لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۵۵

پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، هفت دیپلمات روسیه را اخراج کرد


ینس استولنبرگ، دبیرکل ناتو گفت: «روسیه باید بداند کارهایی که می‌کند، هزینه دارد».

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، روز سه‌شنبه هفتم فروردین اعلام کرد هفت دیپلمات‌ روسیه را اخراج کرده، حضور سه نماینده جدید روسیه را بلوکه کرده و همچنین شمار فعالیت نمایندگی روسیه در این سازمان را کاهش می‌دهد.

ینس استولنبرگ، دبیرکل ناتو، گفت: «این کار ما پیامی جدی به روسیه می‌فرستد که بداند کارهایی که می‌کند، هزینه دارد».

دولت آمریکا روز دوشنبه دستور اخراج ۶۰ مامور روس را صادر و کنسولگری این کشور در سیاتل را هم تعطیل کرد. همزمان کشورهای عضو اتحادیه اروپا در یک اقدام دسته‌جمعی شماری از دیپلمات‌های روس را اخراج کردند.

اقدام آمریکا و کشورهای اروپایی در واکنش به نقش احتمالی مسکو در مسموم کردن یک جاسوس سابق در بریتانیا است. بریتانیا مسکو را متهم کرده بود که در تدارکات حمله و مسموم‌سازی سرگئی اسکریپال و دخترش در سالیزبوری با عامل اعصاب دست داشته است.

جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا، از این تصمیم ناتو استقبال کرده و گفته است:‌ «این تصمیم ناتو، پاسخ به کسانی است که درباره اتحاد کشورهای عضو ناتو تردید داشتند».

ترزا می، نخست‌وزیر بریتانیا، هم روز سه‌شنبه گفت تاکنون ۲۵ کشور جهان تصمیم به اخراج دیپلمات‌های روسیه گرفته‌اند و از تصمیم ناتو نیز استقبال کرد.

خانم می در مجلس نمایندگان گفت:‌ «من از حمایت بین‌المللی که از ما شده استقبال می‌کنم. این فقط مربوط به موضع بریتانیا نیست. به نظرم کشورهای جهان نگران امنیت ملی خود هستند».

کانادا هم دستور اخراج چهار دیپلمات روس را صادر و از پذیرش سه دیپلمات جدید این کشور خودداری کرده است.

سرگئی اسکریپال، جاسوس مسموم‌شده روس، سال ۱۳۸۹ بین آمریکا و روسیه مبادله شده بود. به گزارش رسانه‌های بریتانیایی، سرهنگ اسکریپال، سپس در بریتانیا خانه‌ای خرید و ساکن این کشور شد.

او و دخترش که مشخص نیست اساسا چرا هدف حمله قرار گرفته‌اند، همچنان در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند و گفته می‌شود شرایط‌شان وخیم است.

به استناد گزارش‌هایی از خبرگزاری‌های رویترز و آسوشیتدپرس، رادیو فردا/ ک.ت /ک.ر
XS
SM
MD
LG