لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۳۰

ویدئوی جدیدی از آتش زدن در مسجد منتشر شد


گفته شده که در مسجد علی بی‌ابیطالب در تبریز به آتش کشیده شده
گفته شده که در مسجد علی بی‌ابیطالب در تبریز به آتش کشیده شده

یک روز پس از آن که فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ اعلام کرد عوامل آتش زدن درِ مسجد «جوادالائمه» در تهران بازداشت شده‌اند، ویدئویی از به آتش کشیدن درِ مسجدی به نام «علی‌ابن ابیطالب» که گفته شده در شهر تبریز قرار دارد، در فضای مجازی منتشر شده است.

حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران بزرگ روز چهارشنبه به رسانه‌ها گفته بود که آتش زدن درِ یک مسجد در تهران و حمله به تعدادی از بانک‌ها، توسط تعدادی از جوانان و «تحت تأثیر فضای مجازی و ماهواره‌ها» انجام شده‌است.

در ویدئویی که شامگاه پنج‌شنبه به وقت ایران منتشر شده، فردی که هویتش اعلام نشده، ابتدا بر روی دیوار مسجد عبارت «ری‌استارت» را می‌نویسد و سپس با استفاده از مواد اشتعال‌زا، دری را که بر بالای آن نوشته شده «مسجد علی‌ابن ابیطالب» به آتش می‌کشد. ویدئو با شعار «زنده باد حسینی» به پایان می‌رسد.

محمد حسینی، مجری سابق برنامه‌های صدا و سیمای ایران و کمدین که از چند سال پیش در خارج از کشور زندگی می‌کند، با تشکیل کمپینی با عنوان «ری‌استارت» خواستار حمله به مراکزی چون بانک‌ها، مساجد و پایگاه‌های بسیج شده‌است.

وی هدف از این اقدامات را تلاش برای تغییر رژیم جمهوری اسلامی اعلام کرده‌است.

در روزهای گذشته و در فضای مجازی ویدئوهایی از شکستن شیشه تعدادی از بانک‌ها و حمله به تعدادی از خودپردازها منتشر شده‌است.

وب‌سایت باشگاه خبرنگاران جوان، وابسته به صدا و سیما، روز سه‌شنبه، ۱۸ مهر، فیلمی را از آتش زدن مسجد «جوادالائمه» در بلوار استقلال در شرق تهران منتشر کرد.

رئیس پلیس تهران بزرگ روز چهارشنبه ۱۹ مهر ماه از دستگیری عوامل آتش زدن در مسجد جوادالائمه خبر داد و در عین حال شایعه ارتباط افراد دستگیرشده را با آنچه «گروه‌های شیطان‌پرستی» لقب گرفته‌اند، رد کرد.

سردار رحیمی افزود که «افراد دستگیرشده تحت اغوا و آموزش برخی برنامه‌ها و کانال‌های ماهواره‌ای برون‌مرزی» اقدام به این کار کرده‌اند.

تاکنون جزئیاتی درباره افراد دستگیر شده منتشر نشده است.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ در ادامه گفت که حمله به این مسجد، مانند حمله چند روز گذشته به برخی بانک‌ها توسط «عده‌ای جوان» و «تحت تأثیر فضای مجازی» انجام شده‌است.

آقای رحیمی روز سه‌شنبه اعلام کرده بود که حمله به چند بانک «تحت تأثیر القائات یک شبکه ماهواره‌ای» انجام شده‌است.

وی روز یک‌شنبه ۱۶ خرداد نیز اعلام کرده بود که پنج نفر از حمله‌کنندگان به چند بانک بازداشت شده‌اند.

فرمانده انتظامی تهران بزرگ اعلام کرده که این اقدامات «امنیتی نیست».

XS
SM
MD
LG