لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ دی ۱۴۰۰ تهران ۰۷:۴۵

ویروس کرونا؛ سازمان جهانی بهداشت گردهمایی برگزار می‌کند


شهروند چینی برای استفاده از خط آهن در شانگهای در چین ماسک به صورت زده است؛ آمار تازه قربانیان با رکورد تازه ۱۰۸ مورد در یک روز، به ۱۰۱۶ مورد رسیده است

سازمان جهانی بهداشت روز ۲۲ و ۲۳ بهمن ماه میزبان یک گردهمایی جهانی‌ست برای «بسیج اقدامات بین‌المللی، و تشخیص کمبودهای اطلاعاتی و اولویت‌های تحقیقاتی» که هدف آن مقابله با ویروس کرونای جدید اعلام شده‌است.

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت نیز تاکید کرده هدف از نشست پیش رو افزایش اقدامات برای توسعه ابزارهای مورد نیاز در روند مقابله با شیوع ویروس کرونای جدید است.

نشست این سازمان در حالی برگزار می‌شود که آمار تازه قربانیان پیامدهای ابتلا به کروناویروس-۲۰۱۹ با رکورد تازه ۱۰۸ مورد در یک روز، به ۱۰۱۶ مورد رسیده است.

گزارش رسمی دولت چین نشان می‌دهد با وجود رکورد تازه قربانیان، شمار موارد ثبت‌شده ابتلا به این ویروس نسبت به روز قبل از آن کاهش داشته‌است.

در بامداد دوشنبه بیش از ۳ هزار مورد تازه تشخیص داده شده بود که در بامداد سه‌شنبه به حدود ۲۴۸۰ مورد تازه کاهش یافته است.

این دومین بار طی دو هفته اخیر است که موارد ابتلا کاهش پیدا کرده‌است هرچند هنوز هیچ نتیجه‌گیری مشخصی از آن ارائه نشده و سازمان بهداشت جهانی نیز هشدار داده که تحت هیچ شرایطی نباید اجازه داد تا شیوع بیماری از کنترل خارج شود.

علاوه بر سرزمین اصلی چین، که بیشترین رقم مبتلایان، و به جز دو نفر تمام قربانیان در آن گزارش شده، دست‌کم ۳۱۹ مورد نیز در حداقل ۲۴ کشور دیگر تشخیص داده شده‌است.

از جمله افزایش شمار ابتلا به ویروس در یک کشتی تفریحی در ساحل یوکوهاما در ژاپن است که توجهات را به خود جلب کرده‌است. با تشخیص ۶۵ مورد تازه در این کشتی، که کل آن به قرنطینه‌ای برای سرنشینان تبدیل شده، شمار مبتلایان به ۱۳۵ نفر رسیده است. به این ترتیب شمار مبتلایان به ویروس در ژاپن به ۱۶۱ تن افزایش یافته است. هزاران نفر از خدمه و مسافران کشتی اجازه خروج از آن را ندارند.

پیام هنرمند هندی بر ساحل دریا: در کنار چین ایستاده‌ایم

روز دوشنبه سخنگوی وزارت خارجه چین به خبرنگاران گفت دست‌کم ۲۷ شهروند خارجی در میان مبتلایان به ویروس هستند که از این میان در هفته گذشته یک شهروند آمریکایی و یک شهروند ژاپنی جان خود را از دست دادند.

روز دوشنبه بسیاری از نهادها، شرکت‌ها و موسسات دولتی و غیردولتی فعالیت خود را در نقاط مختلف چین از سر گرفتند. تعطیلات سال نوی چینی که باید دو هفته پیش به پایان می‌رسید تا کنون تمدید شده بود و در حال حاضر پژوهشگران و مقام‌ها در حال رصد ازسرگیری فعالیت‌ها بر میزان ابتلا به ویروس هستند.

منابع: رویترز، ساوث‌چاینا مورنینگ‌پست، کیودو، سازمان جهانی بهداشت، توئیتر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG