مسلح میانمار به وقوع پیوست. اتحادیه اروپا این رخداد خشونت‌آمیز را «غیرقابل پذیرش» خواند.

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گفت: «ارتش میانمار در نمایشی که ارتباطی با جشن نداشت روز گذشته را به روز وحشت و روسیاهی تبدیل کرد.»

ساعاتی قبل از آن وزرای دفاع ۱۲ کشور از جمله آمریکا، بریتانیا، ژاپن و استرالیا در بیانیه مشترکی خشونت‌های روز شنبه در میانمار را محکوم کرده بودند. این بیانیه می‌گوید: «یک ارتش حرفه‌ای، تابع استانداردهای بین‌المللی و مسئول محافظت از مردم است، نه آسیب رساندن به آنها.»

امضاکنندگان بیانیه در نهایت ارتش میانمار خواسته‌اند خشونت‌ها را متوقف کرده و تلاش کند احترام و مشروعیت از دست رفته خود را در میان مردم میانمار احیا کند.

با این حال روز یکشنبه گزارش‌هایی حاکی از هجوم نیروهای امنیتی میانمار به مراسم عزاداری قربانیان سرکوب روز گذشته منتشر شد. خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان عینی نوشته است که نیروهای امنیتی به سوی جمعیت عزادار آتش گشوده‌اند. اما هنوز تعداد تلفات احتمالی این رخداد مشخص نیست.

با استفاده از گزارش خبرگزاری‌های فرانسه، رویترز و رادیو فردا؛ س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG