لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۹ تهران ۱۵:۱۶

فاجعه زیست‌محیطی در منطقه قطبی روسیه؛ اعلام وضعیت اضطراری


نشت گازوئیل در یکی از رودخانه‌های اطراف نوریلسک

در پی نشت ۲۰ هزار تن گازوئیل از یک مخزن نیروگاه برقی در منطقه قطبی سیبری، دولت روسیه در این منطقه وضعیت اضطراری اعلام کرد.

این حادثه که روز نهم خرداد در شهر صنعتی نوریلسک روی داده اکنون ابعاد وخیمی به خود گرفته و گزارش‌ها حاکی است که نشت گازوئیل بخش عظیمی از روخانه آمبارنایا، دریاچه‌ای در نزدیکی آن و زمین‌های اطراف را آلوده کرده است.

برپایه گزارش رسانه‌های روسیه، چندین دهه زمان لازم است تا اثرات زیست‌محیطی این فاجعه از بین برود.

ولادیمیر پوتین روز چهارشنبه در یک نشست ویدیویی به شدت از الکساندر اوس، فرماندار منطقه، انتقاد کرد و گفت دو روز بعد از حادثه نشت گازوئیل، دولت از طریق شبکه‌های اجتماعی خبردار شده که فاجعه زیست‌محیطی رخ داده است. وی گفت: «آیا ما باید اخبار کشور را از شبکه‌های اجتماعی و مردم عادی دریافت کنیم؟»

نشت گازوئیل از نیروگاهی متعلق به شرکت نوریلسک نیکل، بزرگترین تولیدکننده نیکل و پالادیوم جهان انجام شده؛ شرکتی که قبلاً نیز در سال ۲۰۱۶ باعث آلودگی گسترده یک رودخانه شده بود، اما تنها ۱۰۰۰ دلار جریمه شد.

شرکت نوریلسک نیکل می‌گوید این مخزن برای ۳۰ سال بدون مشکل کار کرده بود، اما تغییرات اقلیمی و آب شدن یخ‌ها در این منطقه منجمد باعث شده یکی از پایه‌های مخزن به گل فرورود و نشت سوخت اتفاق بیفتد.

پوتین با دفاع از تصمیم مقامات محلی برای اعلام وضعیت اضطراری گفته است احتمالاً این کار باعث تسریع در پاکسازی منطقه از گازوئیل شود.

  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیو فردا یکی از بخش‌های رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG