لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ تهران ۰۲:۱۴

بیش از ۲۰۰ نفر در درگیری‌های آخر هفته نیجریه کشته شدند


کشته‌شدگان ماه ژانویه در نیجریه

سیمون لالونگ، فرماندار ایالت پلاتو واقع در نواحی مرکزی نیجریه گفت در درگیری‌های کشاورزان و دامداران بیش از ۲۰۰ نفر کشته شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس سایمون لالونگ فرماندار ایالت پلاتو غروب سه‌شنبه پنجم تیرماه و همزمان با دیدار محمدو بوهاری رییس جمهور نیجریه از منطقه آمار قطعی تلفات را اعلام کرد.

در روزهای گذشته نیروهای پلیس، ارتش و واحدهای ضد تروریسم برای متوقف کردن این درگیری‌ها به منطقه اعزام شده بودند.

پلیس ایالت پلاتو روز یکشنبه تعداد تلفات را ۸۶ نفر اعلام کرده بود. این خونبارترین درگیری از این نوع طی سال جاری بوده است.

درگیری‌های خشونت بار بین دامداران و کشاورزان بر سر منابع طبیعی یکی از نگرانی‌های امنیتی جدی برای نیجریه است. نیجریه پر جمعیت‌ترین کشور آفریقایی است که از نظر مذهبی جمعیت آن به دو بخش تقسیم می‌شوند، اکثر مسلمانان در شمال و اکثر مسیحیان در جنوب کشور ساکنند.

طبق برخی از ارزیابی‌ها میزان تلفات درگیری‌ها بین دامداران و کشاورزان حتی از حملات گروه شبه‌نظامی و تندرو بوکوحرام بیشتر است.

در آستانه فرارسیدن انتخابات نیجریه که سال آینده برگزار خواهد شد مشکلات امنیتی به چالشی بزرگ برای رییس جمهور این کشور بدل شده است. محمدو بوهاری، سیاستمدار مسلمان و حاکم نظامی سابق نیجریه در سال ۲۰۱۵ با پیروزی در انتخابات به مقام ریاست جمهوری رسید.

حملات مسلحانه گروه تندرو بوکوحرام که هنوز هم در نواحی شمال شرقی کشور ادامه دارد به‌عنوان یکی از عوامل وقوع درگیری‌های مسلحانه بین دامداران و کشاورزان تلفی می‌شود. ولی تغییرات اقلیمی نیز عامل مهم دیگر این مناقشات است.

به خاطر ناامنی‌های به‌وجود آمده از سوی بوکوحرام دامداران برای چرای حیوانات مجبور شده‌اند به سمت نواحی جنوبی‌تر حرکت کنند که ساکنان آن کشاورزند.

دفتر ریاست جمهوری نیجریه روز دوشنبه گفت موج جدید درگیری‌ها پس از ربودن حدود ۱۰۰ دام و کشته شدن چند دامدار اتفاق افتاده است.

رییس جمهور در عین حال یک سیاستمدار را بدون نام بردن از او متهم کرد که در آستانه انتخابات می‌کوشد از این آشوب‌ها بهره‌برداری کند.

محمد بوهاری در عین حال در مورد اقدامات انتقام‌جویانه هشدار داده است.

با استفاده از آسوشیتدپرس

دیدن نظرات (۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG