لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۰ مهر ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۴۶

ناتو به کوزوو در مورد کاهش «فوری» تنش با صربستان هشدار داد


نگهبانی نیروهای پلیس کوزوو در محوطه ساختمان‌های شهرداری مناطق شمالی

یک روز پس از آن‌که پلیس کوزوو برای ورود و دسترسی به ساختمان‌های شهرداری مناطق شمالی به زور متوسل شد، ناتو به دولت این کشور در مورد کاهش تنش‌ها با صربستان هشدار داد.

اوانا لونجیسکو، سخنگوی سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)، روز شنبه ششم خرداد با انتشار توئیتی اعلام کرد از کوزوو می‌خواهیم فوراً تنش‌ها را کاهش دهد و طرفین از طریق مذاکره و گفت‌وگو، مناقشه جاری را حل کنند.

روز گذشته، اعتراض صرب‌تبارهای مناطق شمالی کوزوو به انتصاب چهار شهردار آلبانی‌تبار، با مداخلۀ نیروهای پلیس و بروز درگیری‌های شدید با معترضان همراه شد.

روز شنبه دولت صربستان از آماده‌باش نظامیان خود در مرزهای کوزوو خبر داد.

صرب‌تبارهای کوزوو که اکثریت جمعیت شمال کشور را تشکیل می‌دهند، در اعتراض به محقق نشدن خواسته‌های خود انتخابات محلی اخیر را تحریم کردند و از همین رو، چهار شهردار این مناطق از میان آلبانی‌تبارها انتخاب شد.

آلبین کورتی، نخست‌وزیر کوزوو، از اقدام‌های پلیس برای ورود به ساختمان‌های دولتی دفاع کرده و گفته است شهرداران در یک انتخابات دموکراتیک پیروز شدند و حق دارند بدون هیچ تهدیدی در پُست‌های خود مستقر شوند.

هم‌زمان آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز با انتقاد از دولت آقای کورتی گفته است که «تشدید تنش‌های غیرضروری تلاش‌های ما برای عادی‌سازی روابط کوزوو و صربستان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و این موضوع برای دولت کوزوو عواقب خواهد داشت».

در این میان، روسیه روز شنبه آمریکا و اتحادیه اروپا را به ایجاد تنش در منطقه بالکان متهم و اعلام کرد که پس از وقوع درگیری‌های «خشونت‌بار» بین پلیس کوزوو و معترضان به انتصاب شهردارهای آلبانی‌تبار، وقایع جاری در این منطقه را با نگرانی دنبال می‌کند. صربستان متحد سنتی روسیه در منطقه بالکان است.

در ماه‌های گذشته نیز، تشدید تنش‌ در مناطق مرزی کوزوو و صربستان مقام‌های غربی را به واکنش واداشته بود.

کوزوو در سال ۲۰۰۸ از صربستان اعلام استقلال کرد. با وجود این، صرب‌تبارهای شمال کوزوو این موضوع را به رسمیت نمی‌شناسند و از طرفی هم، خواهان خودمختاری هستند. صربستان نیز استقلال کوزوو را به رسمیت نمی‌شناسد.

آلبانی‌تبارها ۹۰ درصد جمعیت کوزوو را تشکیل می‌دهند و صرب‌تبارها نیز اکثریت جمعیت در مناطق شمالی این کشور را تشکیل می‌دهند.

با استفاده از گزارش‌های خبری رویترز و آسوشیتدپرس و گزارش‌های پیشین رادیو فردا/د.خ/آ.ت.
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG