لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۲۱:۳۳

خبرخوان

«بازگشت ناو هواپیمابر نیمیتز» به خلیج فارس

ناو هواپیمابر «یو اس اس نیمیتز» (عکس از آرشیو)

یک مقام‌ وزارت دفاع آمریکا جمعه هفتم آذر ماه گفته‌است، ناو هواپیمابر «یو اس اس نیمیتز» و ناوگروه همراهش برای حمایت و پوشش هوایی به هنگام خروج نیروهای این کشور از افغانستان و عراق، به منطقه خلیج فارس بازگردانده می‌شود.

این مقام دفاعی آمریکا به شبکه سی ان ان گفته‌است، «این تصمیم قبل از انتشار خبر ترور دانشمند هسته ای ایران اتخاذ شده است. اما جا به جایی نیروهای آمریکایی بدون توجه به این موضوع، یک پیام بازدارنده برای ایران است.»

رسانه های ایران روز جمعه گزارش دادند «محسن فخری‌زاده مهابادی»، چهره ارشد در برنامه هسته‌ای ایران، در «منطقه آبسرد» دماوند در نزدیکی تهران هدف سوء قصد قرار گرفته و کشته شده است.

یک مقام در دولت آمریکا هم به سی ان ان گفته است، به دنبال کشته شدن این مقام برنامه هسته ای ایران، واشینگتن شرایط «بسیار حساس» کنونی را زیر نظر دارد.

سی ان ان می‌گوید، بازگشت ناو هواپیمابر «یو اس اس نیمیتز» به منطقه خلیج فارس قدرت نظامی آمریکا را در این منطقه افزایش می‌دهد.

رسانه‌ها در ۲۲ آبان سال جاری اعلام کرده بودند که ناو هواپیمابر «یو اس اس نیمیتز» و ناوگروه همراهش از جمله ناو موشک‌انداز یواس‌اس پرینستون،ناو رالف جانسون و ناو «یو اس اس پل جونز با ترک خلیج فارس برای شرکت در یک مانور به اقیانوس هند می رود.

ناو هواپیمابر نیمیتز به همراه سایر واحدهای دریایی آمریکایی در روزهای ۱۷ نوامبر تا ۲۰ نوامبر رزمایشی در اقیانوس هند برگزار کردند.

ناو هواپیمابر نیمیتز و ناوگروه همراهش در راستای تقویت حضور نظامی آمریکا در خلیج فارس، ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا روز ۲۸ شهریور وارد این منطقه شده بود.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

مقام مالیاتی: ۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در ایران وجود دارد

معاون سازمان امور مالیاتی ایران روز یکشنبه پنجم بهمن‌ماه اعلام کرد ۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی در کشور وجود دارد.

محمد مسیحی در ادامه گفت تقریباً معادل همین رقم نیز برآورد می‌شود ‌که معافیت مالیاتی وجود داشته باشد.

معافیت‌های مالیاتی مربوط به شرکت‌های زیر نظر سپاه و دفتر رهبری است.

وجود ۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی به همراه تقریبا همین میزان معافیت مالیاتی در حالی است که مالیات تقریبا نیمی از بودجه سال جاری را تشکیل می‌دهد و اهمیت فراوانی برای دولت دارد.

در بودجه سال جاری ۲۰۴ هزار میلیارد تومان درآمدهای مالیاتی در نظر گرفته شده است.

کل بودجه عمومی سال جاری خورشیدی ۵۷۰ هزار میلیارد تومان است.

آمارهای رسمی نشان می‌دهد که برخلاف دیگر بندهای درآمدی بودجه مانند صادرات نفت یا فروش شرکت‌های دولتی، درآمدهای در نظر گرفته شده در بخش مالیات تقریبا به‌طور کامل محقق شده است؛ موضوعی که آقای مسیحی نیز آن را تایید کرد.

طی دو سال گذشته، بودجه دولت همواره با یک سوم کسری مواجه شده و سال آینده نیز پیش‌بینی می‌شود بودجه دولتی با کسری هنگفتی مواجه شود.

بر اساس گزارش خبرگزاری فارس و رادیو فردا/ ف.ق/ ک.ر

ورود ناوگروه آمریکا به دریای جنوبی چین در میانه تنش بر سر تایوان

ناو هواپیمابر «یو اس اس تئودور روزولت»

یک ناوگروه نظامی آمریکا با هدایت ناو هواپیمابر «یو اس اس تئودور روزولت» وارد دریای جنوبی چین شد تا «آزادی عبور و مرور دریایی» را تقویت کند.

وزارت دفاع آمریکا روز یکشنبه پنجم بهمن با اعلام این خبر گفت ناوهای جنگی روز شنبه در دریای جنوبی چین مستقر شدند.

در همین روز تایوان اعلام کرده بود چند بمب‌افکن چینی با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌ای و جنگنده‌های این کشور در نزدیکی آب‌های تایوان در جزیره پراتاس به پرواز درآمده‌اند.

آمریکا می‌گوید ناوهای جنگی این کشور در دریای جنوبی چین - منطقه‌ای که پکن مدعی حاکمیت بخش عمده‌ای از آن است - مستقر شده تا «آزادی دریاها و امنیت دریانوردی» را تامین کند.

دریادار داج وریسیمو فرمانده نیروی دریایی آمریکا در منظقه هند-‌اقیانوس آرام گفته است دو سوم تجارت جهانی از همین منطقه عبور می‌کند و برای آمریکا حیاتی است که این‌جا حضور داشته باشد.

چین جزیره تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند اما تایوان می‌گوید کشوری مستقل است و هرگز به چین ملحق نخواهد شد.

چین با ژاپن نیز بر سر چند جزیره مناقشه ارضی دارد.

لوید آستین، وزیر دفاع جدید آمریکا، روز یکشنبه در تماس تلفنی با همتای ژاپنی خود بر تعهد ایالات متحده نسبت به امنیت و حق حاکمیتی ژاپن بر جزایر مورد مناقشه این کشور با چین تاکید کرد.

منابع: رویترز، رادیو فردا/ ف.ق/ک.ر

قصد دولت بایدن برای اجرای سیاست‌های بیشتری در زمینه تغییرات اقلیمی

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا، قرار است هفته آینده سیاست‌های بیشتری را برای مقابله با تغییرات اقلیمی اعلام کند.

جینا مک‌کارتی، مشاور اصلی امور اقلیمی دولت بایدن، با اعلام این خبر همچنین گفته که دولت جدید آمریکا از چین خواسته است تا در زمینه یکی از اهداف‌ خود برای مهار انتشار گازهای گلخانه‌ای، بیشتر سختگیری کند.

مشاور ملی امور اقلیمی کاخ سفید در مورد جزئیات سیاست‌های تازه جو بایدن توضیح بیشتری نداد.

بخشنامه‌ای که روز پنج‌شنبه به رؤیت خبرگزاری رویترز رسیده، نشان می‌دهد که آقای بایدن قصد دارد تا روز ۲۷ ژانویه (۸ بهمن) دور دومی از فرمان‌های اجرایی ریاست‌جمهوری را امضا کند و «مبارزه» با تغییرات اقلیمی در داخل کشور و اولویت بخشیدن به آن به عنوان یک موضوع امنیت ملی، از جمله این فرمان‌های اجرایی است.

جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا که هم اکنون تیم مبارزه با تغییرات اقلیمی آمریکا را هدایت می‌کند گفته که دولت بایدن فشار دیپلماتیک بر چین برای مبارزه جدی‌تر با تغییرات اقلیمی را آغاز کرده است.

آقای کری این مطلب را پس از گفت‌وگوی روز جمعه خود با وزیران خارجه اروپایی بیان کرد. وزیران اروپایی به او گفته‌اند که «پس از بی‌عملی دولت ترامپ در زمینه گرمایش زمین، انتظارات بالایی از دولت بایدن در این زمینه دارند».

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز / پ.پ /ک.ر

روسیه، آمریکا را به دخالت در اعتراض‌های خیابانی این کشور متهم کرد

دیمیتری پسکوف، سخنگوی رئیس‌جمهور روسیه

کرملین روز یکشنبه ۵ بهمن، سفارت ایالات متحده در روسیه را به دخالت در امور داخلی خود از طریق اعلام حمایت از اعتراضات گسترده در این کشور برای آزادی الکسی ناوالنی، منتقد رئیس جمهوری روسیه، متهم کرد.

پیشتر سفارت آمریکا با اعلام هشدار به شهروندان آمریکایی ساکن روسیه، از آنها خواسته بود از مکان‌هایی که تظاهرات در آنها جریان دارد، دور بمانند و از سرکوب معترضان از سوی پلیس نیز انتقاد کرده بود.

دیمیتری پسکوف، سخنگوی رئیس‌جمهور روسیه، با نامناسب خواندن این پیام، سفارت آمریکا را به نقض قوانین روسیه و حمایت از «اعتراضات غیر مجاز» متهم کرد.

روز یکشنبه، آمریکا نیز در واکنش، این اتهامات را رد کرد و ارسال توصیه‌های ایمنی را وظیفه معمول سفارتخانه‌های آمریکا و بسیاری از کشورها دانست.

تظاهرات طرفداران آلکسی ناوالنی، روز شنبه در یکصد شهر روسیه برگزار شد که به دستگیری ۳۵۰۰ نفر انجامید. شواهدی مبنی بر این‌که ایالات متحده در حمایت از این تظاهرات‌ها نقشی داشته در دست نیست.

رئیس پلیس راهور «سیلی خوردن» مأمور از نماینده مجلس را تأیید کرد؛ تکذیب از سوی نماینده

علی اصغر عنابستانی، نماینده سبزوار که متهم شده به مامور پلیس راهور سیلی زده است

محمدحسین حمیدی، رئیس پلیس راهور تهران، روز یک‌شنبه، پنجم بهمن، در مورد سیلی خوردن یک مأمور پلیس راهور از نماینده سبزوار گفت که «ما مستنداتی مبنی بر برخورد فیزیکی نماینده با سرباز پلیس راهور داریم که کاملاً کفایت می‌کند و باید ببینیم مرجع قضائی در این رابطه چه تصمیم‌گیری خواهد کرد.»

به گزارش خبرگزاری تسنیم، اعلام این خبر از سوی رئیس پلیس راهور تهران در حالی است که علی‌اصغر عنابستانی، نماینده سبزوار هرگونه ادعایی را در این باره را «شدیدا» تکذیب می‌کند.

روز شنبه، ۴ بهمن، ویدئویی منتشر شد که در آن یک مأمور راهور توضیح می‌داد که پس از جلوگیری از ورود خودروی یک نماینده مجلس به خط ویژه دروازه دولت در تهران، این نماینده به او سیلی زده است.

در این ویدئو، چند نفر از شهروندان نیز شهادت می‌دهند که شاهد سیلی زدن نماینده مجلس به مامور پلیس بوده‌اند.

انتشار این ویدئو واکنش‌های بسیاری را در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشت.

علی‌اصغر عنابستانی،‌ نماینده‌ای که نام او در این ماجرا مطرح شده است، روز یک‌شنبه در واکنش به سخنان رئیس پلیس راهور تهران، ضمن تکذیب برخورد با سرباز گفت: «تا شب مشغول جمع و جور کردن کارها هستیم و ناجا هم کارهایش را انجام می‌دهد ما هم تا شب بیانیه‌ای صادر می‌کنیم که کل ماجرا در آن توضیح داده شده است.»

دی‌ماه سال ۹۷ نیز محمد باسط درازهی، نماینده سراوان در مجلس دهم در جریان حضور در سازمان گمرک ایران به کارمند آن فحاشی کرد، چون آن کارمند مانع ورود بدون هماهنگی وی به این سازمان ‌شده بود.

پس از بازتاب گسترده این اقدام، هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان اعلام کرد که این نماینده مجلس به تذکر شفاهی و کتبی به همراه درج در پرونده و کسر حقوق محکوم شده است.

نهایی شدن حکم اعدام بیش از ۳۴۰ نفر در عراق

گروهی از افراد قبلی که در عراق به جرم «تروریسم» حکم اعدام دریافت کردند

رئیس‌جمهور عراق روز یکشنبه حکم اعدام ۳۴۰ نفر را به جرم «تروریسم» و دیگر اتهامات جنایی نهایی کرد.

این خبر سه روز پس از آن منتشر می‌شود که بمب‌گذاران انتحاری گروه داعش باعث مرگ دست‌کم ۳۲ شهروند غیرنظامی و زخمی شدن ۱۱۰ نفر دیگر در مرکز بغداد شدند.

به گزارش رسانه‌های دولتی عراق، برهم صالح، رئیس‌جمهور عراق، اعلام کرده است که پرونده این افراد «از تمام جوانب قانونی بررسی شده و مطابقت حکم آنها با قانون اساسی نیز تأیید شده است.»

در همین حال به گزارش خبرگزاری «رووداو»، سازمان دیدبان حقوق بشر صدور حکم جمعی اعدام برای این افراد را «دارای انگیزه سیاسی» و یکی از «ابزارهای سیاسی» حکومت عراق دانسته است.

«بلقیس ویله»، از مسئولان ارشد دیدبان حقوق بشر به این خبرگزاری گفته است که رهبران عراق «می‌خواهند با این احکام جمعی بگویند که مسئله تروریسم را جدی می‌گیرند بدون اینکه روند دادرسی درستی طی شده باشد» و افزوده است که «بسیاری از اعترافات این افراد زیر شکنجه از آنها گرفته شده است.»

شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ماه نوامبر در گزارش خود نوشت: «مقام‌های عراقی در ماه‌های اکتبر و نوامبر ۴۲ زندانی را در زندان مرکزی ناصریه اعدام کردند، امری که ظاهراً بخشی از یک طرح بزرگتر است برای اعدام تمامی افرادی که در صف اعدام قرار داده‌اند.»

دست‌کم ۴۱ هزار نفر در عراق در زندان به‌سر می‌برند که بیش از ۲۲ هزار نفر از آنها به خاطر اتهامات مربوط به تروریسم در حبس هستند.

مسجد در حال ساخت اهل سنت در ایرانشهر «با فشار نماینده رهبر و وزارت اطلاعات» تخریب شد

تصویری از محل ساخت مسجد جامع در ایرانشهر

فعالان بلوچ می‌گویند نماینده رهبر جمهوری اسلامی در استان سیستان و بلوچستان با همکاری وزارت اطلاعات، در راستای «تحت فشار قرار دادن اهل سنت» ساخت یک مسجد در حال ساخت در شهر ایرانشهر را متوقف کرده‌اند.

به نوشته کمپین فعالان بلوچ، تخریب این مصلا در حالی صورت گرفته است که همه مجوزهای لازم از سوی دادستانی، شورای تامین و شهرداری برای ساخت مسجد جامع اهل سنت اخذ شده بود.

پیش از این، نوراحمد درخوش، شهردار ایرانشهر مدعی شده بود که علت تخریب این مکان، «عدم استعلام و دریافت تاییدیه از اداره حج و اوقاف» بوده است.

بر اساس گزارش کمپین فعالان بلوچ، روز ۲۵ دی ماه، شهردار ایرانشهر در تماس با مولانا طیب ملازهی، امام جمعه اهل سنت ایرانشهر، خواستار پر کردن فنداسیون مسجد جامع و تخریب آن شده بود ولی پس از خودداری از انجام این کار، ماموران شهرداری اقدام به تخریب این مصلا کرده‌اند.

این کمپین می‌گوید پیش از این نماینده رهبر جمهوری اسلامی در سیستان و بلوچستان با همکاری وزارت اطلاعات، ساخت مساجد « مولانا ابراهیم دامنی» و «منبع العلوم کوه ون» را متوقف کرده است و توقف ساخت مسجد جامع، سومین اقدام این نهاد برای فشار بر اهل سنت این منطقه محسوب می‌شود.

اقلیت‌های مذهبی در چهار دهه گذشته همواره از سوی جمهوری اسلامی تحت فشار قرار داشته‌اند.

مولانا عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، ۱۶ دی‌ماه امسال، در نامه‌ای به رهبر جمهوری اسلامی از برخوردهای تبعیض‌آمیز حکومت با اهل سنت انتقاد کرده بود.

آقای عبدالحمید در بخشی از این نامه خطاب به علی خامنه‌ای نوشته بود: «پس از گذشت ۴۲ سال از پیروزی انقلاب اسلامی، اهل ‌سنت ایران همچنان در باب حقوق شهروندی با مشکلات و دغدغه‌های فراوانی مواجه‌اند، به ‌نحوی که احساس می‌کنند در ایران اسلامی شهروند درجه چندم به‌حساب می‌آیند.»

بزرگترین خلیج دریای خزر در حال خشکی و مرگ کامل است

مرغان آتشی یا فلامینگوها از مدتی قبل در خلیج گرگان با فشار زیست‌محیطی روبه‌رو هستند

خلیج گرگان، بزرگترین خلیج دریای خزر و یکی از مجموعه‌های ارزشمند زیست‌محیطی در سطح جهانی، براثر بی‌توجهی، در حال خشک شدن کامل است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، حدود ۲۷ درصد از حساس‌ترین واحدِ اکولوژیکی خلیج گرگان که ارزش آن، بیش از ۸۰ درصد ارزشِ زیستگاهی تمام این خلیج بوده، به کلی خشک شده است.

حمید علیزاده لاهیجانی، «معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه ملی اقیانوس‌شناسی و علوم جوی» با اعلام این خبر گفته است که با بی‌توجهی‌های فعلی، این خلیج به زودی به یک تالاب مرطوب داخلی تبدیل می‌شود.

خلیج گرگان در سال ۱۳۵۴ به عنوان «نخستین مجموعه تالاب بین‌المللی جهان»، در فهرست «تالاب‌های کنوانسیون رامسر» ثبت شد.

فردی در میشیگان آمریکا یک میلیارد دلار در بخت‌آزمایی برد

یکی از فروشگاه‌های فروشنده بلیط مگا میلیونز در آمریکا

سازمان‌دهندگان قرعه‌کشی «مگا میلیونز» در آمریکا می‌گویند بلیط برنده این بخت‌آزمایی را فردی در ایالت میشیگان خریده و اکنون منتظر آمدن او هستند.

ارزش بلیط برنده این قرعه‌کشی، این بار، یک میلیارد و ۵۰۰ هزار دلار است که سومین جایزه بزرگ بخت‌آزمایی در تاریخ آمریکاست.

قرعه‌کشی برای این جایزه میلیاردی شامگاه جمعه، سوم بهمن، انجام شد و بلیط شماره ۲۴ برنده آن اعلام شد، اما شخص برنده هنوز برای دریافت جایزه خود رجوع نکرده است.

سازمان‌دهندگان می‌گویند برگ برنده را شخصی در یک فروشگاه خواروبارفروشی در شهر کوچک نووی در حومه دیترویت میشیگان به قیمت دو دلار خریده است.

بنا بر مقررات «مگا میلیونز»، او می‌تواند بین دریافت یک‌باره جایزه یا دریافت آن با اقساط ۲۹ ساله یکی را انتخاب کند. در صورت دریافت یک‌باره جایزه، پس از پرداخت مالیات، مبلغ ۵۳۰ میلیون دلار به دست او می‌رسد.

به این خاطر که طی چهار ماه اخیر از ۳۶ قرعه‌کشی قبلی «مگا میلیونز» برگ برنده‌ای بیرون نیامد، مبلغ این بخت‌آزمایی به بالاتر از یک میلیارد دلار رسید.

بلیط‌های «مگا میلیونز» در فروشگاه‌های مواد غذایی و پمپ بنزین‌های ۴۵ ایالت آمریکا، ناحیه کلمبیا و جزایر ویرجین فروخته می‌شود.

بزرگ‌ترین جایزه «مگا میلیونز» در اکتبر ۲۰۱۸ به مبلغ ۱.۵۳۷ میلیارد دلار پرداخت شد.

وزارت خارجه ایران اتهامات و دادگاه اسدالله اسدی را «یک دام پیچیده» توصیف کرد

سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید اتهام مشارکت یک دیپلمات ایرانی در طرح بمبگذاری همایش سازمان مجاهدین خلق، «یک دام پیچیده» است که برخی سرویس‌های اطلاعاتی طراحی کرده‌اند.

سعید خطیب‌زاده، روز یک‌شنبه ۵ بهمن در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا، بدون توضیح یا ارائه جزییات درباره این ادعا، دادگاه محاکمه اسدالله اسدی که در بلژیک برگزار می‌شود را نیز یک «کارزار ضد اطلاعاتی علیه ایران» خوانده است.

او گفته است که این دیپلمات ایرانی «دسترسی بسیار محدودی به تلفن برای تماس با خانواده‌اش» دارد و از شرایط نگهداری او در زندان شهر آنتورپ بلژیک انتقاد کرده است.

آقای اسدی تیرماه ۹۷ به اتهام هدایت و مشارکت در طرح بمبگذاری همایش سازمان مجاهدین خلق به همراه سه متهم دیگر این پرونده بازداشت شد.

سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است با توجه «نقص مصونیت‌های دیپلماتیک»، دادگاه بلژیک را دارای صلاحیت برای رسیدگی به این پرونده نمی‌داند و عدم حضور آقای اسدی در جلسات دادگاه نیز بر اساس «توصیه وکیل» این متهم است.

رسانه‌های آلمان روز پنج‌شنبه گزارش دادند که سرنخ‌های تازه‌ای از رفت و آمدهای اسدالله اسدی در ۱۱ کشور اروپایی و همچنین فهرست افراد مرتبط با این دیپلمات به دست آمده و احتمالا این افراد برای نهادهای اطلاعاتی ایران کار می‌کرده‌اند.

بر اساس این گزارش‌ها، پلیس این کشور دو دفترچه یادداشت در خودروی این دیپلمات کشف کرده که در یک دفترچه دستورالعمل رمزگذاری شده ساخت بمب دستی نوشته شده و در دفترچه دیگر که شامل ۱۸۹ یادداشت است، نشان می‌دهد آقای اسدی به برخی افراد ناشناس که نام‌ ایرانی دارند، مبالغی بین ۲۵۰۰ تا ۵ هزار یورو پرداخت کرده است.

مقام‌های قضایی آلمان بر این باور هستند که افراد دریافت‌کننده پول با نهادهای اطلاعاتی ایران در ارتباط بوده‌اند و در حال تحقیق هستند که آیا او مسئولیت هدایت این گروه از افراد را بر عهده داشته است.

قرار بود حکم این دیپلمات که احتمالا ۲۰ سال حبس خواهد بود، روز جمعه صادر شود، اما دادگاه آنتوِرپ بلژیک بدون ارائه توضیحی در این خصوص آن را تا چهارم فوریه، دو هفته دیگر، به تعویق انداخت.

در این پرونده سه متهم دیگر به نام‌های امیر سعدونی، نسیمه نعامی و مهرداد عارفانی نیز حضور دارند.

دادستان برای میر سعدونی و نسیمه نعامی ۱۸ سال زندان و برای مهرداد عارفانی ۱۵ سال حبس درخواست کرده است.

بازداشت متحد ناوالنی توسط پلیس روسیه؛ همسر ناوالنی آزاد شد

یولیا ناوالنی، همسر الکسی ناوالنی

پلیس مسکو یولیا ناوالنی، همسر الکسی ناوالنی و لوبوف سوبول، متحد این معترض روس را در جریان تظاهرات اعتراضی روز گذشته بازداشت کرد.

یولیا ناوالنی پس از بازداشتش در صفحه اینستاگرام خود، پستی منتشر کرد و نوشت که داخل ون پلیس است. بر اساس برخی گزارش‌ها او پس از چند ساعت آزاد شده است.

بازداشت لوبوف سوبول توسط ماموران پلیس نیز در حالی صورت گرفت که او با برخی خبرنگاران در حال گفت‌وگو بود.

روز شنبه ده‌ها شهر روسیه شاهد تظاهرات اعتراضی هواداران الکسی ناوالنی بود و نیروهای امنیتی بیش از سه هزار نفر را بازداشت کردند.

در برخی از شهرهای شمالی روسیه هواداران الکسی ناوالنی در دمای ۵۰ درجه سانتیگراد زیر صفر در خیابان‌ها دست به تظاهرات زدند.

وزارت امور خارجه آمریکا و بریتانیا اقدامات دولت روسیه را به شدت محکوم کرد‌ه‌اند.

ند پرایس ، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفته است دولت روسیه علاوه بر بازداشت معترضان، با آزار و اذیت سازمان دهندگان این اعتراضات، تهدید علیه شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی و دستگیری پیشگیرانه شرکت کنندگان بالقوه، دست به سرکوب حق تجمع مسالمت آمیز و آزادی بیان زده بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا از مقامات دولت روسیه خواسته است تمام کسانی که به دلیل استفاده از حق خود بازداشت کرده، از جمله الکسی ناوالنی را آزاد کند.

آلکسی ناوالنی، منتقد سرسخت حکومت روسیه، به محض بازگشت از آلمان در فرودگاه بازداشت شد. او اواخر تابستان گذشته در پی مسمومیت با گاز اعصاب نووی‌چوک به آلمان منتقل شده بود. روسیه دست داشتن در مسمومیت این منتقد را تکذیب کرده است.

سرطان دومین عامل مرگ‌ومیر ایرانیان است

بازار تجریش در تهران؛ عکس آرشیوی

یک مقام وزارت بهداشت ایران می‌گوید بر اساس آماری که سه سال پیش ثبت شده است، سالانه ۱۳۵ هزار ایرانی به سرطان مبتلا می‌شوند و پس از بیماری‌های قلبی عروقی، ابتلا به سرطان دومین عامل مرگ ایرانیان به شمار می‌رود.

افشین استوار، مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وابسته به وزارت بهداشت، با بیان این‌که بروز مرگ‌ومیر سالانه ناشی از سرطان در ایران نسبت به متوسط جهانی «کمتر» است، گفت: «بر اساس نتایج برنامه ملی ثبت سرطان که آخرین گزارش آن مربوط به سال ۹۶ است، سالانه نزدیک به ۱۳۵ هزار ابتلا در کشور ثبت می‌شود که ۵۲ درصد ابتلا به مردان و ۴۸ درصد به زنان مربوط می‌شود.»

به‌گفته این مقام وزارت بهداشت، شایع‌ترین انواع این بیماری در ایران شامل سرطان‌های پستان، پروستات، روده بزرگ، پوست و معده است.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر افزود ۱۶ درصد مرگ‌ومیرها در ایران به سرطان مربوط می‌شود که بعد از بیماری‌های قلبی عروقی دومین عامل مرگ‌ومیر در کشور است.

افشین استوار خاطرنشان کرد که تغییر سبک زندگی ایرانیان در سال‌های اخیر سبب شده است که بروز سرطان در سال ۱۳۹۶ در مقایسه با سال‌های پیش از آن با افزایشی چشمگیر مواجه شود.

مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر دلایل متعددی از جمله کمبود مصرف میوه و سبزی، کاهش فعالیت بدنی نسبت به گذشته، چاقی، کلسترول بالا، مصرف مواد مخدر و سیگار و عوامل محیطی را از عوامل موثر در افزایش موارد ابتلا به سرطان در ایران برشمرد.

به گفته این مقام وزارت بهداشت، در برنامه‌ریزی‌های بین‌المللی برای بیماری‌های غیرواگیر، سال گذشته آلودگی هوا نیز به‌عنوان یکی از عوامل خطر اصلی اضافه شده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری تسنیم/ آ.ت/ س.ن

تماس تلفنی موسوی و رهنورد با مادر سهراب اعرابی پس از ۱۰ سال حصر خانگی

پروین فهیمی و فرزندش سهراب اعرابی در اعتراضات خرداد ۱۳۸۸

وبسایت کلمه از تماس تلفنی میرحسین موسوی و زهرا رهنورد، رهبران جنبش سبز، با مادر سهراب اعرابی، یکی از کشته‌شدگان اعتراضات سال ۱۳۸۸ پس از قریب به ۱۰ سال حصر خانگی خبر داده است.

این وبسایت یادداشتی از خانم فهیمی را نیز منتشر کرده است که جزییاتی درباره این تماس تلفنی بیان می‌کند.

خانم فهیمی نوشته است که آقای موسوی ضمن یاد کردن از فرزند او سهراب و تمامی جان‌باختگان اعتراضات آن سال ابراز امیدواری کرده است که بتواند در روزهای آینده و با خانواده‌های آسیب دیده سال ۸۸ تماس بگیرد.

هفته گذشته فرزندان میرحسین موسوی و زهرا رهنورد اعلام کردند که پس از ۱۰ سال حصر خانگی برای آنها مجوز خط مستقیم تلفن صادر شده است.

میرحسین موسوی و مهدی کروبی، دو نامزد انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸، اعلام پیروزی محمود احمدی‌نژاد در آن انتخابات را نتیجه تقلب و دخالت نهادهای نظامی دانستند.

انتخابات آن سال در نهایت به اعتراضات گسترده‌ای در پایتخت منجر شد که حکومت ایران آن را سرکوب کرد.

متعاقب آن رخدادها رهبران جنبش سبز از بهمن سال ۱۳۸۹ در حصر خانگی هستند، اگرچه در ماه‌های اخیر مهدی کروبی توانسته دیدارهایی محدود با برخی از چهره‌های سیاسی همسو با خود داشته باشد.

اعتراضات تونس وارد هشتمین روز خود شد

اعتراضات مردمی در تونس روز شنبه ۴ بهمن‌ماه وارد هشتمین روز خود شد.

خبرگزاری رویترز گزارش داده که صدها معترض در خیابان‌های تونس علیه نابرابری اقتصادی و خشونت پلیس دست به تظاهرات زدند.

دولت تونس اعتراضات خیابانی را «به خاطر شیوع کرونا» ممنوع کرده و نیروهای امنیتی خیابان مرکزی پایتخت را مسدود کرده‌اند.

با این حال، معترضان با شعار «مردم خواهان سرنگونی رژیم هستند» در خیابان‌ها حضور یافتند. این شعاری بود که یک دهه پیش نیز در اعتراضات مردمی تونس سر داده شد و آغازگر اعتراضات مردمی موسوم به بهار عربی در دیگر کشورها و سرنگونی دولت‌ها در یمن، لیبی و مصر شد.

دولت تونس به رهبری زین‌العابدین بن علی در انقلاب مردمی ۱۰ سال پیش که «انقلاب یاس» نام گرفت، سرنگون شد. این اعتراضات با خودسوزی کارگری در اعتراض به فقر و خشونت پلیس، آغاز شده بود.

گزارش‌ها حاکی از درگیری جوانان و نیروهای پلیس در خیابانهای تونس است و طی هشت روز گذشته، صدها معترض در این کشور بازداشت شده‌اند.

دادگاه استیضاح ترامپ به دو هفته دیگر موکول شد

دادگاه استیضاح دونالد ترامپ رئیس‌جمهور سابق آمریکا که قرار بود روز دوشنبه ۵ بهمن‌ماه در سنای آمریکا برگزار شود، به ماه آینده میلادی موکول شد.

خبرگزاری رویترز روز شنبه ۴ بهمن‌ماه گزارش داد که رهبران سنای آمریکا روز جمعه توافق کردند که جلسه دادگاه استیضاح برای دو هفته به تعویق بیفتد.

این تصمیم با توجه به برنامه ملس سنا در راستای بررسی گزینه‌های جو بایدن رئیس‌جمهور جدید آمریکا برای معرفی اعضای کابینه و گرفتن رای اعتماد سنا گرفته شده است.

سناتور چاک شومر رهبر اکثریت دموکرات سنا گفته است دادگاه استیضاح آقای ترامپ قرار است ۸ فوریه برگزار شود؛ موضوعی که با استقبال میچ مکانل رهبر اقلیت‌های جمهوری‌خواه سنا نیز مواجه شده است.

استیضاح دونالد ترامپ پس از حمله شماری از خشونت‌طلبان طرفدار او به ساختمان کنگره در روز ۱۷ دی به جریان افتاد.

در جریان حمله به ساختمان کنگره یک مأمور پلیس و چهار نفر دیگر کشته شدند.

دونالد ترامپ در پیام خداحافظی خود در ۳۰ دی ماه حمله خشونت طلبان را به کنگره آمریکا را محکوم کرد.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG