لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ تهران ۰۱:۲۷

ند پرایس: اولویت نخست ارزیابی امکان‌پذیر بودن بازگشت متقابل به برجام است


ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، روز پنجشنبه گفته است، اولویت واشینگتن در دور هفتم مذاکرات احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام در وین، پایتخت اتریش این است که مشخص شود آیا می‌توان در مورد بازگشت متقابل به تعهدات در چارچوب این توافق به عنوان وسیله‌ای قابل تایید برای اطمینان از عدم دائمی دستیابی ایران به سلاح اتمی مذاکره کرد یا خیر.

ند پرایس در کنفرانس خبری خود در پاسخ به پرسشی در محدودیت‌های زمانی اعمال شده بر برنامه هسته‌ای ایران در برجام اظهار داشت، ما همیشه گفته‌ایم که به عنوان اولین گام، خواهان آن هستیم که برنامه هسته‌ای ایران بار دیگر مهار شود. به همین دلیل تمرکز اولیه ما این است که مشخص کنیم آیا بازگشت متقابل به اجرای برجام برای امکان پذیر است یا خیر . ما به این علاقه مند هستیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا می‌گوید در صورت بازگشت متقابل واشینگتن و تهران به برجام، آنگاه این توافق می‌تواند مبنایی برای مذاکرات «سازنده و مفید» بعدی در خصوص طولانی‌تر کردن و تقویت مفاد برجام و همچنین نگرانی‌های منطقه استفاده کرد.

ایران و اتحادیه اروپا روز گذشته اعلام کردند که دور هفتم مذاکرات احیای برجام در روز دوشنبه ۲۹ نوامبر، هشتم آذرماه از سر گرفته خواهد شد.

تاکنون شش دور از مذاکرات احیای برجام برگزار شده است، ولی به دنبال پیروزی ابراهیم رئیسی در انتخابات ریاست جمهوری ایران این مذاکرات به درخواست تهران متوقف شد.

مقامات دولت ابراهیم رئیسی می‌گویند، مذاکرات وین می‌بایست بر «رفع تحریم‌های» اقتصادی علیه ایران متمرکز شود. این در حالی است که آمریکا می‌گوید مذاکرات احیای برجام باید از همان نقطه‌ای که در دور ششم متوقف شده، از سر گرفته شود.

چالش برنامه هسته‌ای ایران

ند پرایس در ادامه گفته است، به طور قطع، مهم‌ترین چالشی که ما با ایران، به طور کلی‌تر در خاورمیانه با آن روبرو هستیم، برنامه هسته‌ای ایران است که محدودیت‌هایی را که در برجام بر آن تعیین شده بود، دیگر رعایت نمی‌کند.

سخنگوی وزارت امور تصریح کرد، اولویت اول ما این است که مشخص کنیم آیا می‌توانیم درباره بازگشت متقابل به اجرای تعهدات در چارچوب برجام مذاکره کنیم، نه به عنوان ابزاری برای نجات برجام، بلکه به عنوان وسیله‌ای برای حصول اطمینان از این‌که یک بار دیگر به طور دائمی و قابل راستی‌‌آزمایی، از دستیابی ایران به تسلیحات هسته‌ای جلوگیری شود.

ند پرایس در پاسخ به به این پرسش که آمریکا غیر از مساله تحریم‌ها چه اهرم‌های فشار دیگری در مقابل ایران در اختیار دارد گفت:‌ ما زمانی که در هماهنگی با متحدان و همچنین شرکای خود در منطقه عمل می‌کنیم، این اهرم‌های بسیار زیادی را در اختیار ما قرار می‌دهد. برخی از این اهرم‌ها شناخته شده‌اند و برخی دیگر هم در توافق هسته‌ای برجام گنجانده شده‌اند.

وی همچنین گفت که راستی‌آزمایی و نظارتی که در برجام برای برنامه هسته‌ای ایران تعیین شده است و آن را آژانس بین المللی انرژی اتمی اجرا می‌کند، قطعاً با راستی آزمایی و نظارتی که ایالات متحده و جامعه بین‌الملل بر برنامه هسته‌ای کره شمالی قبل از تولید سلاح اتمی داشتند٬ قابل مقایسه نیست.

ند پرایس اضافه کرد که موارد راستی‌آزمایی و نظارتی که در برجام تعیین شده‌، تاریخ انقضا ندارد و آمریکا به بیانیه‌های حکومت ایران یا فتوایی که صادر کرده‌اند، اتکا نمی‌کند چرا که به ابزار بین‌المللی اتکا می‌کند که در مورد آن مذاکره شده و تا سال‌های اخیر در جایگاه خود قرار داشت و به شکل دائمی و قابل راستی آزمایی، بر توانایی ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای محدودیت تعیین کرده بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا تصریح کرد، ممنوعیت دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای منقضی نمی‌شود و برجام به ما چنین دستاوردی را می‌دهد.

با استفاده از وب سایت وزارت خارجه آمریکا
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG