لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۲۰:۵۶

کودتا در میانمار؛ یکی از معترضان با شلیک نیروهای پلیس کشته شد


بر اثر تیراندازی ماموران پلیس به مخالفان کودتای میانمار روز جمعه ۱۵ اسفند یک نفر کشته شد. از سوی دیگر در آستانه برگزاری جلسه شورای امنیت برای بررسی بحران میانمار نهادهای بین المللی باری دیگر فرماندهان کودتا در این کشور را محکوم کردند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، معترضان به کودتا که خواهان بازگرداندن قدرت به دولت غیرنظامی به رهبری آنگ سان سوچی هستند در شهرهای بزرگ میانمار تظاهرات کردند.

به گفته یک پزشک و یک شاهد عینی در ماندالای، دومین شهر بزرگ میانمار، یکی از معترضان بر اثر تیراندازی نیروهای پلیس به سوی معترضان کشته شد.

شاهدان عینی می‌گویند در یانگون، بزرگترین شهر میانمار نیز نیروهای پلیس به سوی معترضان گلوله‌های پلاستیکی و نارنجک مشقی شلیک کردند.

روز پنج‌نشبه هم نیروهای پلیس با شلیک گلوله و گاز اشک آور سعی کردند اجتماع مردم را متفرق کنند. اما خونین‌ترین روز اعتراضات میانمار چهارشنبه بود که به گفته سازمان ملل در جریان آن حداقل ۳۸ نفر کشته شدند.

در اعتراضات هفته‌های اخیر به کودتای نظامی روز اول فوریه حداقل ۵۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند.

میشل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل از نیروهای امنیتی میانمار خواست «سرکوب بی‌رحمانه اعتراضات مسالمت آمیز» را متوقف کند. او افزود تاکنون بیش از هزار و ۷۰۰ نفر از جمله ۲۹ خبرنگار توسط نیروهای امنیتی میانمار دستگیر شده‌اند.

کشورهای غربی کودتای نظامی و سرکوب معترضان را محکوم کرده و خواستار بازگرداندن قدرت به دولت غیرنظامی میانمار و آزادی همه زندانیان شده‌اند. ولی کشورهای آسیایی و همسایگان میانمار از جمله هند واکنش محتاطانه‌ای داشته و روسیه و چین، از اعضای دائمی شورای امنیت هم تاکنون از تصویب قطعنامه در محکومیت نظامیان میانمار جلوگیری کرده‌اند.

گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور میانمار در آستانه جلسه شورای امنیت که قرار است عصر جمعه به وقت آمریکا برگزار شود از این نهاد خواست علیه نظامیان حاکم بر این کشور تحریم تسلیحاتی و تحریم اقتصادی وضع کند.

به نظر می‌رسد نیروهای مسلح میانمار که قبل از انتقال قدرت به غیرنظامیان در سال ۲۰۱۱ بیش از پنجاه سال حکومت را در دست داشتند، پس از کودتای اخیر با مقاومت مردم روبرو شده و به سختی می‌توانند اوضاع را کنترل کنند.

مخالفت با کودتای نظامی در عین حال باعث وحدت اقلیت‌های قومی گوناگون شده و به عنوان نمونه شورشیان مسلح اقلیت قومی «کارن» در شرق میانمار از معترضان در برابر نیروهای امنیتی حفاظت کرده و در بیانیه‌ای گفتند که در شرایط فعلی تمامی گروهها باید علیه کودتاچیان متحد شوند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG