لینک‌های قابلیت دسترسی

دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۲۰:۰۳

درخواست کره‌شمالی از آمریکا: مذاکرات صلح را جدی گرفته و تحریم‌ها را پایان دهید


دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا پذیرفته که با رهبر کره شمالی دیدار کند

حکومت کره شمالی روز دوشنبه گفت، سیاست آن کشور برای بهبود مناسبات با کره‌جنوبی از حمایت وسیع بین‌المللی برخوردار است و از آمریکا خواست به تحریم و اعمال فشار علیه پیونگ یانگ، پایان دهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، ری جونگ هیوک مدیر موسسه ملی وحدت مجدد دو کره و نایب رییس مجلس خلق کره شمالی گفت کشورش خواهان «بنای یک جهان صلح آمیز و جدید و عاری از تعرض و جنگ است.»

او در مجمع عمومی اتحادیه بین المجالس که در شهر ژنو برگزار می‌شود گفت هیچ چیزی نمی تواند مانع گفت‌وگو و اتحاد مجدد دو کره شود و افزود اقدامات اخیر برای بهبود مناسبات دو جانبه با کره جنوبی از «حمایت گسترده بین‌المللی» برخوردار است.

او در بخش دیگری از سخنانش گفت:« اکنون زمان پایان دادن به سیاست‌های بی‌مورد آمریکا علیه جمهوری دمکراتیک خلق کره و تحریم و اعمال فشارهای بیهوده فرا رسیده است.»

او گفت موضع همیشگی کره شمالی حل همه مسایل از طریق تماس و مذاکره است و اضافه کرد:‌ «آمریکا باید به خوبی موضع ما را درک کند و به طور جدی و سازنده به حفظ صلح و ثبات در شبه جزیره کره کمک کند.»

پس از انتقال پیام رهبر کره شمالی توسط مقامات کره جنوبی که برای مذاکره با دونالد ترامپ اظهار آمادگی کرده بود، رییس جمهوری آمریکا نیز موافقت کرده که در ماه مه با کیم جونگ اون دیدار کند.

روند تنش زدایی از ماه ژانویه امسال و پس از آن آغاز شد که حکومت کره شمالی اعلام کرد ورزشکاران خود را بعنوان بخشی از تیم واحد کره برای شرکت در مسابقات المپیک زمستانی که در کره جنوبی برگزار شد اعزام خواهد کرد.

خبرگزاری رویترز یادآوری می کند که در سال گذشته کره شمالی با نقض قطعنامه‌های سازمان ملل متحد چندین آزمایش موشکی و بزرگترین آزمایش هسته‌ای آن کشور را انجام داد و تحت تاثیر این اقدامات تنش در شبه جزیره کره به اوج خود رسیده بود.

کره جنوبی روز شنبه اعلام کرد کره شمالی پذیرفته است برای فراهم کردن مقدمات دیدار رهبران دو کشور روز ۲۹ مارس گفت‌وگوهایی انجام شود.

اما ری جونگ هیوک که در حاشیه اجلاس ژنو با هیئت پارلمانی سوریه و مغولستان دیدار کرد در سخنرانی شش دقیقه ای خود به برگزاری مذاکرات بین رهبران دو کره اشاره ای نکرد.

به استناد گزارش خبرگزاری رویترز/ ش.ر.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG