لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۳۳

تکذیب «اعلام آمادگی» ایران برای مذاکره نامشروط با غرب


علی اصغر سلطانیه
نماینده جمهوری اسلامی در آژانس بین المللی انرژی هسته ای روز سه شنبه هر نوع مصاحبه و اعلام موضع جدید در زمینه سیاست های هسته ای ایران در قبال غرب را تکذیب کرد.

این درحالی بود که پیش از این تلویزیون جمهوری اسلامی به نقل از علی اصغر سلطانیه گزارش داده بود که ایران برای مذاکره بدون پیش شرط با غرب درباره برنامه اتمی آماده است.

خبرگزاری رویترز گزارش می‌دهد از تهران، علی اکبر سلطانیه هر گونه موضع گیری در این زمینه را تکذیب کرده است.

تلویزیون دولتی ایران پیشتر در گزارشی اعلام کرده بود آقای سلطانیه «آمادگی ایران برای شرکت در هر نوع مذاکره با غرب براساس احترام متقابل را اعلام کرده است.»

بنابر همین گزارش، نماینده ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفته بود: «گفت و گوهای بدون پیش شرط موضع اصلی ایران در مذاکرات در مورد مساله اتمی است.»

با این حال و در پی تکذیب سلطانیه، این شبکه گزارش داد که آقای سلطانیه اصرار دارد که هیچ مصاحبه ای انجام نداده و در مورد مساله هیچ اظهار نظری هم نکرده است.

نماینده جمهوری اسلامی در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: «سیاست های اصلی ایران تغییری نکرده است و این شامل دنبال کردن فعالیت اتمی صلح آمیز در چارچوب آژانس بین المللی انرژی اتمی است.»

پیش از این خبرگزاری فارس، به نقل از گفت و گوی«علی اصغر سلطانیه» با خبرگزاری ایتالیایی «آكی» بر آمادگی ایران برای شركت در هر گونه «گفت‌وگو با غرب در رابطه با برنامه صلح‌آمیز ایران بر اساس احترام متقابل و بدون تلاش برای اعمال پیش شرط تاكید كرد و این موضوع را موضع اصلی كشور در زمینه هسته‌ای دانست.»

بنابرهمین گزارش این گفت‌وگو روز یکشنبه انجام شده بود که بازتاب هایی داشت که به تکذیب آن نیز انجامید.

کشورهای غربی تا پایان سپتامبر به ایران مهلت داده اند برنامه غنی سازی اورانیوم را متوقف کند و در غیر این صورت با تحریم های شدیدتر مواجه شود.

غرب مظنون است که هدف برنامه اتمی ایران ساخت سلاح های اتمی باشد اما تهران اصرار می ورزد که این برنامه صد در صد صلح آمیز است.

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در ماه ژانویه گفته بود که کشورش آماده گفت و گو با ایران است اگر رهبران آن«مشت گره کرده خود را بگشایند.»

واشینگتن پیشنهاد مشوق های اقتصادی در مقابل تعلیق غنی سازی اورانیوم را داده است اما تهران تاکنون پاسخ مستقیمی به این پیشنهاد نداده و برنامه غنی سازی را گسترش داده است.
XS
SM
MD
LG