لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۱۹

وعده تازه نتانیاهو: الحاق شهرک‌ها در مناطق اشغالی کرانه باختری به خاک اسرائیل


بنیامین نتانیاهو در جریان کنفرانس خبری در اورشلیم/بیت‌المقدس؛ اول آوریل

بنیامین نتانیاهو وعده داده‌است در صورت پیروزی مجدد در انتخابات و رسیدن به مقام نخست‌وزیری، شهرک‌های یهودی‌نشین در زمین‌های اشغالی کرانه باختری را به خاک اسرائیل ضمیمه کند.

مجری «کانال خبری ۱۲»، ۱۷ فروردین ماه، از نخست‌وزیر اسرائیل پرسید چرا شهرک‌های گسترده یهودی‌نشین در اراضی اشغالی در کرانه باختری را، همانند جریان بیت‌المقدس/اورشلیم شرقی و بلندی‌های جولان، و بی‌توجه به پذیرش آن از سوی جامعه بین‌المللی، به خاک اسرائیل الحاق نکرده‌است.

نتانیاهو در پاسخ گفته: چه کسی گفته ما این کار را نخواهیم کرد؟ ما در این مسیر قرار داریم و در حال مذاکره در مورد آن هستیم.

او توضیح داده‌است: اگر پرسش این است که آیا ما در حال حرکت به مرحله بعد هستیم؟ پاسخ «آری» است، ما در حال گام برداشتن به سوی مرحله بعد هستیم.

نتانیاهو افزوده است: من حاکمیت ارضی [اسرائیل] را گسترش خواهم داد؛ و برای من هیچ فرقی هم بین شهرک‌های احداث‌شده کنار هم و آن‌هایی که جدا افتاده‌اند نیست.

رهبران فلسطینی به سخنان تازه نخست‌وزیر اسرائیل واکنش تندی نشان داده‌اند.

صائب عریقات، رئیس هیئت مذاکره‌کننده فلسطینی، گفته است «تا زمانی‌که جامعه بین‌الملل به بخشودگی اسرائیل ادامه می‌دهد، و به خصوص تحت حمایت دولت [دونالد] ترامپ و در حالی‌که نقض قوانین بین‌المللی و حقوق بشر مردم فلسطین توسط اسرائیل مورد تائید قرار می‌گیرد، اسرائیل، بی‌پروا به زیر پا گذاشتن قوانین بین‌المللی ادامه خواهد داد».

فلسطینی‌ها در تلاش هستند تا کشور مستقل خود را در کرانه باختری، باریکه غزه و بیت‌المقدس شرقی، مناطقی که در سال ۱۹۶۷ توسط اسرائیل اشغال شد، بنا کنند.

اسرائیل شرق بیت‌القمدس/اورشلیم را به خاک خود ضمیمه کرده‌است، و از غزه خارج شده‌است. کرانه باختری تحت اشغال نیروهای نظامی اسرائیل است، هرچند فلسطینی‌ها از خودمختاری محدودی برخوردار هستند.

فلسطینی‌ها ساخت‌وساز شهرک‌های یهودی‌نشین در این مناطق را، با استناد به «کنوانسیون ژنو» که با ساکن‌شدن در مناطق اشغالی مخالفت کرده، غیرقانونی می‌دانند.

اسرائیل اما با استناد به نیازهای امنیتی و نیز با استناد به مسائل سیاسی، تاریخی و آنچه در «کتب مقدس» آمده، رویکرد دیگری به این موضوع دارد و الحاق اراضی را حق خود دانسته است.

شماری در حدود ۴۰۰ هزار شهروند اسرائیلی ساکن کرانه باختری هستند. شماری نزدیک به ۲.۹ میلیون شهروند فلسطینی در این مناطق زندگی می‌کنند.

انتخابات اسرائیل روز سه‌شنبه برگزار می‌شود. تازه‌ترین نظرسنجی‌ها که ۱۶ فروردین منتشر شد، نشان می‌دهد از آنجایی‌که اکثریت در دست جناح راست باقی خواهد ماند، احتمال ابقای نتانیاهو در پست نخست‌وزیری زیاد است.

اروپای آزاد، رادیو فردا|ت
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

دیدن نظرات (۱۸)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG