لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ تیر ۱۳۹۸ تهران ۰۴:۲۶

نتانیاهو: اسرائیل در جلوگیری از دستیابی دشمنان به توان هسته‌ای پیگیر است


بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل،

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، شامگاه چهارشنبه اول فروردین در نخستین بیانیه پس از اعلام مسئولیت حمله یازده سال پیش ارتش این کشور به کوره هسته‌ای سوریه گفت که کشورش «در جلوگیری از دستیابی دشمنان به توان هسته‌ای، یک سیاست پیگیر را دنبال می‌کند».

ارتش اسرائیل بامداد چهارشنبه با انتشار اسناد و فیلم‌های حمله شهریور ۱۳۸۶، سپتامبر ۲۰۰۷، برای نخستین بار تایید کرد که بمباران کوره هسته‌ای الخبر در منطقه دیرالزور، در شرق سوریه، کار اسرائیل بود.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، آقای نتانیاهو در بیانیه خود در واکنش به این پذیرش رسمی مسئولیت افزود «دولت، ارتش و موساد در تلاش مشترک خود برای جلوگیری از دستیابی سوریه به توان هسته ای، شایسته قدردانی هستند».

پیش از آقای نتانیاهو، شمار دیگری از دولتمردان کنونی اسرائیل، از جمله ییسرائل کاتز، وزیر اطلاعات این کشور، تاکید کردند که اسرائیل اکنون نیز به ایران و سوریه هشدار می دهد که اگر درصدد دستیابی به توان هسته‌ای باشد، اسرائیل از آن جلوگیری کرده و «هرگز چنین امکانی را به آنها نخواهد داد».

ایران به سخنان تازه سران اسرائیل واکنش نشان نداده است اما همواره تاکید کرده است که در صدد دستیابی به برنامه سلاح هسته‌ای نیست و در صورت حمله، از خود دفاع خواهد کرد.

ارتش اسرائیل پس از آن مسئولیت حمله سال ۲۰۰۷ به کوره هسته‌ای سوریه را برعهده گرفت که دوران ده ساله سکوت اجباری نهادهای اسرائیل نسبت به رازهای مهم کشوری، به سر آمد.

اهود اولمرت، نخست وزیر پیشین اسرائیل که دستور نهایی حمله به سوریه از سوی او صادر شده بود، چهارشنبه برای نخستین بار در باره این تصمیم مهم مربوط به ایام نخست وزیری‌اش سخن گفت.

همچنین شمار کثیری از دولتمردان و فرماندهان نظامی پیشین اسرائیلی، که آن حمله با تصمیم و عملکرد آنها انجام شد، چهارشنبه در مصاحبه‌های متعدد با رسانه‌های اسرائیل، جزییات تازه‌ای از مباحثات پیش و پس از آن حمله در میان دولت و نهادهای اطلاعاتی اسرائیل را اعلام کردند.

«پشیمانی» لیبرمن از موافقت با انتشار راز حمله به سوریه

در این میان، آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل چهارشنبه گفت، از اینکه او به بخش سانسور ارتش اجازه داد که راز حمله اسرائیل به سوریه را تایید کند، «پشیمان» شده است.

آقای لیبرمن با اشاره به بروز درگیری‌های شدید میان سران پیشین موساد و سازمان اطلاعات نظامی در مورد تصمیم حمله به کوره سوریه، آن را «شرم آور» نامید.

به گزارش هاارتص، وزیر دفاع اسرائیل گفت، «جن از بطری بیرون آمده» و مقامات و سران وقت یک باره فرصت یافته اند که هر یک جزییات زیادی از اطلاعات را افشا کنند و به جنگ یکدیگر بروند، که این امر می تواند «برای امنیت اسرائیل بشدت زیان آور باشد».

روسای پیشین نهادهای مهم نظامی و اطلاعاتی اسرائیل بر سر اینکه کدام نهاد پیش از حمله به کوره سوریه، عامل کشف راز وجود این تاسیسات در سوریه بوده است، با یکدیگر درگیر شده اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG