لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۱۵

سفیر آمریکا در مسکو: ناتو موثرترین پیمان دفاعی تاریخ است


ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه(راست)، جان تفت سفیر آمریکا در مسکو و سرگئی لاوروف وزیر خارجه روسیه

سفیر آمریکا در مسکو در آستانه جلسه مهم هفته آینده سران این پیمان تلاش کرد به نگرانی‌های دولت روسیه در مورد اهداف ناتو پاسخ دهد و از این پیمان، که به گفته او ناگزیر شده به سیاست تهاجمی روسیه در اوکراین واکنش نشان دهد، دفاع کرد.

جان تفت روز ۲۷ ژوئن در مصاحبه با بخش روسی رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی و صدای آمریکا باری دیگر در مورد پرواز جنگنده‌های روسی بر فراز ناو‌ها و هواپیماهای نظامی آمریکا هشدار داد و گفت این مانور‌ها تحریک آمیزند.

در جلسه سران کشورهای عضو ناتو که روزهای ۸ و ۹ ژوئیه در ورشو برگزار می‌شود قرار است طرح اعزام نیروهای قابل توجهی به لهستان و کشورهای ناحیه بالتیک که مرزهای شرقی این پیمان هستند تصویب شود. هدف از اعزام این نیرو‌ها تضمین دادن به کشورهای هم پیمان است که پس از بحران اوکراین و الحاق شبه جزیره کریمه به خاک روسیه به شدت از مقاصد مسکو در کشورهای اروپای شرقی نگرانند.

دولت روسیه سالهاست شکایت دارد که پیمان ناتو وعده سال‌های ۱۹۹۰ و عدم گسترش مرزهای خود در شرق اروپا را زیر پا گذاشته است. کشورهای عضو ناتو این اعتراض روسیه را بی‌اساس می‌دانند.

جان تفت با تکرار تضمین‌های غرب گفت روسیه نباید گسترش مرزهای ناتو در شرق اروپا را یک تهدید قلمداد کند ولی در عین حال افزود که تقویت نیروهای این پیمان در خاک کشورهای اروپای شرقی واکنشی به نیات مسکو در اوکراین است.

او گفت: «ناتو یک پیمان نظامی دفاعی است و من این موضوع را در هر فرصتی در روسیه تکرار می‌کنم. یک پیمان تهاجمی نیست. طرح‌هایی که برای اجلاس سران ناتو آماده شده واکنش مستقیمی است به آنچه که در اوکراین و کریمه روی داده است.»

دولت روسیه در عین حال از استقرار سامانه دفاع موشکی آمریکا در رومانی و لهستان و استقرار سامانه‌های مشابهی روی عرشه کشتی‌های آمریکایی در منطقه انتقاد کرده است.

هر چند روسیه تضمین‌های غرب را نپذیرفته و هشدار داده که به این اقدامات واکنش نشان خواهد داد ولی آقای تفت تاکید کرد هدف این سامانه‌های موشکی تعرض به روسیه نیست.

او افزود: «ما سعی کردیم با روسیه مذاکره کنیم ولی آنها گفت‌وگو را متوقف کردند. ما پیشنهاد کرده‌ایم تاسیسات مشترکی با روسیه احداث کنیم و به آنها نشان دهیم این سامانه‌های دفاعی چگونه کار می‌کنند. این روش می‌تواند اعتماد ساز باشد. ولی روسیه هیچیک از این پیشنهاد‌ها را نپذیرفته است.»

سفیر آمریکا در مسکو تاکید کرد که ناتو کماکان یک نیروی مهم برای ثبات اروپا و سایر نقاط جهان است. او در مورد سخنان دونالد ترامپ که ناتو را منسوخ توصیف کرده است، ضمن پرهیز از حمایت از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا از پیمان ناتو دفاع کرد.

او گفت: «یک سازمان و سیستم استراتژیک را نباید‌‌ رها کرد. به اعتقاد من ناتو موثر‌ترین پیمان دفاعی است و تضعیف آن کار درستی نیست.»

از زمان شروع نبردهای مسلحانه در شرق اوکراین و الحاق شبه‌جزیره کریمه به خاک روسیه، غرب عملیات شناسایی و گشت‌زنی در جوار مرزهای روسیه را تشدید کرده است. در مقابل روسیه نیز جنگنده‌های خود را بر فراز ناوهای آمریکایی به پرواز درمی آورد.

جان تفت گفت مانور و پروازهای سریع جنگنده‌های روسیه بر فراز کشتی‌های آمریکایی احتمال سوءتفاهم و بروز خطا را افزایش می‌دهد.

او افزود: «فارغ از اینکه خلبانان روسی چقدر تبحر داشته باشند حرف ما این است که باید از این اقدامات تحریک‌آمیز پرهیز کرد. ممکن است کار آنها قانونی باشد ولی تحریک‌آمیز و واقعا خطرناک است. به اعتقاد من در جهان مدرن این روش‌ها جایی ندارند.»

جان تفت در مورد تصمیم دولت روسیه که دو سال پیش اعزام دانشجو به آمریکا را متوقف کرد اظهار تاسف کرده و گفت این تصمیم باعث می‌شود ارتباط جوانان روسیه با جهان خارج قطع شود.

او انتقادهای قبلی آمریکا از اعمال فشار دولت روسیه به نهادهای غیردولتی را تکرار کرد و گفت حتی نهادهایی که هیچگونه فعالیت سیاسی ندارند، از جمله آنهایی که برای کمک به مبتلایان ایدز در روسیه فعالیت می‌کنند، تحت فشار قرار گرفته‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG