لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۱ فروردین ۱۴۰۰ تهران ۰۰:۰۷

نازنین زاغری پس از دو سال زندان به مرخصی آمد


گابریلا، فرزند چهار ساله نازنین زاغری پس از دو سال او را در آغوش کشید

نازنین زاغری – رتکلیف، شهروند ایرانی بریتانیایی، که به اتهام جاسوسی در ایران به پنج سال زندان محکوم شده است، پس از دو سال حبس روز پنج‌شنبه اول شهریور به مرخصی آمد.

ریچاد رتکلیف، همسر خانم زاغری، در بیانیه‌ای اعلام کرد که مرخصی نازنین زاغری سه روز خواهد بود اما وکیل وی امیدوار است که تمدید شود.

تصاویری که از نازنین زاغری پس از آزادی موقت از زندان منتشر شده، او را همراه فرزند چهار ساله خود، گابریلا نشان می‌دهد که در طول مدت زندان او تحت مراقبت و سرپرستی خانواده ایرانی وی بود.

نازنین زاغری کارمند بنیاد خیریه تامسون رویترز بود. بازداشت و محکومیت او در ایران بر روابط تهران و لندن سایه افکند و آن را پیچیده‌تر از قبل ساخت.

یک روز پیش از آزادی موقت وی، وزیر خارجه بریتانیا گفته بود که موضوع اعطای حفاظت دیپلماتیک به نازنین زاغری در‌ حال بررسی است. جرمی هانت با این حال تصریح کرده بود که هنوز در این باره به تصمیم نرسیده است.

ریچارد راتکلیف نیز در بیانیه خود از تلاش‌های وزیر خارجه بریتانیا تشکر کرده است. آقای رتکلیف پیش از این گفته بود که نازنین زاغری و زندان و آزادی وی به بخشی از معامله سیاسی میان تهران و لندن تبدیل شده است.

اشاره وی به بدهی بریتانیایی‌ها به ایران است که به قبل از انقلاب سال ۱۳۵۷ بازمی‌گردد و ماجرای آن مربوط به خرید تجهیزات نظامی است. نزدیکان نازنین زاغری می‌گویند که یکی از مقام‌های قضایی به او گفته است تا زمانی که دولت بریتانیا بدهی‌اش به ایران را نپردازد او مشمول آزادی زودهنگام نخواهد شد.

روزنامه تلگراف نیز این میان گزارشی منتشر کرده بود که عنوان می‌کرد دولت بریتانیا اعلام آمادگی کرده تا در ازای آزادی نازنین زاغری ۴۰۰ میلیون پوند (معادل ۵۲۷ میلیون دلار) پول به ایران بابت یک بدهی قدیمی بازپرداخت کند.

با این حال مشخص نیست که اختلافات تهران و لندن بر سر این بدهی قدیمی به کجا انجامیده است.

بیانیه ریچارد رتکلیف می‌گوید که او از آزادی نازنین زاغری غافلگیر شده چرا که اخباری بر خلاف آن دریافت کرده بود. این بیانیه خبر داده که خانم زاغری اکنون همراه خانواده خود به دماوند رفته است.

کمپین آزادی نازنین زاغری نیز بیانیه مجزایی منتشر کرده است که جزییات بیشتری از آزادی موقت وی به دست می‌دهد. این بیانیه می‌گوید که خانم زاغری از انجام مصاحبه با رسانه‌ها طی مرخصی و حضور به سفارت‌های خارجی به ویژه سفارت بریتانیا در تهران منع شده است.

دیدن نظرات (۲۰)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG