لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۳۰

کره شمالی دو موشک دیگر پرتاب کرد


آزمایش یک موشک کوتاه برد کره شمالی در ۱۶ اوت سال جاری.

رئیس ستاد مشترک كره جنوبی گفته است كه كره شمالی صبح روز سه شنبه ۱۹ شهریور دو پرتاپه نامشخص را از استان «پیونگان جنوبی» به سمت شرق شلیك كرد.

خبرگزاری رسمی کره جنوبی می‌گوید، نوع این پرتابه‌ها هنوز مشخص نیست. کره شمالی در ماههای اخیر تعدادی موشک کوتاه برد آزمایش کرده است.

به گزارش رویترز، در حالی این آزمایش های موشکی انجام شده است كه کره شمالی روز دوشنبه اعلام كرد كه مایل است مذاكرات هسته ای با آمریکا را در اواخر ماه سپتامبر از سر بگیرد.

طبق این گزارش، با شلیک این پرتابه در روز سه شنبه، این هشتمین باری است که کره شمالی از زمان دیدار دونالد ترامپ و كیم جونگ اون در مرزی نظامی شده بین دو کره در اوایل تیرماه دست به آزمایش موشکی می‌زند.

دونالد ترامپ و کیم جونگ اون توافق کرده بودند که مذاکرات کارشناسی را برای عاری سازی هسته ای را احیا کنند. این مذاکرات از زمان دیدار ناموفق روسای جمهوری آمریکا و کره شمالی در هانوی پایتخت ویتنام، در ماه فوریه متوقف شده بود.

یک دولت ارشد آمریکا در واکنش به آزمایش پرتابه های کره شمالی هم گفته است، ما از گزارش ها درخصوص شلیک این پرتابه توسط کره شمالی مطلع هستیم. ما همچنان اوضاع را زیر نظر داریم و به مشورت نزدیک با متحدانمان در منطقه ادامه می دهیم.

درخواست از سرگیری مذاکرات

چوئی سانهی، معاون وزیر خارجه شمالی دوشنبه گفته بود، كره شمالی آماده از سرگیری دیپلماسی هسته ای با ایالات متحده در اواخر ماه سپتامبر است، اما واشینگتن می بایست با پیشنهادهای جدید قابل قبول به میز مذاكره بیاید.

این مقام کره شمالی اضافه کرد: چنانچه پیشنهاداتی که آمریکا ارائه خواهد کرد برای كره شمالی راضی کننده نباشد، ممكن است تعامل بین دو كشور به پایان برسد.

قطعنامه‌های شورای امنیت در مورد کره شمالی که اجرای آن‌ها همچنان ادامه دارد، آزمایش موشک‌های بالیستیک توسط آن کشور را ممنوع کرده‌است.

دونالد ترامپ و کیم جونگ اون سال پیش در دیداری در سنگاپور بر سر حرکت در مسیری غیر اتمی شدن شبه‌جزیره کره توافق کردند. دیدار دوم آنها در هانوی، پایتخت ویتنام، اما بدون دستیابی به سند و توافقی مکتوب پایان یافت.

با استفاده از رویترز و آسوشیتدپرس، خ/ت

دیدن نظرات (۳)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است
XS
SM
MD
LG