لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۲ تهران ۱۸:۰۱

اولین نخست‌وزیر زن سوئد ساعاتی پس از انتخاب استعفاء داد؛ بحران سیاسی در پارلمان


مگدالنا اندرشون، رئیس حزب سوسیال دموکرات سوئد

رئیس پارلمان سوئد روز پنج‌شنبه چهارم آذر گفت قانون‌گذاران سوئدی هفته آینده درباره این‌که آیا مگدالنا اندرشون شانس دوباره‌ای برای نخست‌وزیری و تشکیل دولت اقلیت خواهد داشت یا نه، رای‌گیری خواهند کرد.

آندریاس نورلن، رئیس پارلمان سوئد، افزود از تحولات روز چهارشنبه که رسانه‌ها آن را «روز کابوس‌» توصیف کرده‌اند، «عمیقا متاسف است».

مگدالنا اندرشون، رئیس حزب سوسیال دموکرات، روز چهارشنبه و فقط هفت ساعت پس از آغاز به کار در مقام اولین نخست‌وزیر زن سوئد از مقام خود استعفا داد.

گزارش‌ها حاکی است که خانم اندرشون در پی رد لایحه بودجه پیشنهادی ائتلاف از سوی پارلمان و خروج حزب سبزها از ائتلاف دو حزبی این کشور تصمیم به استعفا گرفت.

او در یک نشست خبری اعلام کرد که به‌رغم کناره‌گیری، آماده است تا در مقام نخست‌وزیر یک دولت تک‌حزبی (سوسیال دموکرات) به فعالیت خود ادامه دهد.

رهبر حزب سوسیال دموکرات سوئد سپس یادآور شد که بر اساس یک رویه قانونی دولت ائتلافی باید با کناره‌گیری حزب شریک کناره‌گیری کند. او تصریح کرد تمایل ندارد سکان‌دار دولتی شود که وجاهت و مشروعیت‌اش از نظر قانونی زیر سوال رفته است.

مقام نخست‌وزیری خانم اندرشون نقطه عطفی در تاریخ سوئد به شمار می‌رفت. این کشور که دهه‌ها در زمینه مسائل جنسیتی به عنوان یکی از مترقی‌ترین کشورهای اروپایی منطقه اسکاندیناوی زبانزد بود، هنوز تجربه حضور یک زن در راس امور دولت را ندارد.

این در حالی است که در فنلاند و دانمارک ریاست دولت هم‌اکنون با زنان است.

حزب سبز گفته است که از هر گونه رای اعتماد جدید در پارلمان حمایت خواهد کرد که در عمل به منزله حمایت از نامزدی خانم اندرشون است. احزاب چپ و میانه هم از نخست‌وزیر مستعفی پشتیبانی کرده‌اند.

خبرگزاری رویترز می‌گوید که به‌رغم عدم توافق بر سر بودجه پیشنهادی، احزاب یاد شده یک هدف مشترک دارند و آن‌هم بیرون نگه داشتن دموکرات‌های سوئد، حزب پوپولیست ضد مهاجر، از دایره قدرت در دولت آینده سوئد است.

سابقه تاسیس حزب دموکرات‌های سوئد (Sweden Democrats) به سال ۱۹۸۸ باز می‌گردد. بسیاری این حزب را با عناوینی چون «راست افراطی، پوپولیست، دست راستی و ضد مهاجر» توصیف می‌کنند در حالی‌که این حزب رویکردهای خود را بر مبنای محافظه‌کاری اجتماعی و بنیان‌های ملی‌گرایانه توجیه می‌کند.

رئیس حزب مرکزی سوئد گفته است با حمایت از خانم اندرشون تلاش می‌کنند تا بار دیگر دولتی بدون وابستگی به «دموکرات‌های سوئد» روی کار بیاید.

مگدالنا اندرشون در ساعات کوتاه نخست‌وزیری خود جایگزین استفان لوفون، رهبر سابق حزب سوسیال دموکرات و نخست‌وزیر پیشین شده بود. آقای لوفون پس از هفت سال نخست‌وزیری تابستان امسال در پی بحرانی سیاسی اعلام کرد که از مقامش کناره‌گیری خواهد کرد.

او تنها نخست‌وزیر تاریخ سوئد است که با رای عدم اعتماد از سوی پارلمان روبه‌رو شد، اگرچه توانست با تشکیل دولت ائتلافی جدید از برگزاری انتخابات زودهنگام جلوگیری کند.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری رویترز، آسوشیتدپرس و رادیو فردا/ آ.ت/ ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG