لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۴۰

نخست وزیر اسرائيل: علیه ایران در همه منطقه از جمله عراق اقدام می‌کنیم


بنیامین نتانیاهو گفته است، من به ارتش اسرائیل برای برخورد با ایران آزادی عمل داده‌ام.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل برای نخستین بار صریحا تایید کرد که کشورش «علیه ایران در عراق اقدام می‌کند».

وی شامگاه پنجشنبه ۳۱ مرداد در گفت‌وگو با شبکه ۹ کشورش که تلویزیون ویژه مهاجران روسی در اسرائیل است، گفت «ما علیه ایران در همه منطقه اقدام می‌کنیم؛ از جمله عراق».

نتانیاهو در حالی که ایران را «یک قدرت» نامید، افزود: این کشور «نابودی اسرائیل را بر پرچم خود حک کرده است. ما در بخش‌های بسیاری در برابر کشوری که در آرزوی نابودی ما است، اقدام می‌کنیم».

وی اضافه کرد: «من (به ارتش برای برخورد با ایران) آزادی عمل داده‌ام و نیز این رهنمود را به نیروهای امنیتی داده‌ام که هر اقدام لازم را برای خنثی کردن این توطئه‌های ایران انجام دهند».

نتانیاهو دوشنبه ۲۸ مرداد در اولین اشاره به حملات اخیر منتسب به اسرائیل درعراق گفته بود «ایران برای نابودی اسرائیل در منطقه پایگاه‌های متعدد ایجاد کرده و از نظر اسرائیل، ایران در هیچ کجا مصونیت ندارد».

اما اظهارات پنجشنبه شب وی اولین و صریح‌ترین تاییدیه دخالت اسرائیل در حملاتی است که در پنج هفته گذشته علیه چهار پادگان مختلف نیروهای حشد الشعبی در عراق صورت گرفته است.

حمله به این مراکز استقرار نیروهای شیعی هم‌پیمان با ایران از ۲۸ تیر با انفجار انبار راکتی آمرلی در استان صلاح‌الدین آغاز شد، که در آن بنا به تایید رسانه‌های ایران، دست‌کم یک سپاهی ایران به نام ابوالفضل سرابیان نیز کشته و جسد او به زادگاهش در کرمانشاه برگردانده شد.

۸ مرداد انبار تسلیحاتی نیروهای حشد الشعبی در پادگان «ابو منتظر المحمداوی» (کمپ پیشین اشرف) در استان دیالی در هشتاد کیلومتری مرز غرب ایران آتش گرفت.

آن‌گاه در انفجار راکت‌های انبار پادگان «الصقر» در جنوب بغداد در شامگاه ۲۱ مرداد، یک تن کشته و ۲۸ نفر زخمی شدند و همچنین خساراتی به مناطق مسکونی اطراف پادگان وارد، و دهها راکت منهدم شد.

در تازه‌ترین رویداد از این دست، پادگان نیروی هوایی «البلد» در استان صلاح‌الدین در شمال بغداد، شامگاه سه‌شنبه ۲۹ مرداد دستخوش انفجار یا حریق شد، که به گزارش خبرگزاری آلمان، در آن دو تن کشته و پنج تن زخمی شدند.

به ادعای شبکه العربیه، به تازگی ده‌ها فروند راکت جدید از ایران به انبار «البلد» انتقال یافته بود، که دست‌کم پنجاه فروند آن در حمله سه‌شنبه شب منهدم شد.

یک گزارش کمیته تحقیق ارتش که این هفته منتشر شد، تایید کرد که دست‎‌کم حمله ۲۱ مرداد به «الصقر» با پهپاد صورت گرفت اما این گزارش به نام کشور یا عاملی که پهپاد را فرستاده اشاره نکرد.

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست پنجشنبه ۳۱ مرداد تصاویر گرفته شده از شرکت ماهواره‌ای «ایمج ست» را در مورد خسارات وارده به پایگاه‌های آمرلی، «ابو منتظر المحمداوی» و «الصقر» نشان می‌دهد. تصاویر ماهواره‌ای میزان خسارات ناشی از حمله به «البلد» هنوز منتشر نشده است.

ابو مهدی المهندس جانشین رییس سازمان حشد الشعبی عراق چهارشنبه در بیانیه‌ای نوشت، از نظر این سازمان «اولین و آخرین مسئول حوادث اخیر در پایگاه‌های نظامی عراق، آمریکا است». وی آمریکا را متهم کرد که امکان داده چهار پهپاد اسرائیلی از طریق جمهوری آذربایجان وارد عراق شود.

سخنگوی پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا، در واکنش به بیانیه المهندس، دخالت آمریکا در این حملات را رد کرد.

فالح الفیاض مشاور امنیت ملی عراق و رییس هیئت حشد الشعبی نیز گفت بیانیه معاونش، موضع رسمی نیروهای این سازمان نبوده و در حالی که تحقیقات هنوز نهایی نشده، تنها می‌توان گفت که دست «عوامل خارجی» در کار است.

در این میان، حشد الشعبی شامگاه ۳۱ مرداد مدعی شد که یک پهپاد ناشناس را که بر فراز یکی از مقرهایش در اطراف بغداد پرواز کرد، هدف قرار داد؛ مقامات عراق این امر را تایید نکردند.

نیروهای شیعی متحد ایران ابراز نگرانی کرده‌اند که مرحله بعدی از این نوع حملات، چه به صورت هوایی و چه «از طریق به خدمت گرفتن مزدورهای محلی»، هدف قرار دادن فرماندهان این گروه‌ها باشد.

با اذعان صریح بنیامین نتانیاهو به نقش اسرائیل در حملات عراق، اکنون اسرائیل خود را در ۴ عرصه با نیروهای نیابتی ایران وارد جنگ کرده است؛ جنوب لبنان، نوار غزه، سوریه و عراق.

روزنامه الجریده ۳۱ مرداد نوشت، اسرائیل حمله به نیروهای حوثی یمن را نیز در راستای مقابله با حضور ایران در منطقه در دستور کار قرار داده است؛ بر اساس سخنان نتانیاهو که گفت او به ارتش کشورش «مجوز داده در هر جای منطقه علیه ایران اقدام کنند»، گزارش این روزنامه کویتی، ظاهرا درست به نظر می‌رسد.

ایران هنوز رسما نسبت به مبدل شدن عراق به جبهه تازه‌ای در رویارویی اسرائیل با ایران، واکنش نشان نداده است.

دیدن نظرات (۹۶)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG