لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۹:۲۲

نسرین ستوده در اعتراض به بازداشتش دست به اعتصاب غذا زد


​​نسرین ستوده، وکیل و حقوق‌دان، ۲۳ خرداد ماه بازداشت شد.

همسر نسرین ستوده اعلام کرد که این وکیل مدافع زندانی در اعتراض به بازداشت خود و همچنین فشارهای قضایی بر خانواده و نزدیکانش دست به اعتصاب غذا زده است.

رضا خندان روز شنبه٬ سوم شهریورماه با انتشار نامه‌ای از سوی نسرین ستوده در صفحه فیسبوکش این خبر را اعلام کرد.

در این نامه خانم ستوده از رفتار ماموران وزارت اطلاعات با خانواده٬ بستگان و دوستانش که به گفته وی در تفتیش منازلشان به دنبال «نشان‌های سینه اعتراض به حجاب اجباری» بودند٬ اعتراض کرده و آورده است: «ماموران مربوطه وقتی در تفتیش منزل خواهر همسرم موفق به یافتن چیزی نشدند٬ در آخرین لحظه رسیور ماهواره آن‌ها را به یغما بردند.»

وی سپس افزوده است که تا کنون مکاتباتش با مسئولان «بی‌نتیجه مانده» و به همین دلیل «در اعتراض به بازداشت و فشارهای قضایی متعدد» بر خانواده٬ بستگان و دوستانش از تاریخ سوم شهریور دست به اعتصاب غذا می‌زند.

نسرین ستوده، وکیل و حقوق‌دان، ۲۳ خرداد ماه بازداشت شد و به گفته رضا خندان هم‌چنان در «بازداشت موقت» به سر می‌برد. آقای خندان ماه گذشته در فیس‌بوک خود نوشته بود این وکیل «در یک پرونده که حکم آن در ۱۳ مهر ۹۵ به صورت غیابی صادر شده، به پنج سال زندان محکوم شده است».

رضا خندان به رادیو فردا گفته دادگاه انقلاب با استناد به ماده ۵۱۰ قانون مجازات اسلامی که در خصوص کمک به جاسوسان است، خانم ستوده را با حکمی غیابی محکوم کرده است در حالی که دادسرای اوین چنین اتهامی را به نسرین ستوده وارد نکرده بود و حکم با کیفرخواست تطبیق ندارد.

بر اساس نامه‌ای که آقای خندان سوم شهریور در فیسبوکش منتشر کرده٬ خانم ستوده همچنین به بازداشت فرهاد میثمی٬ فعال مدنی و پزشک ۴۸ ساله٬ نیز اعتراض کرده و آن را غیرقانونی خوانده است.

فرهاد میثمی نهم مرداد بازداشت شد و به گفته مادرش در اعتراض به بازداشت و «اتهامات ناعادلانه» از آن زمان در اعتصاب غذا به سر می‌برد و به بهداری منتقل شده است.

صدیقه پیش نماز، مادر آقای میثمی، در مصاحبه با رادیو فردا گفته بود که دلیل بازداشت پسرش داشتن تعدادی نشان سینه بوده که روی آنها نوشته شده بود «من به حجاب اجباری اعتراض دارم».

آقای میثمی در سال‌های اخیر در برخی تحصن‌ها و تجمعات اعتراضی در رابطه با حقوق زندانیان و حجاب اجباری شرکت کرده بود.

رضا خندان، همسر نسرین ستوده، پیش از این گفته بود که ماموران شب چهارشنبه ۱۷ مرداد دو بار با مادر فرهاد میثمی تماس تلفنی گرفته و «صدای کتک‌کاری و اعتراف‌گیری از فرزندش را پخش کرده‌اند».

با استفاده از فیسبوک و رادیو فردا/ د.آ
XS
SM
MD
LG