لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۱ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۰۵:۳۲

موج گرمای شدید و بی‌سابقه مناطق سرد شمال اروپا را درنوردید


بنا بر پیشبینی‌ها موج گرما قرار است راهی گرینلند شود؛ جایی‌که افزایش دما ممکن است مستقیما به تهدیدی برای دومین کوه یخ بزرگ جهان تبدیل شود.

کشورهای شمال اروپا با گرمای شدید و بی‌سابقه‌ای روبه‌رو شده‌اند که دمای مناطق نزدیک به قطب شمال را از ۳۵ درجه سانتی‌گراد فراتر برده و «شب‌های استوایی» را ارمغان آورده‌است.

دمای هوا در شمال کشورهای نوردیک، از سوئد گرفته تا نروژ و فنلاند، در حالی شدیدا افزایش یافته که اروپا با موج بی‌سابقه گرما روبه‌رو است.

با این حال افزایش دمای به ۳۵ درجه سانتی‌گراد بسیاری را در شهرها، روستاها، دامنه کوه‌ها و مناطق همیشه برف‌گیر، غافلگیر کرده‌است.

نروژ روز پنجم مرداد ماه اعلام کرد دما به رکورد ثبت‌شده پیشین در سال ۱۹۷۰ رسیده‌است و بسیاری از مناطق کشور «شب‌های استوایی» دارند.

«شب‌های استوایی» در بسیاری از کشورهای اروپایی، به زمانی گفته می‌شود که دمای هوا در شب از ۲۰ درجه پایین‌تر نرود.

در لاکسفورس، شمال نروژ، گرما به ۳۵.۶ درجه رسیده است که هم‌اندازه رکورد ثبت‌شده در شهر نسبین، پنجاه سال پیش است.

در همسایگی نروژ، در سوئد، در شهر کوچک مارکوسفینا، در شمال دور کشور، دمای هوا رکورد تازه‌ای ثبت کرده و به ۳۴.۸ درجه رسیده‌است.

یان یورپلند، یک مقام هواشناسی سوئد به خبرگزاری فرانسه گفته «این دما گرم‌ترین میزانی‌ست که از سال ۱۹۴۵ تا کنون ثبت کرده‌ایم و سومین رکورد ثبت‌شده در تاریخ کشور است».

در دیگر کشور شمال اروپا، در فنلاند، مقام‌های پلیس از چند روز پیش به رانندگان در مورد هجوم موس‌ها (گوزن‌های شمالی) به جاده‌ها هشدار داده بودند. گرما باعث شده تا این گوزن‌های بزرگ در پی یافتن آب راهی مناطق دیگر شوند.

بنا بر پیشبینی‌ها موج گرما قرار است راهی گرینلند شود؛ جایی‌که افزایش دما ممکن است مستقیما به تهدیدی برای دومین کوه یخ بزرگ جهان تبدیل شود.

یک روز پیش از آن‌که شب‌های استوایی به شمال نروژ برسد، گرمای شدید و بی‌سابقه در بریتانیا، فرانسه، بلژیک، آلمان، هلند و دیگر مناطق اروپا ثبت شد.

در هلند گرما در ۷۵ سال گذشته بی‌سابقه بود. دما در پاریس و برخی دیگر شهرهای فرانسه از ۴۰ درجه فراتر رفت و در بلژیک به بالاترین درجه در طول تاریخ آن کشور رسید.

روث مارتون، اقلیم‌شناس، به خبرگزاری فرانسه گفته، «حرکت موج گرما بر فراز شمالگان، طی سه تا پنج روز آینده بالقوه می‌تواند انرژی بزرگی را آزاد کند و به آب‌شدن یخ‌ها، چه در سطح دریا چه سطح خشکی، بیانجامد».

خبرگزاری فرانسه، بی‌بی‌سی/ت

دیدن نظرات (۱۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG