لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۱۰:۲۲

بحران کرونا در ایران؛ ابتلای خانوادگی و میزان مرگ‌ومیر شدت گرفته است


مقام‌های وزارت بهداشت روز سه‌شنبه اعلام کردند که از ۳۱ استان کشور، ۳۰ استان در وضعیت هشدار قرار دارد.

با مرگ ۲۵۴ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در طول ۲۴ ساعت گذشته، هشدارها درباره وضعیت خطرناک شیوع کرونا در ایران اوج گرفته است.

بر آمارهای رسمی که تا روز سه‌شنبه ۲۲ مهرماه اعلام شده است، تا کنون در ایران ۲۹ هزار و ۷۰ نفر به‌دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند و تعداد کل مبتلایان به ۵۰۸ هزار و ۳۰۹ نفر رسیده است.

آمار رسمی کرونا در ایران البته همواره محل تردید بوده و مرکز پژوهش‌های مجلس پیش از این تعداد قربانیان را دو برابر و تعداد مبتلایان را ۸ تا ۱۰ برابر آمار رسمی برآورد کرده است.

با این حال، کارشناسان با استناد به آمارهای رسمی نیز درباره وضعیت بحرانی کرونا در ایران هشدارهای جدی می‌دهند.

حمید سوری، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بهشتی، به خبرگزاری ایرنا گفته است که میانگین مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در ایران «حدود ۲.۵ برابر» میانگین جهانی به ازای یک میلیون نفر جمعیت است.

محمدرضا ظفرقندی، رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، نیز نسبت به از «پا» درآمدن کادر درمان در ایران هشدار داده و گفته که «آسیب‌ها به کادر درمان بسیار بالاست».

مقام‌های وزارت بهداشت در هفته‌های اخیر آمار جدیدی درباره مبتلایان و قربانیان کادر درمان منتشر نکرده‌اند ولی اول مردادماه امسال یک مقام وزارت بهداشت گفت که ۱۹ هزار نفر از کادر درمان به این بیماری مبتلا شده‌اند.

سازمان عفو بین‌الملل نیز تیرماه امسال اعلام کرد که از میان ۷۹ کشور جهان، ایران در کنار ایالات متحده، روسیه و مصر، بیشترین شمار قربانیان ناشی از کرونا را دارد.

در هشداری دیگر، محمد طالب‌پور، رئیس بیمارستان سینا به خبرگزاری ایلنا گفته است که اگر وضعیت به روال فعلی ادامه پیدا کند، «روزانه ۶۰۰ الی۷۰۰ نفر» قربانی کرونا خواهند شد.

او با این پیش‌بینی که تا یک سال و نیم دیگر کشور درگیر کرونا خواهد بود، هشدار داده است که ادامه روند موجود می‌تواند تعداد قربانیان کرونا را به ۳۰۰ هزار نفر نیز برساند.

مقام‌های وزارت بهداشت امروز همچنین اعلام کردند که از ۳۱ استان کشور، ۳۰ استان در وضعیت هشدار قرار دارد.

وزارت بهداشت ایران البته به طور تفکیکی و جزیی آمارهای استان‌های مختلف را منتشر نمی‌کند و هشدارهای کلی درباره قرمز بودن یا زرد بودن شیوع کرونا در این استان‌ها می‌دهد.

مقام‌های دولت ایران در هفته‌های اخیر با اجباری کردن ماسک، محدود کردن برخی فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی، اعمال جریمه برای ماسک نزدن یا بیمارانی که در دوران قرنطینه خانه را ترک می‌کنند، تلاش کرده‌اند که کنترل شیوع بیماری را در دست گیرند.

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران در نشست خبری روز سه‌شنبه ۲۲ مهرماه با دفاع از اعمال جریمه‌ها، گفته است: « رعایت پروتکل بهداشتی در سطح کشور به ۴۲ درصد و در تهران به ۳۲ درصد رسیده» و دولت ناچار به سخت‌گیری بیشتر است.

او همچنین گفت «استفاده از ماسک در سطح کشور کاملا کاهش یافته» و « ابتلای خانوادگی به کرونا نیز شدت گرفته است».

سخنگوی دولت ایران با اشاره به افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا و همچنین افزایش آمار مبتلایان سالمند، از مردم خواسته است که نکات بهداشتی را رعایت کنند تا دولت بتواند بحران را کنترل کنند.

منابع: خبرگزاری‌های مهر و ایرنا/ ب.ب/ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG