لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۰۰:۲۳

نشست کمیسیون امنیت ملی مجلس درباره «حادثه» نطنز با حضور فرماندهان پدافند ارتش


تصویری منتشر شده از مرکز سانتریفوژهای نطنز که نمایی از این ساختمان را نشان می‌داد که سالم مانده است.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس از برگزاری نشست این کمیسیون با حضور مقام‌های اطلاعاتی و امنیتی در خصوص «حادثه» نطنز خبر داد و گفت: با توجه به توضیحات ارائه شده «نتایج قابل توجهی» در مورد این حادثه حاصل شده است.

ابوالفضل عمویی روز سه‌شنبه ۱۷ تیر به خبرگزاری ایسنا گفته که این نشست با حضور وزیر اطلاعات و معاونین، مقامات ارشد فرماندهی پدافند هوایی ارتش و مقامات ارشد نیروی انتظامی برگزار شده است.

او اظهار داشت: «مقامات مربوطه با ارائه گزارشی از حوزه مسئولیت خود، به تشریح ابعاد امنیتی واقعه نطنز پرداختند و بعد از استماع نظرات اعضای کمیسیون به سوالات آنها پاسخ دادند».

مقام‌های جمهوری اسلامی از اتفاقی که دهم تیرماه در تاسیسات غنی‌سازی اورانیوم در نطنز استان اصفهان رخ داد به عنوان «حادثه» یاد می‌کنند و سعی کرده‌اند که خسارت‌های ناشی از این حادثه را محدود جلوه دهند.

با این حال، تصاویر هوایی از محل این حادثه که گفته می‌شود «مرکز سانتریفوژ ایران» است نشان می‌دهد که بخش زیادی از ساختمان آن ویران شده است.

سازمان انرژی اتمی ایران بعدا اعلام کرد که این انفجار در ساختمان تولید سانتریفوژهای نسل جدید در سایت هسته‌ای نطنز روی داده است.

ابوالفضل عمویی در بخش دیگری از اظهاراتش گفته که براساس گزارش ارائه شده در جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس، «تاکنون نتایجی قابل توجهی درباره حادثه نطنز حاصل شده و بررسی دقیق‌تر ابعاد مختلف موضوع انفجار نطنز ادامه دارد».

سخنگوی این کمیسیون تصریح کرده که «با پایان بررسی دقیق و فنی موضوع، نتایج قطعی از طریق دستگاه‌های ذیربط به اطلاع مردم خواهد رسید».

شورای عالی امنیت ملی گفته که علت این حادثه مشخص شده ولی با توجه به «ملاحظات امنیتی» دلیل آن فعلا اعلام نمی‌شود.

با این حال برخی رسانه‌های ایران و نزدیک به شورای عالی امنیت ملی از انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز به عنوان «حمله» یاد کرده‌اند.

با توجه حضور مقامات ارشد فرماندهی پدافند هوایی ارتش و نیروهای انتظامی در این نشست، گزینه‌ قوی برای این حادثه می‌تواند بمبگذاری یا حمله هوایی به مرکز سانتریفوژ ایران باشند.

روزنامه نیویورک تایمز ۱۳ تیرماه به نقل از «یک منبع اطلاعاتی خاورمیانه» بدون اشاره به نام او نوشته بود که اسرائیل در پشت پرده این اقدام این بوده است.

این روزنامه نوشت: بمب پر قدرت در مرکز تولید سانتریفوژهای نسل جدید در سایت اتمی نطنز و با هدف ایجاد تاخیر در روند سرعت برنامه غنی‌سازی اورانیوم ایران منفجر شد.

بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران، نیز در این زمینه گفته که «ممکن است این حادثه در برنامه میان‌مدت در توسعه و تولید ماشین‌های پیشرفته کندی‌هایی ایجاد کند».

پیش از این شبکه ۱۳ اسرائیل به نقل از مقامات این کشور گفته بود: رویداد نطنز برنامه ایران برای پیشرفت ارتقای غنی‌سازی اورانیوم را برای دو ماه با تاخیر روبرو کرد، زیرا آزمایشگاه توسعه سانتریفوژهایی که قرار بود با سرعتی بیشتر برای غنی سازی اورانیوم به کار گرفته شود، «ویران شد».

منابع: ایسنا و رادیو فردا
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG