لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ تهران ۱۶:۱۶

حسن نصرالله: اگر اسرائیل از خاک امارات و بحرین حمله کند، ایران علیه این دو کشور اقدام می‌کند


حسن نصرالله در حال سخنرانی در مراسم یادبود کشته شدن قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس

دبیرکل حزب‌الله لبنان به اسرائیل «هشدار» داد که اگر از خاک بحرین یا امارات متحده عربی به ایران حمله کند، تهران علیه این دو کشور اقدام خواهد کرد.

حسن نصرالله شامگاه جمعه ۹ اردیبهشت در پایان مراسم «روز قدس» در لبنان گفت اگر اسرائیل از خاک یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس به جمهوری اسلامی ایران حمله کند، ایران علیه همان کشور عربی اقدام خواهد کرد.

امارات متحده عربی و بحرین یک سال و نیم پیش رابطه خود را با اسرائیل عادی کردند.

رهبران امارات و بحرین در زمان ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ، در چارچوب سیاست کاخ سفید برای گسترش روابط عادی بین اسرائیل و کشورهای اسلامی، به «پیمان‌های صلح ابراهیم» پیوستند و در سطح سفیر با اسرائیل رابطه برقرار کردند.

مقامات ارشد اسرائیل در سفرهای متعدد به ابوظبی و منامه در ماه‌های گذشته تاکید کرده‌اند که برای همکاری‌های اطلاعاتی و امنیتی کشورشان با امیرنشین‌های خلیج فارس علیه ایران اهمیت راهبردی قائل هستند.

حزب‌الله لبنان و حامی عمده آن، جمهوری اسلامی ایران، از منتقدین اصلی برقراری رابطه امیرنشین‌های خلیج فارس با اسرائیل هستند.

سران تهران این روابط را به منزله بازشدن پای اسرائیل به خلیج فارس دانسته و بارها نسبت به آن هشدار داده‌اند.

علیرضا تنگسیری، فرمانده نیروی دریایی سپاه، روز ۱۰ اردیبهشت گفت که «اسرائیل قطعا در (خلیج فارس) جایگاهی نخواهد داشت و ایران تا یک حدی می‌تواند تحمل کند و اگر صبر ما تمام شود، قطعا آن موقع ما به هر کشوری که بخواهد برای منافع ما در خلیج فارس مشکل ایجاد کند، هشدار جدی می‌دهیم و در آن صورت، پاسخ ما قاطع و پشیمان‌کننده خواهد بود».

حسن نصرالله در سخنان روز جمعه خود گفت که «ایران به کشورهایی که اسرائیل در آن‌ها پایگاه دارد، پاسخ خواهد داد».

دبیرکل حزب‌الله همچنین اظهارات اخیر مقامات بحرین در مورد ایران را به عنوان «اظهاراتی وقیح» نکوهش کرد. وزیر کشور بحرین به تازگی در جمع یک هیات اوانجلیست‌های طرفدار اسرائیل گفته بود که «تهدید اول، دوم و سوم ما ایران است».

به گفته حسن نصرالله، جمهوری اسلامی ایران می‌تواند «مستقیما به اسرائیل حمله کند» اما «این به اقدامات اسرائیل بستگی دارد».

برخی از کشورهای جهان و جامعه جهانی گروه حزب‌الله و سازمان‌های مسلح فلسطینی مورد حمایت ایران را در فهرست گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند.

بر اساس گزارش رسانه‌های لبنانی و اسرائیلی/ف.ر/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG