لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۰۹:۴۱

آغاز بزرگ‌ترین مانور ناتو پس از پایان جنگ سرد


نروژ- تصویری از تدارکات مانور بزرگی ناتو

بزرگترین مانور نظامی ناتو از زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی با شرکت ده‌ها هزار نیرو آغاز شده و مقامات این سازمان آن را «نمایش قدرتمندانه» قابلیت‌ها و اتحاد کشورهای عضو در شرایطی توصیف کرده‌اند که خطر در اروپا رو به افزایش است.

در بخش اصلی این رزمایش به نام «پیوند نیزه‌ها»، نیروهای مسلح ۲۹ کشور عضو ناتو همراه با فنلاند و سوئد شرکت دارند که محدوده عملیاتی آنها از آتلانتیک شمالی تا دریای بالتیک را در بر می‌گیرد. این رزمایش روز پنجشنبه سوم آبان در نروژ آغاز شد و يک هفته ادامه دارد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، یک روز قبل از شروع مانور گفت: «این روز مهمی است چون بزرگترین رزمایش ناتو از زمان پایان جنگ سرد انجام می‌گیرد».

دولت روسیه از برگزاری این مانور انتقاد کرده است. در سال‌های اخير مناسبات ناتو و روسیه به خاطر تصرف شبه جزیره کریمه در سال ۲۰۱۴ و حمایت مسکو از جدایی‌طلبان شرق اوکراین تنش‌آمیز بوده است.

یکی دیگر از عوامل تنش میان مسکو و ناتو، استقرار سامانه‌های موشکی روسیه در نزدیکی مرزهای کشورهای اروپایی است که به گفته ناتو یکی از معاهده‌های خلع سلاح هسته‌ای بین روسیه و آمریکا را نقض کرده و روسیه از این طریق می‌تواند خاک کشورهای عضو ناتو را هدف بگیرد.

ینس استولتنبرگ روز چهارشنبه در یک کنفرانس خبری گفت: «این رزمایش یک پیام صریح برای کشورهای عضو پیمان و دشمنان بالقوه دارم. ناتو به دنبال رویارویی نیست، ولی ما برای دفاع از همه کشورهای عضو در برابر هر خطری آماده هستیم».

او بدون نام بردن از روسیه افزود: «وضعیت امنیتی اروپا طی سال‌های اخیر بدتر شده و ناتو با برگزاری این رزمایش که بزرگترین مورد از زمان پایان جنگ سرد به شمار می‌رود انطباق خود با شرایط جدید را به نمایش می‌گذارد».

این رزمایش از ۲۵ اکتبر تا هفتم نوامبر برگزار می‌شود و یک مانور دیگر که مربوط به مقرهای فرماندهی است در روزهای ۱۴ تا ۲۳ نوامبر برگزار خواهد شد.

روسیه گسترش مرزهای ناتو در شرق اروپا را یک اقدام تحریک‌آمیز می‌داند. مسکو و ناتو در سال‌های اخیر همواره طرف مقابل را به انجام اقدامات تعرضی متهم کرده‌اند.

روسیه در سپتامبر ۲۰۱۷ همراه با بلاروس در نواحی غربی این کشور که با چند عضو ناتو مرزهای مشترک دارد یک مانور نظامی گسترده برگزار کرد و ماه گذشته نیز در مناطق مرکزی و شرقی این کشور یک رزمایش بزرگ دیگر انجام داد.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه، روز چهرشنبه گفت: «ابعاد رزمایش عملیاتی و رزمی ناتو در جوار مرزهای ما رو به گسترش و در حال تشدید است. کشورهای عضو ناتو در این مانورها عملیات تهاجمی را تمرین می‌کنند».

روسیه با وجود انتقاد از رزمایش ناتو دعوت این سازمان برای اعزام ناظرینی به نروژ را پذیرفته است.

ینس استولتنبرگ از تصمیم روسیه برای تقویت شفافیت استقبال کرد و گفت: «اگر آنها رفتار حرفه‌ای داشته باشند و از وضعیت و رفتارهای خطرناک پرهیز کنند به نظرم نظارت آنها بر رزمایش ایرادی ندارد».

بر اساس گزارش رادیو اروپای آزاد- رادیو آزادی/ ش.ر/ ک.ر

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG