لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ تهران ۱۲:۴۲

رهبر کره شمالی می‌گوید کشورش بايد برای مذاکره و یا رویارویی با آمریکا آماده باشد


کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، در جلسه کميته مرکزی حزب حاکم در این کشور گفت که دولت او بايد برای رویارویی و یا مذاکره با آمریکا آماده باشد.

این سخنان رهبر کره شمالی پس از ماه‌ها بی‌پاسخ گذاشتن پیشنهاد دولت جدید آمریکا برای مذاکره در مورد بحران هسته‌ای آن کشور بیان شد. درعین حال این اولین باری است که رهبر کره شمالی جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا را مورد خطاب قرار می‌دهد.

خبرگزاری دولتی کره شمالی روز جمعه ۲۸ خرداد گزارش داد که کیم جونگ اون یک «تحلیل دقیق» از سیاست جو بایدن در قبال کره شمالی را به جلسه کميته مرکزی حزب حاکم ارائه داد.

این خبرگزاری افزود که کیم جونگ اون تاکید کرده است که «کشور باید برای هر دو حالت مذاکره و یا رویارویی و به خصوص برای احتمال رویارویی کاملا آماده باشد.»

به گزارش شبکه خبری «ان بی‌سی» رهبر کره شمالی در گذشته نیز بر سیاست دو سویه مذاکره و یا رویارویی تاکید کرده است. به گفته کارشناسان امور بین الملل اهمیت سخنان اخیر کیم جونگ اون نه در محتوا بلکه در زمان ایراد آن است.

به اعتقاد کارشناسان، حکومت کره شمالی چند ماه سکوت کرد تا به زعم خود دولت جدید آمریکا تثبیت شود و سیاست کلی خود در قبال کره شمالی را مشخص کند و اکنون آماده است موضع خود را رسما اعلام کند.

این نکته را نیز باید در نظر گرفت که نماینده ویژه دولت آمریکا در امور کره شمالی قرار است روز شنبه در سئول با مقامات کره جنوبی و ژاپن دیدار و گفت‌وگو کند. وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که هدف از این سفر تاکید بر اتحاد واشینگتن با ژاپن و کره جنوبی است.

دولت جدید آمریکا در ماه آوریل بازبینی در سیاست خود در قبال کره شمالی را تکمیل کرد که محور اصلی آن همچون دولت‌های قبلی «تحقق کامل خلع سلاح هسته‌ای» آن کشور است.

اما مقامات دولت جدید آمریکا با صراحت اعلام کرده‌اند که سیاست آنها با راهبرد دولت دونالد ترامپ که در پی یک «توافق عظیم» بود و همینطور با سیاست باراک اوباما که «شکیبایی استراتژیک» بود متفاوت است. هر دو این راهبردها با وجود تفاوت چشمگیر به نتیجه‌ای نرسید.

کیم جونگ اون در جلسه دیگری از رهبری حزب حاکم در روز سه شنبه ۲۵ خرداد ضمن هشدار در مورد کمبود مواد غذایی از دولت خواست راه‌هایی برای افزایش تولیدات کشاورزی بیابند.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس؛ ش.ر/س.ن
XS
SM
MD
LG