لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ تهران ۲۰:۱۴

سایت کلمه: ماموران پنجره‌های جوش داده شده خانه اختر را باز کرده‌اند


میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی از بهمن سال ۸۹ تاکنون در حصر خانگی به سر می‌برند.
میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی از بهمن سال ۸۹ تاکنون در حصر خانگی به سر می‌برند.

سایت کلمه نزدیک به میرحسین موسوی روز سه‌شنبه ۳۰ مرداد از «بازکردن پنجره‌های» جوش‌داده شده به منزل آقای موسوی و زهرا رهنورد در خیابان اختر از سوی «ماموران امنیتی» خبر داد.

به گزارش وب‌سایت کلمه، «ماموران امنيتی» روز دوشنبه ۲۹ مرداد «اقدام به باز كردن پنجره‌های خانه اختر كردند كه هشت سال پيش آن را جوش داده و قفل كرده بودند».

بر اساس این گزارش، «اين پنجره‌ها در ابتدای حصر و در راستای تبديل خانه به زندان جوش داده شده و قفل شده بود و دستگيره‌های داخلی خانه كنده شده بود».

این وب‌سایت افزوده که «هنوز همه خانه پس از هشت سال در اختیار محصورین نیست و بخشی از آن شامل تاسیسات، پله و پشت بام قفل شده و در اختیار زندانبانان» قرار دارد.

میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد از رهبران معترضان به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۸، از بهمن ۸۹ تاکنون در حصر خانگی به سر می‌برند.

کلمه نوشته با آنکه «شایعاتی تکراری» مبنی بر رفع حصر در آستانه عید قربان منتشر شده، اما پیگیری این وب‌سایت «حاکی از تداوم وضعیت حصر است».

بر اساس این گزارش، اجازه خروج موسوی و رهنورد از منزل برای دیدار با فرزندان خود نیز اتفاق «تازه‌ای نیست» و در «سال‌های پیش از ٩٢ {به قدرت رسیدن حسن روحانی در ایران} هم میرحسین موسوی و رهنورد همراه بازندانبانان به خانه دختران خود برده شده بودند و بعد از آن هم حصر با شدت قبل ادامه داشت».

این وب‌سایت تاکید کرده که مجوز دیدار با دختران در منزل برخلاف آنچه «برخی منابع القاء کرده‌اند به معنای آزادی تردد و آزادی نیست و الزامات و ترتیبات آن توسط ماموران تعیین شده و در هر صورت خروج محصورین از منزل باید تحت الحفظ ماموران انجام شود».

اردشیر امیر ارجمند، مشاور ارشد میرحسین موسوی هم روز سه‌شنبه ۳۰ مرداد به رادیو فردا گفت که به تازگی اتفاق خاصی نیفتاده و این تعبیر که «چیزی از حصر نمانده، ‌بسیار اغراق‌آمیز خواهد بود و فقط جنبه خبری دارد و گرنه منطبق با واقعیت‌های حصر نیست».

وی بدون اشاره به نام فرد خاصی اضافه کرد: «اگر افرادی که قول‌هایی داده بودند که نمی‌توانند به آنها جامه عمل بپوشانند، دیگر نباید مسئله حصر لوث بشود».

حسن روحانی‌، رئیس‌جمهوری ایران، بارها در مبارزات انتخاباتی خود در سال‌های ۹۲ و ۹۶، وعده رفع حصر را مطرح کرده بود.

به گفته امیرارجمند، «پایان حصر به این معناست که بتوانند آزادانه از خانه خود خارج شوند، با هر کس که می‌خواهند دیدار کنند،‌ بتوانند مواضع سیاسی خود را اتخاذ کنند و زندگی اجتماعی و شغلی خود را داشته باشند. اما چنین اتفاقی نیفتاده است».

وی رفع حصر را در گرو «تصمیم» رهبر جمهوری اسلامی دانست و افزود که اگر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، «منافع جناحی و حزبی خود را در نظر بگیرد باید برای رفع حصر اقدام فوری انجام دهد و اگر چنین شود به این معنا است که حاکمیت قبول کرده است قدم‌های اول را برای تغییر نحوه حکمرانی بردارد».

پیش از این نیز علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی گفته بود حصر از آن رو طولانی شده که «نظر» آقای خامنه‌ای بر ادامه حصر است.

پیش از این، وب‌سایت خبری سحام‌نیوز، نزدیک به مهدی کروبی، روز ۱۱ مرداد خبر داده بود که حسن روحانی خواستار رفع حصر رهبران جنبش سبز شده، اما رهبر جمهوری اسلامی بار دیگر با این امر مخالفت کرده است.

به گزارش سحام‌نیوز نزدیک به مهدی کروبی، پس از طرح دوباره رفع حصر از سوی حسن روحانی بدنبال مصوبه شورای عالی امنیت ملی مبنی بر نظرخواهی از رهبر جمهوری اسلامی در این زمینه، وی به رئیس جمهور گفته است: «در حال حاضر در کشور خیلی کارهای مهم­‌تر از رفع حصر وجود دارد که دولت و شورای عالی امنیت ملی بخواهد پیگیر آن باشد».

منابع: توئیتر نرگس موسوی، سایت کلمه و رادیو فردا؛ ب.ب/ک.ر
XS
SM
MD
LG