لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۴۰۱ تهران ۰۶:۱۱

آخرین تلاش حقوقی نتانیاهو برای ممانعت از تشکیل دولت لاپید-بنت ناکام ماند


بنیامین نتانیاهو (چپ) و نفتالی بنت، رقیب خود

آخرین تلاش‌های حقوقی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، برای ممانعت از تشکیل دولت یائیر لاپید-نفتالی بنت، روز سه‌شنبه ۱۱ خرداد با پاسخ دفتر رئیس‌جمهوری اسرائیل و توافق رقبای او به شکست انجامید.

نفتالی بنت، رهبر حزب راستگرای «یامینا»، روز یکشنبه اعلام کرده بود که با یائیر لاپید، رهبر حزب میانه «یش آتید» ائتلاف می‌کند تا برای دو سال سمت نخست‌وزیری را عهده‌دار شود و سپس جای خود را به آقای لاپید بسپارد.

این دو تن تا نیمه شب چهارشنبه فرصت دارند تا نتیجه تلاش‌های خود را به رووین ریولین، رئیس‌جمهوری اسرائیل اطلاع دهند. آقای ریولین پس از ناکامی نتانیاهو در تشکیل دولت این وظیفه را بر عهده یائیر لاپید گذاشته بود.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع مطلع گزارش داده که لاپید، بنت و دیگر رهبران احزاب برای دستیابی به توافقی جهت تشکیل دولت ائتلافی نشستی را با یکدیگر برگزار کرده‌اند.

از سویی، حزب لیکود به رهبری آقای نتانیاهو در نامه‌ای به مشاوران حقوقی نهاد ریاست‌جمهوری و پارلمان اسرائیل عنوان کرد که لاپید مجاز به واگذاری سمت نخست‌وزیری به بنت نیست، اما دفتر رووین ریولین در پاسخ به این نامه گفت که ادعای حزب لیکود مبنای حقوقی ندارد زیرا آقای لاپید سوگند یاد کرده که به طور نوبتی پس از آقای بنت نخست‌وزیر شود.

دفتر آقای ریولین اما در عین حال نکته حزب لیکود را پذیرفته که لاپید باید جزئیات تشکیل دولت جدید را به اطلاع رئیس‌جمهوری برساند و نه این‌که صرفا اعلام کند او به توافقی برای تشکیل دولت ائتلافی دست یافته است.

دولت لاپید-بنت احتمالا شامل دیگر سیاستمداران راست‌گرا و نیز لیبرال‌ها و چپ‌های میانه‌رو خواهد بود.

این ائتلاف همچنین به رای اقلیت اعراب اسرائیل در پارلمان هم نیاز دارد که همین امر بهانه‌ای برای آقای نتانیاهو فراهم آورده تا نفتالی بنت را متهم کند که امنیت اسرائیل را به خطر می‌اندازد زیرا دولت او در جنگ غزه با اعراب اسرائیل در کشمکش بود.

اسرائیل در دو سال گذشته چهار بار انتخابات پارلمانی برگزار کرده است اما نتیجه همه آن‌ها بن‌بست در تشکیل یک دولت باثبات بوده است.

بسیاری از ناظران سیاسی در اسرائیل اتفاق نظر دارند که اگر دولت لاپید-بنت در مهلت مقرر تشکیل نشود، برگزاری انتخابات پنجم حتمی خواهد بود، و در آن صورت، احزاب کوچک و راستگرایان نوظهور، از صحنه حذف خواهند شد. این وضعیتی است که بنیامین نتانیاهو در آرزوی آن است.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری رویترز و رادیو فردا/س.ن/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG