لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۰ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۱:۲۲

«سر جان سالستون» برنده نوبل پزشکی در سن ۷۵ سالگی درگذشت


جان سالستون سال ۲۰۰۲ به همراه سیدنی برنر و رابرت هوروویتز، برای تحقیقات خود در مورد تکامل و مرگ و میر سلولی، جایزه نوبل پزشکی را دریافت کرد.

سر جان سالستون، دانشمند بریتانیایی و برنده جایزه نوبل برای تحقیقات خود در مورد رمزگشایی ژنتیک در سن ۷۵ سالگی در بریتانیا درگذشت.

انستیتو ولکام سنگر، که از موسسات پیشرو در علوم ژنتیک محسوب می‌شود و زیربنای کار آن تحقیقات آقای سالستون بود، روز جمعه درگذشت او را تایید کرد. جزییات بیشتری در مورد علت مرگ این دانشمند اعلام نشده است.

جان سالستون در سال ۲۰۰۲ به همراه سیدنی برنر – هر دو از بریتانیا – و رابرت هوروویتز از آمریکا، برای تحقیقات خود در مورد تکامل و مرگ و میر سلولی، جایزه نوبل پزشکی را دریافت کرد.

تحقیقات جان سالستون در خصوص روند تقسیم سلولی و این که چطور این روند انجام می‌شود، از تحقیقات کلیدی در خصوص شناخت سرطان بود.

جان سالستون، دانش آموخته دانشگاه کمبریج بود. دوران فوق دکترای خود را در کالیفرنیا به پایان برد و آنجا به موسسه سیدنی برنر پیوست. موسسه آنها کاشف ساختار دی‌ان‌ای بود.

سر جان سالستون در زمان مرگ، رییس هیات مدیره انستیتو علوم، اخلاق و نوآوری در دانشگاه منچستر بود. او در حال تحقیق در حوزه ارتباطی بین دانشمندان و جامعه بود.

به استناد گزارش آسوشیتد پرس، رادیو فردا؛ ک.ت/س.ن
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG