لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ تهران ۱۳:۵۳

سفیر آمریکا در سازمان ملل از سمت خود استعفا کرد


تصویری از نشست خبری دونالد ترامپ و نیکی هیلی پس از اعلام خبر استعفای وی

نیکی هیلی، سفیر ایالات متحده در سازمان ملل متحد، روز سه‌شنبه ۱۷ مهر اعلام کرد که از سمت خود استعفا داده است، امری که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، نیز با آن موافقت کرد.

خانم هیلی در این روز با حضور در کاخ سفید و کنفرانس خبری مشترکی که با آقای ترامپ داشت، تصمیم خود را اعلام کرد. ساعاتی پیش از آن رسانه‌های آمریکا از جمله شبکه خبری سی‌ان‌ان گزارش داده بودند که او صبح سه‌شنبه تصمیم خود را به اطلاع کارمندانش رسانده است.

پس از آن دونالد ترامپ با انتشار توییتی خبر داد که سفیر آمریکا در سازمان ملل ساعت ده و نیم صبح همان روز در کاخ سفید به دیدار وی می‌آید و قرار است که متعاقب آن خبر بزرگی اعلام شود. آقای ترامپ در این توییت نیکی هیلی را «دوست» خود نامید.

استعفای این مقام بلندپایه دولت ترامپ که دلیل آن هنوز مشخص نیست در حالی صورت گرفته که کمتر از یک ماه به انتخابات میاندوره‌ای کنگره باقی مانده است.

نیکی هیلی مواضع سرسختانه‌ای در مقابل ایران داشت و از طرفداران سرسخت انتقال سفارت آمریکا به بیت‌المقدس بود. وی هندی‌تبار و جمهوری‌خواه است که پیش از نمایندگی آمریکا در سازمان ملل، فرماندار کارولینای جنوبی بود.

خانم هیلی در طول مبارزات انتخاباتی از منتقدان دونالد ترامپ بود و در ابتدا از کاندیداتوری سناتور مارکو روبیو و سپس از سناتور تد کروز در میان دیگر نامزدهای جمهوری‌خواه حمایت کرد. با این حال در ادامه با دونالد ترامپ همراه شد و متعاقب پیروزی وی در انتخابات از تمایل خود برای عضویت در کابینه آقای ترامپ و تیم مشاور امنیت ملی آمریکا سخن گفت.

به گزارش سی‌ان‌ان دونالد ترامپ گفته است تا دو سه هفته آینده جانشین نیکی هیلی را تعیین می‌کند.

خبرگزاری بلومبرگ نیز به کنفرانس خبری آقای ترامپ پرداخته که پس از دیدار وی با نیکی هیلی انجام شده و در آن از خدمات خانم هیلی ستایش کرده است.

به گفته وی، نیکی هیلی تا آخر امسال در سمت خود می‌ماند و پس از آن کناره‌گیری خواهد کرد.

آقای ترامپ اظهار داشت که خانم هیلی شش ماه قبل به وی گفته که پس از دو سال خدمت در این سمت از آن کناره‌گیری می‌کند.

رئیس جمهور آمریکا افزود: «کار او عالی بود و ما در کنار هم اقدامات فوق‌‌العاده‌ای را به انجام رساندیم.»

بلومبرگ عنوان کرده که استعفای نیکی هیلی شگفتی مقامات عالی کاخ سفید از جمله مایک پنس، معاون رئیس جمهور آمریکا» را به دنبال داشته است. حتی برخی این اقدام را چنین تعبیر کرده‌اند که او می‌خواهد برای دوره بعدی انتخابات ریاست جمهوری کاندیدا شود.

اما نیکی هیلی در کنفرانس خبری امروز خود این گمانه‌زنی را رد کرد و گفت که او در انتخابات دو سال بعد کنار دونالد ترامپ خواهد ماند.

دیدن نظرات (۶۲)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG