لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۹ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۱۴:۵۸

ند پرایس: به دنبال بازگشت متقابل به برجام هستیم و نه اقدامات یکجانبه برای تسهیل مذاکرات


ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا سه‌شنبه دوم آذرماه در خصوص دور تازه مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام گفته است، واشینگتن آماده برداشتن گام‌های یکجانبه نیست، ولی خواهان بازگشت مشترک متقابل به این توافق است.

ند پرایس در کنفرانس خبری خود ابراز امیدواری کرد که هیات مذاکره کننده دولت ابراهیم رئیسی با «حسن نیت» وارد دور هفتم مذاکرات احیای برجام در وین پایتخت اتریش شود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا گفت، امیدواریم دولت جدید ایران در وین آماده و با حسن نیت و با هدف روشن وارد مذاکرات بشود که ما بتوانیم تاثیر آن در بازگشت متقابل به برجام ببینیم.

ند پرایس تصریح کرد که آمریکا حاضر نیست برای تسهیل مذاکرات احیای برجام دست به اقدامات یکجانبه بزند. او تاکید کرد، ما آماده‌ایم برای بازگشت متقابل وارد تعامل شویم.

او اضافه کرد که آمریکا از دور نخست مذاکرات احیای برجام در فروردین ماه که به صورت غیر مستقیم در آن حضور دارد، خواهان بازگشت متقابل به برجام بوده است و امیدوار است که چنین جدیتی را نیز از سوی هیئت ایران در دور آتی مذاکرات ببیند.

ند پرایس همچنین در خصوص به نتیجه نرسیدن مذاکرات احیای برجام گفت، دولت جو بایدن همچنان معتقد به دیپلماسی در این زمینه است و هنوز به این نتیجه نرسیده که به دنبال گزینه‌های دیگر باشد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در ادامه گفت، اما ما همچنین به وضوح گفته‌ایم که این روندی نیست که بتواند به طور نامحدود ادامه یابد. و اگر ایرانی‌ها با اعمالشان یا با بی‌عملی‌هایشان نشان دهند که فاقد آن حسن نیت و آن هدف روشن هستند، ما باید به راه‌های دیگری روی بیاوریم.

ند پرایس تصریح کرد، ما ابزارهای متنوع دیگری داریم. ما در حال گفت‌وگو با متحدان و شرکای خود هستیم. طیفی از اقدامات را در نظر داریم که بحث کردن درباره آنها از اینجا عاقلانه نیست.

دور هفتم مذاکرات احیای برجام هشتم آذر ماه در وین برگزار می‌شود و ند پرایس ابراز امیدوار کرده است، هیات مذاکره کننده دولت جدید ایران با هدف پیشبرد اهداف دوره های گذشته وارد این مذاکرات شود.

مذاکرات احیای برجام در وین پس از شش دور و در خرداد ماه سال جاری به دنبال پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری به درخواست تهران متوقف شد.

به دنبال خروج آمریکا از توافق برجام در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، ایران نیز با عدول از تعهدات خود در این توافق، برنامه هسته ایش را توسعه داده است. گام تدریجی ایران در غنی‌سازی اورانیوم با غلظت بالاتر که می‌تواند برای ساخت جنگ‌افزار هسته‌ای به‌کار رود مایه نگرانی بیشتر اسرائیل و هم‌پیمانان غربی آن کشور شده است.

ند پرایس روز گذشته با هشدار به مقامات تهران گفته بود، اقدامات ایران در توسعه برنامه‌ هسته‌ای‌اش تحریک‌آمیز و نگران‌کننده است و تنها کشورهای دارای سلاح هسته‌ای چنین گام‌هایی را در رابطه با غنی‌سازی انجام داده‌اند.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG