لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ تهران ۰۲:۴۸

خبرهای کوتاه

فیلم «خرس نیست» جعفر پناهی، کارگردان زندانی، در جشنواره نیویورک پذیرفته شد

جعفر پناهی در نمایی از فیلم «خرس نیست» در حال عکاسی
جعفر پناهی در نمایی از فیلم «خرس نیست» در حال عکاسی

فیلم «خرس نیست»، ساخته جعفر پناهی، کارگردان زندانی ایران، در میان ۳۲ فیلم پذیرفته شده در جشنواره فیلم نیویورک قرار گرفت.

شصتمین جشنواره فیلم نیویورک با فیلم‌هایی ساخته کارگردان‌هایی از ۱۸ کشور قرار است از هشتم مهرماه آغاز شود و فیلم‌ها تا ۲۴ مهرماه به نمایش گذاشته خواهند شد.

انتخاب فیلم «خرس نیست» برای نمایش در جشنواره نیویورک در حالی است که آقای پناهی هم‌اکنون درگیر بیماری کرونا در زندان است.

این فیلم، درامی است که دو داستان عاشقانه موازی را در ایران و ترکیه دنبال می‌کند و جعفر پناهی، ناصر هاشمی، وحید مبصری، بختیار پنجه‌ای و مینا کاوانی در آن بازی می‌کنند.

آقای پناهی که روز ۲۰ تیرماه با گروهی از سینماگران برای پیگیری بازداشت محمد رسول‌اف و مصطفی آل احمد، سینماگران امضاکننده بیانیه اعتراضی «تفنگت را زمین بگذار» به دادسرای زندان اوین مراجعه کرده بود، هنگام خروج از دادسرا بازداشت شد.

یک هفته پس از بازداشت، مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضائیه گفت که جعفر پناهی برای تحمل حکم شش سال حبس به زندان اوین معرفی شده است.

وی اتهام این کارگردان شناخته‌شده ایرانی را «اجتماع و تبانی» و «فعالیت تبلیغی» علیه نظام عنوان کرده است.

بازداشت آقای پناهی با موجی از محکومیت داخلی و بین‌المللی مواجه شده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، سایت جشنواره فیلم نیویورک و رادیو فردا/د.خ/ک.ر

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

بریتانیا «ویکتوریا هریسون» را به عنوان نخستین سفیر نابینای خود منصوب کرد

ویکتوریا هریسون سفیر بریتانیا در اسلوونی خواهد بود
ویکتوریا هریسون سفیر بریتانیا در اسلوونی خواهد بود

ویکتوریا هریسون، به عنوان نخستین سفیر کاملا نابینای بریتانیا از ماه اوت ۲۰۲۴ به عنوان سفیر این کشور در اسلوونی شروع به کار خواهد کرد.

او که به عنوان ارشدترین مقام در یک سفارتخانه بریتانیا در خارج از کشور منصوب شده، نخستین سفیری خواهد بود که با یک سگ راهنما برای چنین سمتی انتخاب می‌شود.

این سگ راهنما به نام «اوتو» یک سک دورگه لابرادور و گلدن رتریور دو ساله است که از سوی موسسه خیریه بریتانیایی گاید داگز (سگ‌های راهنما) برای خانم سفیر انتخاب شده‌است.

ویکتوریا هریسون این انتخاب را افتخاری برای خود دانسته و گفته است که از همکارانش در حمایت او در این مسیر و از شرکت «گاید داگز» که خاطر در اختیار قرار دادن دومین سگ راهنمای زندگی‌اش «اوتو» قدردانی می‌کند.

خانم هریسون، که در سال ۱۹۹۷ به سرویس دیپلماتیک بریتانیا پیوسته نخستین فرد دارای معلولیت است که پس از تصویب قانونی درباره برابری افراد معلول، توسط وزارت خارجه این کشور استخدام شد.

او در طول مسیر رسیدن به جایگاه ارشد امروز، در پست‌هایی در هلسینکی فنلاند و سارایوو، پایتخت بوسنی هرزگویین مشغول به کار بوده و همچنین روی موضوع بحران اوکراین و افغانستان کار کرده‌است.

در حال حاضر تقریباً ۱۵ درصد از کارکنان دفتر امور خارجه بریتانیا، از جمله ۱۰ درصد از کارکنان در سمت‌های ارشد در این کشور دارای معلولیت‌اند.

مواضع متفاوت رئیس و روابط عمومی پدافند غیرعامل درباره ارسال پیامک هشدار «جعلی»

غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل
غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل

سازمان پدافند غیر عامل در خصوص پیامک هشداری که در ساعات قبل با نام این سازمان برای شهروندان ارسال شده بود اعلام کرد، این پیامک «جعلی» است.

روابط عمومی این سازمان،‌ روز شنبه، ۲۵ فروردین‌ماه، در اطلاعیه‌ای اعلام کرد پیامکی که «برای برخی از شهروندان منتشر شده جعلی است و متعلق به روابط عمومی سازمان پدافند غیرعامل کشور نیست و محتوای آن کذب محض است».

تکذیب جعلی بودن این پیامک در حالی صورت گرفته که پیش از آن غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیر عامل به «شبکهٔ شرق» گفت که این پیامک حاصل «هک سیستم پیام‌رسان است».

اما روابط عمومی سازمان پدافند غیر عامل در بیانیه خود تصریح کرد که «موضوع هک رخ نداده» و انتشار آن توسط سیستم پیام‌رسان این سازمان را تکذیب کرد.

برخی از شهروندان روز شنبه پیامکی با نام این سازمان دریافت کردند که در آن اعلام شده بود: «طی روزهای نزدیک می‌بایست خودمان را در مقابل تهدیدات مصون بداریم. لذا در آستانهٔ به وجود آمدن شرایط اضطراری، تقاضا می‌شود فوراً آب آشامیدنی و غذای خشک تهیه نمایید.»

با افزایش تنش‌ها میان ایران و اسرائیل و بالا رفتن احتمال درگیری مستقیم این دو کشور، ارسال این پیامک باعث نگرانی شهروندان ایرانی شد.

روزنامهٔ آمریکایی وال استریت جورنال روز جمعه در گزارشی از احتمال عملی شدن پاسخ نظامی ایران به اسرائیل «در ۴۸ ساعت آتی» نوشته و افزوده بود که رهبر جهوری اسلامی هنوز در حال بررسی مخاطرات سیاسی چنین حمله‌ای است.

همزمان دست‌کم دو خط هوایی اروپایی پروازهای خود به ایران را کم یا تعلیق کرده و چند کشور هم از شهروندان خود خواسته‌اند که خاک ایران و اسرائیل را ترک کنند.

عوارض خروج از کشور امسال «۳۰ تا ۱۰۰ درصد» افزایش یافته است

رسانه‌ها در ایران از افزایش عوارض خروج از کشور برای هر نفر در سال جاری به میزان۳۰ تا ۱۰۰ درصد خبر دادند.

خبرگزاری ایسنا روز شنبه ۲۵ فروردین نوشت که بر اساس لایحه بودجه سال ۱۴۰۳، عوارض خروج از کشور برای نخستین سفر هر فرد که در سال گذشته ۴۰۰ هزار تومان در نظر گرفته شده بود، امسال با ۳۰ درصد افزایش به ۵۲۰ هزار تومان افزایش یافته‌ است.

بر اساس این لایحه، مسافران باید امسال برای سفر دوم خود، ۵۰ درصد و برای سفرهای سوم و بیشتر به میزان ۱۰۰ درصد بیشتر از سال قبل عوارض خروج پرداخت کنند.

همچنین، عوارض خروج مسافران حج تمتع و عمره نیز که سال گذشته برای هر نفر، ۱۳۲ هزار تومان در نظر گرفته شده بود با بیش از ۳۰ درصد افزایش ۱۷۲ هزار تومان و عوارض خروج هوایی زائران آرامگاه امام شیعه در عراق و خروج زمینی و دریایی آنها به ترتیب ۴۵ و ۱۵ هزار تومان اعلام شده که نسبت به سال پیش بدون تغییر باقی مانده است.

مبلغ عوارض سفرهای زیارتی به عراق و حج عمره و تمتع در عربستان کمتر از عوارض سایر مسافران است و با تخفیف بالایی در نظر گرفته می‌شود.

در لایحه بودجه ۱۴۰۳، همچنین پیش‌بینی شده که درآمد دولت از محل عوارض خروج از کشور، ۴ هزار و ۳۶۲ میلیارد تومان باشد که نسبت به رقم ۳ هزار و ۴۳۱ میلیارد تومانی سال گذشته در لایحه بوده، حدود ۲۷ درصد افزایش نشان می‌دهد.

افزایش عوارض سفر به خارج از کشور در حالی است که به دلیل سقوط روزانه ارزش پول ایران در برابر ارزهای خارجی، هزینه بلیت و اقامت خارجی نیز به شدت گران شده است.

دولت نیز کماکان برای جبران کسری بودجه ناشی از عدم تحقق درآمدهای صادرات نفت، درآمدهای مالیاتی را به شدت افزایش می‌دهد.

افزایش قابل توجه عوارض خروج از کشور که به صورت سالانه در ایران انجام می‌شود، در چند سال گذشته با موجی از انتقادها همراه بوده ‌است.

نمونه آن، افزایش سه‌برابری آن در لایحه بودجه سال ۹۷ در دولت حسن روحانی بود که با وجود واکنش‌های گسترده، اجرایی شد.

عوارض خروج از کشور در ایران نخستین بار در سال ۱۳۶۴ با هدف جبران خسارت‌های جنگ از مسافران گرفته شد.

حمله مسلحانه منتسب به جدایی‌طلبان در بلوچستان پاکستان ۱۱ کشته برجای گذاشت

انتقال اجساد کشته‌شدگان حمله جمعه‌شب در بلوچستان پاکستان
انتقال اجساد کشته‌شدگان حمله جمعه‌شب در بلوچستان پاکستان

مقام‌های پاکستان می‌گویند حمله مهاجمان ناشناس در جنوب غربی پاکستان ۱۱ کشته بر جای گذاشته است.

شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، در بیانیه‌ای این حمله را «تروریستی» خوانده و هشدار داده‌ است که عاملان و همدستان آن مجازات خواهند شد.

پلیس پاکستان روز شنبه ۲۵ فروردین ماه اعلام کرد که شش فرد مسلح شامگاه جمعه به وقت محلی، اتوبوسی را نزدیک شهر نوشکی در استان بلوچستان پاکستان متوقف کرده و با بررسی کارت‌های شناسایی ۹ کارگر پنجابی را ربوده‌اند.

الله بخش، افسر ارشد پلیس محلی، به خبرگزاری فرانسه گفته‌ است که اجساد این افراد سپس در فاصله دو کیلومتری از بزرگراه پیدا شده که از «نزدیک تیرباران شده‌ بودند.»

زاهد عمران، یک شاهد عینی، نیز به خبرگزاری فرانسه گفته است زمانی که افراد مسلح سوار اتوبوس شدند، به مسافران ربوده شده می‌گفتند: «شما پنجابی‌ها فرزندان ما را می‌کشید، بلند شوید و با ما بیایید».

به گفته افسر ارشد پلیس، مهاجمان در مرحله بعد به خودروی متعلق به یک نماینده مجلس استانی تیراندازی کردند و هرچند او در خودرو نبود، اما انحراف خودرو منجر به کشته شدن دو سرنشین آن شد.

الله بخش در عین حال گفته‌ که تعقیب و گریز برای دستگیری این مهاجمان ادامه دارد. این افسر پلیس «روش‌های جدایی‌طلبان بلوچ» را به آنها نسبت می‌دهد.

حبیب‌الله موسی‌خیل، مقام ارشد اداره ناحیه نوشکی، به خبرگزاری فرانسه گفته است که اقدامات پلیس برای دستگیری مهاجمان ادامه دارد اما آنها موفق شده‌اند از منطقه فرار کنند.

پنجابی‌ها، بزرگترین گروه قومی در پاکستان‌اند و تصور می‌شود که بر نیروهای نظامی که درگیر نبرد برای سرکوب گروه‌های مسلح بلوچستان‌اند، تسلط دارند.

بلوچستان، بزرگترین استان پاکستان است که با وجود داشتن منابع طبیعی فراوان، فقیرترین استان است. این استان حساس‌ترین بخش این کشور است؛ چراکه مدت‌ها شاهد شورش‌های خونین بوده است. هم جدایی‌طلبان و هم ملی‌گرایان از تبعیض شکایت دارند و خواهان سهمی منصفانه‌تر از ثروت و منابع طبیعی این منطقه هستند.

اواخر ماه گذشته میلادی نیز هشت شورشی بلوچ در تلاش برای حمله به بندر استراتژیک مورد استفاده چین در ایالت جنوب غربی بلوچستان کشته شدند.

اکتبر سال گذشته نیز، افراد مسلح شش کارگر پنجابی را که در حال ساخت یک خانه شخصی بودند، کشتند.

جسد نوجوان اسرائیلی ناپدیدشده در کرانهٔ باختری پیدا شد

به آتش کشیدن شدن خانه فلسطینی‌ها در روستای «المغیر» توسط شهرک‌نشینان اسرائیلی
به آتش کشیدن شدن خانه فلسطینی‌ها در روستای «المغیر» توسط شهرک‌نشینان اسرائیلی

جسد بنجامین آچیمیر، نوجوان اسرائیلی مفقودشده، در حالی در کرانهٔ باختری پیدا شد که این مسئله باعث خشونت‌ها در اراضی اشغال‌شده توسط اسرائیل را شدت داده است.

ارتش اسرائیل، روز شنبه، ۲۵ فروردین‌ماه، با اعلام این خبر گفت که این نوجوان در یک «حملهٔ تروریستی» کشته شده است.

تاکنون مسئولیت قتل این نوجوان را فرد یا گروهی به عهده نگرفته است.

شبکه ۱۳ تلویزیون اسرائیل اعلام کرد جسد بنجامین آچیمیر توسط یک پهپاد کشف شد و او مورد اصابت گلوله قرار نگرفته است. اما به جزئیات بیشتری درباره دلیل مرگ او اشاره نکرد.

شهرک‌نشینان اسرائیلی دیروز و امروز در واکنش به ناپدید شدن این نوجوان به روستای فلسطینی «المغیر» در کرانهٔ باختری حمله کردند.

مقامات بهداشتی فلسطین روز جمعه اعلام کردند که در این حمله یک جوان ۲۶ سالهٔ فلسطینی کشته و ۲۵ نفر زخمی شدند.

شهرک‌نشینان اسرائیلی روز شنبه نیز دوباره به این روستا حمله کردند و دو خانه و چندین خودرو را به آتش کشیدند. وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرده که در این حمله سه نفر مجروح شدند که حال یک نفر از آن‌ها وخیم است.

خبرگزاری رسمی فلسطین، وفا، نیز گزارش داده که شهرک‌نشینان اسرائیلی در روستای دیگری به نام «دوما» چندین خانه را به آتش کشیدند. هلال احمر فلسطین نیز اعلام کرده که شش نفر در این حملات بر اثر تیراندازی مجروح شده‌اند اما نگفته‌اند که عوامل این تیراندازی چه کسانی بوده‌اند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌ وزیر اسرائیل، نیز با محکوم کردن این قتل گفت: «ما به قاتلان و یاران آن‌ها دست پیدا خواهیم کرد، همان‌طور که با هرکسی که به شهروندان اسرائیل آسیب بزند، برخورد می‌کنیم.»

ربوده و کشته‌ شدن سه نوجوان اسرائیلی ۱۰ سال پیش در کرانهٔ باختری باعث شعله‌ور شدن جنگ ۵۰ روزه میان اسرائیل و حماس شد که تا آن زمان مرگبارترین درگیری میان دو طرف محسوب می‌شد.

تنش‌ها در کرانهٔ باختری به ویژه از زمان آغاز جنگ اسرائیل و گروه افراطی حماس افزایش یافته است.

این جنگ پس از حملهٔ این گروه به جنوب اسرائیل آغاز شد که در آن ۱۲۰۰ نفر کشته و ۲۵۰ نفر توسط حماس به گروگان گرفته شدند.

حماس از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا به عنوان سازمان تروریستی شناخته می‌شود.

به گفتهٔ بهداشت غزه که زیرنظر حماس اداره می‌شود، تاکنون بیش از ۳۳ هزار فلسطینی در نوار غزه بر اثر حملات اسرائیل کشته شده‌اند.

تأیید حکم ۹ سال زندان کیوان رحیمیان، شهروند بهائی

کیوان رحیمیان ۲۷ تیرماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد
کیوان رحیمیان ۲۷ تیرماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد

شعبهٔ ۳۶ تجدید نظر مستقر در دادگاه انقلاب تهران حکم ۹ سال حبس کیوان رحیمیان، مترجم و شهروند بهائی، را تأیید کرد.

صفحهٔ اینستاگرامی منتسب به آقای رحیمیان روز جمعه، ۲۴ فروردین‌‌ماه، نوشت که این شعبه علاوه بر این حکم شش سال محرومیت از حقوق اجتماعی و ۵۰ میلیون تومان جریمه نقدی این شهروند بهائی را نیز تأیید کرده است.

این صفحه روز ۱۵ بهمن‌ماه گذشته نیز اعلام کرد که شعبهٔ پانزدهم دادگاه انقلاب تهران این روانشناس بهائی را به اتهام «فعالیت آموزشی و یا تبلیغی انحرافی مغایر و یا مخل به شرع مقدس اسلام» به پنج سال حبس و شش سال محرومیت از حقوق اجتماعی و ۵۰ میلیون تومان جریمه نقدی و به اتهام «اجتماع و تبانی» به چهار سال زندان محکوم کرده است.

بر این اساس پنج سال زندان برای آقای رحیمیان قابل اجراست.

کیوان رحیمیان روز ۲۷ تیرماه سال گذشته توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان اوین به سر می‌برد.

صدور و اجرای احکام قضائی جدید علیه شهروندان بهائی در حالی انجام می‌شود که بسیاری از آن‌ها در انت‍ظار اجرای حکم و برخی با وجود چندماه از بازداشت همچنان در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

در همین راستا دیروز نسیم ثابتی، شهروند بهائی ساکن مشهد، جهت اجرای حکم سه سال و هشت‌ ماه حبس به شعبهٔ اجرای احکام دادسرای مشهد احضار شد.

جمهوری اسلامی آیین بهائی را به رسمیت نمی‌شناسد و مقامات قضایی بارها بهائیان را «جاسوس و دشمن» خوانده‌ و احکام اعدام، بازداشت، زندان و محرومیت از تحصیل و کسب‌ و کار علیه آن‌ها صادر کرده‌‌اند.

قیمت دلار از مرز ۶۶ هزار تومان گذشت؛ رکورد تاریخی قیمت سکه

دلار آمریکا در بازار آزاد ارز ایران طی روز شنبه ۲۵ فروردین از مرز ۶۶ هزار تومان گذشت و قیمت انواع سکه نیز رشدی ۳ تا ۶ درصدی را تجربه کرد.

در لحظه تنظیم این گزارش در بعد از ظهر روز شنبه، نرخ دلار به حدود ۶۶ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده که یک رکورد تاریخی است.

پیشتر، بالاترین رکورد نرخ دلار در روز شنبه هفته گذشته ثبت شد که ۹۰۰ تومان کمتر از نرخ روز جاری بود.

از فروردین پارسال تاکنون نرخ دلار در بازار ارز ایران رشدی ۴۵ درصدی داشته که بخش اعظم آن مربوط به هفته‌های گذشته است.

شتاب افت ارزش ریال بعد از حمله ۱۳ فروردین اسرائیل به کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق و تهدیدهای جمهوری اسلامی افزایش یافته است. از آن زمان ریال ایران حدود ۱۰ درصد از ارزش خود را از دست داده است.

به نظر می‌رسد هشدارهای اخیر آمریکا و منابع غربی از «انتقام قریب‌الوقوع» ایران از اسرائیل باعث تشدید دوباره شتاب افت ارزش ریال در چند روز گذشته شده است.

در همین زمینه، سپاه پاسداران روز شنبه یک کشتی متعلق به «ایال اُفر» میلیاردر اسرائیلی را در آبهای جنوبی کشور توقیف کرد.

قیمت انواع سکه نیز روز شنبه بین سه تا شش درصد اوج گرفت و رکوردهای تاریخی جدیدی ثبت کرد.

قیمت سکه بهار آزادی با رشدی ۵.۳ درصدی به ۴۲ میلیون و ۴۳۰ هزار تومان اوج گرفت و سکه امامی نیز با رشدی بالای ۴ درصدی به ۴۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان معامله می‌شود.

البته نوسانات ارزی ایران از زمستان سال گذشته تشدید شده و به نظر می‌رسد ناتوانی دولت در تزریق ارز به بازار علت اصلی آن بوده است.

آمریکا در ماه‌های گذشته بانک‌های عراقی دخیل در قاچاق دلار به ایران را تحریم کرده و از طرفی آمارهای گمرکی حاکی از اوج‌گیری تراز منفی تجارت غیرنفتی کشور در سال ۱۴۰۲ است.

تراز تجاری غیرنفتی ایران در سال ۱۴۰۱ حدود منفی شش میلیارد دلار بود، اما در سال گذشته خورشیدی به منفی ۱۷ میلیارد دلار اوج گرفت.

مرگ یک نفر و گرفتاری ده‌ها نفر در حادثهٔ تله‌کابین در آنتالیای ترکیه

نیروهای امدادی ساعت‌هاست که در تلاشند مسافران تله‌کابین‌ها را نجات دهند
نیروهای امدادی ساعت‌هاست که در تلاشند مسافران تله‌کابین‌ها را نجات دهند

پاره شدن کابل تله‌کابین در شهر ساحلی آنتالیا در ترکیه باعث شد که ده‌ها نفر ساعت‌ها میان زمین و آسمان گرفتار بمانند.

در حادثه سقوط تله‌کابین بعد از پاره شدن کابل نگهدارنده آن که روز جمعه، ۲۴ فروردین، رخ داد یک نفر کشته و ده نفر مجروح شدند.

ساعت‌ها بعد در روز شنبه خبرگزاری فرانسه خبر داد که ۴۳ نفر هم‌چنان در میانه زمین و آسمان در انتظار نیروهای امدادی هستند.

پس از حادثه نیروهای امدادی در محل حاضر شدند و ۱۲۸ نفر را از ۱۶ کابین نجات دادند، با این همه ۴۳ نفر تا ساعات آغازین روز هنوز در کابین‌های باقی‌مانده گرفتار بودند.

وزارت دادگستری ترکیه از آغاز تحقیقات درباره علل این حادثه خبر داده است.

در سال ۱۴۰۰ هم سقوط تله‌کابین در مناطق کوهستانی شمال ایتالیا منجر به کشته شدن دست‌کم ۱۴ نفر و بستری شدن یک کودک شد.

حمله یک نفر با چاقو در سیدنی «شش کشته» به جا گذاشت

نیروهای امدادی در محل
نیروهای امدادی در محل

حمله یک مرد مسلح به چاقو به حاضران در یک مرکز خرید در شهر سیدنیِ استرالیا که روز شنبه، ۲۵ فروردین، اتفاق افتاد شش کشته و ۹ زخمی بر جا گذاشت.

این مرد که هنوز از هویت و انگیزه او خبری منتشر نشده پس از این حمله در محله‌ای در نزدیکی ساحل سیدنی توسط پلیس از پا درآمد.

به گفته یک مقام پلیس سیدنی، مهاجم «تنها بوده» و تهدید اکنون رفع شده است.

این مقام گفته است که نیروهای پلیس در صحنه جنایت هنوز سرنخی از «انگیزه یا ایدئولوژی» فرد مهاجم نیافته‌اند.

پس از آغاز حمله فرد مهاجم با سلاح سرد پلیس بلافاصله در محل حاضر شد و به نوشته خبرگزاری رویترز «صدها نفر» از محل تخلیه شدند.

به گفته سخنگوی اورژانس نیوسات‌ویلز، در پی این حمله که بعدازظهر شنبه به وقت محلی رخ داد، هشت نفر از جمله یک کودک به بیمارستان منتقل شده‌اند.

به گفته یک شاهد عینی، فرد مهاجم عاقبت با شلیک یک پلیس زن بر زمین افتاده است.

پس از وقوع حمله در سیدنی، ویدئوهای بسیاری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که مردم وحشت‌زده را در حال فرار نشان می‌داد.

تشکیل شورای انتقال قدرت در هائیتی برای پایان دادن به آشوب باندهای تبهکار

در پی آشوب باندهای تبهکار در جزیره فقیر هائیتی و استعفای نخست‌وزیر این کشور، یک شورای انتقالی برای پر کردن خلأ قدرت و سامان دادن به نظم عمومی تشکیل شد.

روزنامه رسمی هائیتی، «لو مونیتور»، با انتشار گزارشی رسماً از آغاز به کار این شورا در پی استعفای ماه گذشته آریل هنری، نخست‌وزیر کشور خبر داده است.

تشکیل این شورا امیدها به ایجاد نظم و سامان در کشور بعد از هفته‌ها مناقشه بر سر اجازه دولت به استقرار پلیس و نیروهای امنیتی بین‌المللی با نظارت سازمان ملل و به رهبری کشور کنیا برای مقابله با باندهای تبهکار را افزایش داده است.

شورای یاد شده موظف است «به سرعت» نخست‌وزیر جدید را منصوب کرده و یک دولت فراگیر با مشارکت همه جناح‌های سیاسی را تشکیل دهد.

تشکیل شورای حکومتی که حمایت ایالات متحده را نیز همراه دارد، همچنین اولین گام به سوی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این جزیره فقیر قاره آمریکا در اوایل سال ۲۰۲۶ است.

هائیتی از سال ۲۰۱۶ تاکنون انتخاباتی برگزار نکرده و از زمان ترور جوونل مویز در سال ۲۰۲۱ بدون رئیس جمهور بوده است.

مشخص نیست این شورا تا چه حد خواهد توانست اقتدار خود بر باندهایی که پورتوپرنس، پایتخت کشور را کنترل می‌کنند، تحمیل کند.

اخیراً خشونت باندهای تبهکار، پایتخت این کشور جزیره‌ای فقیر را فلج و دیپلمات‌های خارجی را مجبور به فرار از هائیتی کرده‌ است.

شدت خشونت‌ها در اسفند پارسال به حدی رسیده بود که رسانه‌ها از پراکنده بودن جسد در خیابان‌ها و غارت زیرساخت‌های کشور توسط باندهای تبهکار خبر می‌دادند.

«کمک قابل توجه» چین به «بزرگ‌ترین توسعه نظامی» در روسیه از زمان شوروی

شی جین‌پینگ (چپ) در کنار ولادیمیر پوتین در سفر به مسکو در سال ۲۰۲۳
شی جین‌پینگ (چپ) در کنار ولادیمیر پوتین در سفر به مسکو در سال ۲۰۲۳

مقام‌های عالی‌رتبه آمریکایی می‌گویند که پکن در اجرای «بزرگ‌ترین» پروژه توسعه نظامی روسیه از زمان اتحاد جماهیر شوروی نقشی قابل توجه دارد.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، این مقام‌ها که نخواسته‌اند نام‌شان فاش شود امیدوارند با افشای اطلاعات ایالات متحده در این زمینه فشار افکار عمومی بر حکومت چین را افزایش دهند.

همزمان امید آمریکا به این است که افشای چنین اطلاعاتی باعث شود متحدان اروپایی‌اش نیز فشار خود بر پکن را افزایش دهند. اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، قرار است در هفته جاری به چین سفر کند.

هفته گذشته، واشینگتن هشدار داد که چنان چه مسکو در جنگ اوکراین پیشرفت کند، پکن را مسئول خواهد دانست.

مناسبات روسیه با چین در سال‌های اخیر عمیق‌تر شده و مشارکت راهبردی آنها از زمان تهاجم مسکو به اوکراین در فوریه ۲۰۲۲، بیش از پیش افزایش پیدا کرده است.

تحلیلگران می‌گویند چین در رابطه با روسیه دست بالا را دارد و با ادامه جنگ روسیه و تشدید انزوای بین‌المللی مسکو، این نفوذ چین افزایش هم خواهد یافت.

بر اساس اطلاعاتی که تازه منتشر شده، چین هم‌اکنون در چند حوزه از جمله تولید مشترک پهپاد، قابلیت‌های فضایی و صادرات اقلام صنعتیِ «حیاتی در روند تولید موشک‌های بالیستیک» به روسیه کمک می‌کند.

به گفته یک مقام ارشد آمریکایی، چین در بازسازی زیرساخت‌های صنایع نظامی روسیه «که از زمان حمله به اوکراین به ضعف چشمگیر دچار شده بود» نقش کلیدی داشته است.

به گفته این مقام که نامش فاش نشده، مسکو بدون کمک پکن «به‌سختی می‌تواند» به جنگ با اوکراین ادامه دهد.

بر اساس اطلاعاتی که آمریکا دارد، سال گذشته ۹۰ درصد واردات الکترونیکی روسیه «که در تولید موشک و تانک و جنگنده کاربرد دارند» از چین بوده است.

چین پیشتر اعلام کرده است که «انتقاد یا فشار» در مورد روابط خود با روسیه را نخواهد پذیرفت.

پکن ادعا می‌کند که در مناقشه اوکراین بی‌طرف است، اما به دلیل خودداری از محکوم کردن مسکو بابت تهاجم به اوکراین و همچنین حمایت غیرمستقیم از روسیه از طریق ادامه تجارت با این کشور بارها مورد انتقاد قرار گرفته است.

رضا پهلوی: جنگ خامنه‌ای جنگ ایران و ملت ایران نیست

رضا پهلوی
رضا پهلوی

رضا پهلوی، آخرین ولیعهد ایران، در پیامی به علی خامنه‌ای هشدار داد که «دست از حماقت بردارد و با سیاست‌های توسعه‌طلبانه و البته خیانت‌کارانه‌اش ایران را به ورطه جنگ نکشاند».

نزدیک به دو هفته پس از حمله‌ای منتسب به اسرائیل در دمشق که به کشته شدن هفت نیروی سپاه پاسداران،‌ از جمله محمدرضا زاهدی،‌ از فرماندهان ارشد این نیرو، انجامید، هر روز خبرهایی از نزدیک بودن «انتقام سخت» جمهوری اسلامی می‌آید.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در خطبه نماز عید فطر هفته گذشته گفت حمله هوایی اسرائیل در دمشق به دلیل هدف قرار دادن ساختمان کنسولگری ایران، حمله به خاک ایران بود و یقیناً از آن انتقام گرفته خواهد شد.

در مقابل مقامات اسرائیلی بارها هشدار داده‌اند که هر گونه حمله‌ای به خاک کشور خود را با حمله‌ای مشابه پاسخ خواهند داد، اقدامی که به عقیده بسیاری از کارشناسان می‌تواند به جنگی دیگر در منطقه بینجامد.

شاهزاده رضا پهلوی در پیام خود در شبکه ایکس که روز شنبه، ۲۵ فروردین، منتشر شده، تأکید کرده است که «جنگ خامنه‌ای، جنگ ایران و ملت ایران نیست».

او نوشته است:‌ «خامنه‌ای و رژیم تحت امرش، ایران را به کشوری عقب‌مانده و منزوی بدل کرده‌‌اند، و با درگیر کردن ملت و مملکت در جنگی دیگر، تنها بر مصیبت‌های ایرانیان می‌افزایند.»

روزنامه آمریکایی وال استریت جورنال روز جمعه در گزارشی از احتمال عملی شدن پاسخ نظامی ایران به اسرائیل «در ۴۸ ساعت آتی» نوشته و افزوده بود که رهبر جهوری اسلامی هنوز در حال بررسی مخاطرات سیاسی چنین حمله‌ای است.

همزمان دست‌کم دو خط هوایی اروپایی پروازهای خود به ایران را کم یا تعلیق کرده و چند کشور هم از شهروندان خود خواسته‌اند که خاک ایران و اسرائیل را ترک کنند.

روبرتو کاوالی، طراح مُدی که از «خدا کُپی می‌کرد» درگذشت

روبرتو کاوالی
روبرتو کاوالی

خبرگزاری‌ها از درگذشت روبرتو کاوالی، طراح مد افسانه‌ای ایتالیایی که نقش‌های پوست حیوانات را بر روی چرم و منسوجات اجرا می‌کرد، در سن ۸۳ سالگی خبر می‌دهند.

آنسا، خبرگزاری ایتالیا به نقل از خانه مد کاوالی گزارش داد که او پس از یک دوره طولانی بیماری در خانه‌اش در فلورانس درگذشت.

کاوالی متولد ۱۵ نوامبر ۱۹۴۰ در فلورانس ایتالیا بود و در همان شهر نیز درگذشت.

او با الهام از طبیعت و از جمله نقش‌های پوست حیوانات، با استفاده از چرم‌های طرح‌دار و رنگ‌های جسورانه، به شهرت رسید.

به جز طرح‌های الهام‌گرفته از حیوانات، لباس‌های هیپی، شلوار جین و طرح‌های تکه‌کاری روی جین‌ نیز از جمله کارهای معروف او به شمار می‌رفت.

کاوالی سال ۲۰۱۱ در مصاحبه با مجله ووگ گفته بود «هر چیزی را که در طبیعت است دوست دارم.»

او افزوده بود که «کم کم فهمیدم حتی ماهی‌ها هم لباس رنگی فوق‌العاده‌ای دارند، مار و ببر هم همینطور. فهمیدم که که خداوند واقعاً بهترین طراح است و شروع کردم به کپی کردن از خدا.»

چهره‌های معروف عرصه‌های مختلف هنری از جمله بازیگری، موسیقی و مد همچون بیانسه، لیدی گاگا، نیکول کیدمن، بلا حدید، نائومی کمپبل، بریژیت باردو، سوفیا لورن، کیم کارداشیان و جنیفر لوپز یا کارهای او را پوشیده‌اند یا از طرفداران او به حساب می‌آیند.

از روبرتو کاوالی با عنوان «فانوس دریایی الهام برای دیگران» و «عشق توسکانی» یاد می‌شود.

هواپیمایی اتریش پروازهای خود به تهران را به مدت شش روز تعلیق کرد

با بالا گرفتن احتمالا درگیری نظامی بین ایران و اسرائیل، هواپیمایی اتریش روز جمعه ۲۴ فروردین اعلام کرد پروازهای خود از وین به تهران را تا پنجشنبه ۱۸ آوریل (شش روز دیگر) تعلیق کرده است.

وزارت خارجه اتریش نیز روز جمعه از شهروندان خود خواست ایران را ترک کنند. پیشتر در همین روز آلمان از شهروندان خود خواسته بود که ایران را ترک کنند.

به گزارش رویترز، اتریش ایرلاینز، آخرین شرکت هواپیمایی اروپای غربی که به ایران پرواز می‌کند، اعلام کرد در واکنش به بالا گرفتن تنش در منطقه خاورمیانه، تمام پروازهای خود از وین به تهران را تا ۱۸ آوریل (۳۰ فروردین) به‌حالت تعلیق در می‌آورد.

شرکت هواپیمایی استرالیایی کانتاس نیز اعلام کرد به دلیل تشدید تنش‌ها میان ایران و اسرائیل، پروازهای مستقیم خود از پرت به مقصد لندن را متوقف می‌کند و این پروازها از این پس، با یک توقف در سنگاپور صورت خواهد گرفت.

شرکت ایرفرانس نیز مسیر برخی از پروازهای خود را تغییر داده تا از آسمان ایران استفاده نکنند.

پیشتر شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزای آلمان روز چهارشنبه خبر تعلیق پروازهای خود به تهران را اعلام کرد. ولی اتریش ایرلاینز پروازهای خود را به تهران دو روز بیشتر نسبت به شرکت مادر آلمانی خود لوفت‌هانزا ادامه داده بود.

اتریش ایرلاینز در بیانیه خود تاکید کرده است، مسیرها پروازهایی که از قلمرو آسمان ایران عبور می‌کنند، نیز اصلاح خواهند شد. ایمنی مسافران و خدمه ما بالاترین اولویت را دارد.

در روزهای اخیر رسانه‌های بین‌المللی گمانه زنی هایی در خصوص احتمال عملی‌شدن پاسخ نظامی ایران به اسرائیل طی یکی دو روز آینده مطرح کرده‌اند.

با افزایش تنش میان اسرائیل و جمهوری اسلامی، سی‌بی‌اس نیوز نیز در گزارشی، به نقل از دو مقام آمریکایی اعلام کرد که اسرائیل خود را برای بدترین سناریو که به باور مقامات آمریکایی حتی طی چند ساعت آینده احتمال وقوع آن وجود دارد آماده می‌کند.

دو مقام آمریکایی که به نام آنها اشاره‌ای نشده، به سی‌بی‌اس نیوز گفته‌اند حمله تلافی جویانه جمهوری اسلامی احتمالاً تا روز جمعه، ۲۴ فروردین انجام خواهد شد و پیش‌بینی می‌شود از جمله شامل شلیک بیش از ۱۰۰ پهپاد و ده‌ها موشک به سمت اهداف نظامی اسرائیل در داخل این کشور باشد.

آلمان از شهروندان خود خواست ایران را ترک کنند

 ساختمان وزارت خارجه آلمان
ساختمان وزارت خارجه آلمان

وزارت خارجه آلمان روز جمعه در بیانیه‌ای به شهروندان این کشور هشدار داد که ایران را ترک کنند چرا که خطر بالاگرفتن ناگهانی تنش‌های بین جمهوری اسلامی و اسرائیل وجود دارد و ممکن است آلمانی‌ها در ایران در معرض خطر دستگیری خودسرانه باشند.

در بیانیه تازه وزارت خارجه آلمان آمده است: «در تنش‌های کنونی، به‌ویژه بین اسرائیل و ایران، خطر بالاگرفتن ناگهانی تنش وجود دارد» و نمی توان نادیده گرفت که ممکن است چنین وضعیتی بر «مسیرهای حمل و نقل هوایی، زمینی و دریایی تأثیر بگذارد.»

این بیانیه اضافه کرده است : «شهروندان آلمانی همچنین در معرض خطر جدی دستگیری و بازجویی خودسرانه و محکوم شدن به حبس‌های طولانی هستند. شهروندان دو تابعیتی با تابعیت ایرانی و آلمانی به ویژه در معرض خطر هستند.»

پیشتر در همین زمینه، شرکت هواپیمایی لوفت‌هانزای آلمان روز پنج‌شنبه تعلیق پروازهای خود به تهران را تا ۱۸ آوریل تمدید کرد.

به نوشته خبرگزاری‌ها این تصمیم به‌دلیل «حالت آماده‌باش در خاورمیانه» در ارتباط با احتمال انتقام‌جویی جمهوری اسلامی از حمله هوایی «اسرائیل» به کنسولگری ایران در سوریه گرفته شده است.

لوفت‌هانزا و شرکت هواپیمایی اتریشی تابعه آن تنها دو شرکت هواپیمایی غربی هستند که به تهران پرواز می‌کنند و این پروازها عمدتاً توسط خطوط هوایی ترکیه و خاورمیانه انجام می‌شود.

لوفت‌هانزا ابتدا اعلام کرد که پروازهای رفت و برگشت به تهران را تا ۱۳ آوریل (۲۵ فروردین) به حالت تعلیق درآورده است، ولی بعدا تعلیق خود را پنج روز دیگر تمدید کرد.

با استفاده از رویترز

بیشتر

تازه‌های ایران و جهان

XS
SM
MD
LG